reklama
 

Sologamie se rozšiřuje: Ženy se vdávají samy za sebe

Jaké pohnutky mají někteří lidé k tomu, že si vezmou sami sebe? Nestačí být jen single, když už i tento status je po delší době malinko smutným příběhem?

Foto: iStock

Na konci září letošního roku si Italka Laura Mesiová vzala samu sebe a způsobila tím pozdvižení.

Ne že by byla první osobou na této planetě, která osamělou veselku pořádala, ale její příběh se stal modelovým pro další podobné: mladá, hezká, finančně zajištěná, ale sama. Žena, která už nechce čekat na toho pravého a chce zažít aspoň jednou v životě svůj velký den. Obřady tohoto typu nabízí ve velkém jak japonské, tak americké svatební agentury.

Věřím sama sobě

Samozřejmě se stejný trend týká i mužů, ale v menší míře, jelikož "toužení po vdavkách" je spíše z kategorie těch ženských. "Vnímám, že lidé, kteří se rozhodnou být sologamisty, pro to mají různé pohnutky. Někteří čekají na svého vysněného partnera, ten ale nepřichází, jiní jsou zklamaní ze svých předchozích vztahů a už nikdy takové zranění nechtějí zažít, další zjistili, že jim je z různých důvodů dobře samotným, nemusí se nikomu přizpůsobovat, dělají si věci podle sebe, tráví čas, jak a s kým chtějí," říká terapeutka Klára Gelnarová.

"Všechny tyto pocity jsou opravdové. Je přirozené, že se takto může cítit každý z nás, avšak nemusí to tak být po zbytek života. Může to být jen krátkodobá iluze. Vyvíjíme se, získáváme další zkušenosti, naše pohledy se mění. Pro lidi, kteří se rozhodnou stvrdit své rozhodnutí žít sami se sebou sňatkem, je aktuálně tato víra nejmocnější. Je to něco, co jim dává smysl, dobrý pocit, radost. To, jak to bude vypadat za pár měsíců, let, je na nich. Spousta nábožensky založených lidí tráví život také pouze sami se sebou, modlí se, meditují," vysvětluje terapeutka.

Práce na sebepřijetí

Nestačilo by ale třeba zapracovat na sebelásce a sebepřijetí? A také na přijetí odlišností toho druhého? Proč se hned hrnout do svatby, která má pouze symbolický význam. Přijetí sebe sama, sebeúcta, sebeláska - to je něco, co je důležité pro každého z nás. Pokud nebudeme mít rádi vlastní já, nebudeme umět trávit čas o samotě, ve vztazích se to odrazí. Vztah nebude vztahem dvou svobodných bytostí, ale jeden na druhém bude viset. 

"Přijetí sebe sama je přijetí vlastních pozitiv i negativ, těla i duše, voleb, které jsme učinili, minulosti, kterou jsme prožili. Přijetí je o odpuštění. Pokud sami sobě něco zazlíváme nebo pokud zazlíváme něco svým blízkým, je těžké se začít mít opravdu rádi. Na přijetí je možné pracovat pomocí relaxace, meditace, různých dalších technik, terapie. Zkuste se méně kritizovat a trestat a naopak více se začít odměňovat a hýčkat, dopřejte si to, co máte rádi. Zajděte si na masáž nebo na procházku do přírody. Oceňujte se za drobnosti, buďte k sobě laskaví. Buďte vděční za svůj život a děkujte, kdykoliv je to možné," doporučuje terapeutka.

VIDEO: V Kyrgyzstánu vznikla škola pro nevěsty

Internátní škola v kyrgyzské metropoli Biškeku, určená pouze dívkám, má jeden základní úkol: Připravuje muslimské dívky, aby se mohly vdát za muslimy. | Video: Radio Free Europe/Radio Liberty

Související

reklama

Komerční tip

reklama