reklama
 

Slepit vztah po velké krizi? Chce to energii, čas a někdy i peníze

Rozešli jste se, ale táhne vás to k sobě zpátky? Cítíte, že ten konec není ještě definitivní? Co udělat pro to, aby měl vztah i po velké krizi šanci se zrestartovat?

Foto: iStock

Jak se k tomu druhému znovu přiblížit? Citově i fyzicky? A co všechno vyžaduje taková slepovaná láska? Na to jsem se ptala koučky Lenky Černé.

Jaké jsou hlavní zákonitosti toho, aby se dal vztah po velké krizi obnovit?

Každý vztah má šanci na to, aby se obnovil, i když se jedná o větší krizi. Avšak, čím větší šrámy utrpí, tím je to pro oba dva z partnerů náročnější. Určitě je dobré si uvědomit, že šťastný vztah nám nespadne do klína zadarmo, ale je zapotřebí na něm soustavně pracovat.

Harmonické partnerské vztahy jsou dnes možná tou nejtěžší prací…

Je to stejné jako s naší kariérou. Když chceme být úspěšní, jsme ochotní investovat do vzdělání, dáváme do své práce čas i spoustu energie, jsme pro náš pracovní záměr zapálení. A tak je tomu stejně v oblasti vztahů. Vztah je projekt jako každý jiný. Bez investic fungovat nebude. Pokud se tedy partneři ocitnou v krizi, musí počítat s tím, že to bude nějakou dobu trvat, než se vše vrátí do starých kolejí, a zároveň do obnovy vztahu oba dva investují energii, čas a někdy i peníze.

Peníze?

Myslím tím investování v péči o sebe, o své tělo i mysl. Lidé si právě v takových situacích mohou zaplatit vztahové kouče, terapeuty nebo trenéry. A také je dobré časem investovat do společných zážitků, poznávání a dovolených.

Co je třeba si hned na začátku uvědomit, pokud cítíme, že nám ten druhý stojí za to?

Je důležité, aby si oba dva z partnerů hned ujasnili, že chtějí ve vztahu zůstat a podnikli oba dva nápravné kroky. Svým způsobem stojí na startovní čáře a když nebudou oba dva táhnout za jeden provaz, nikdy se jim nepodaří vztah restartovat. Já osobně vnímám zrovna tento moment jako klíčový. Když se oba dva rozhodnou, že do toho chtějí jít a udělají maximum, máme poté společně skvělé výsledky.

Lenka Černá

Lenka Černá

Čtrnáct  let se věnuje osobnímu růstu, koučinku a zdravému životnímu stylu. Je majitelkou privátní kliniky PURE CLINIC v Praze. 

Moderuje vlastní pořad RESTART ŽIVOTA na TV Stream, jehož cílem je snižovat spotřebu antidepresiv a dalších léků pomocí praktických koučinkových rad a tipů. 

Specializuje se na koučink při řešení depresí, životní nerovnováhy a psychosomatických obtížích. Pomáhám lidem v oblasti partnerských vztahů, při hubnutí a změně životního stylu. 

Založila Školu pro Ženy, která se specializuje na pomoc ženám v důležitých životních oblastech.

V čem expartneři, kteří chtějí být znovu partnery nejčastěji chybují?

Obviňování toho druhého z rozpadu vztahu. Jenže, partnerství je vždy o dvou a příčina rozpadu je tedy na obou stranách. Mým klientům velice pomáhá si uvědomit, že ve vztahu si pouze zrcadlíme svá vnitřní zranění a určité projekce, které jsme se často naučili už v dětství nebo během prvních vztahů. Když se nám podaří odhalit takzvané vztahové naprogramování u obou z partnerů, najedou vidí, jaké mechanismy je řídily a proč se do patové situace dostali. Celou situaci pochopí a hlavně, přestanou obviňovat toho druhého.

Další chybou je snaha jednoho z páru o obnovu vztahu, i když ten druhý nemá zájem. Dříve či později se stejně ukáže, že partnerství obnovit nejde, a ten, který se snažil, vyčerpal na opravu mnoho energie i času zcela zbytečně. Proto je důležité, aby si oba dva partneři jasně odsouhlasili, že do toho jdou společně a skutečně chtějí být spolu.

Jak v sobě zpracovat nevěru toho druhého?

Prvním krokem je pochopení, proč se vlastně nevěra stala. Ta je jen následkem určité nerovnováhy ve vztahu nebo problémů, které se neřešily a zůstávaly pod povrchem. Vždy, když odhalíme příčinu problému, můžeme situaci plně pochopit a jít dále. Dalším důležitým krokem je odpuštění, které nám pomáhá jít ve vztahu i v životě samotném dále. Odpustit však dokážeme až v momentě, kdy odpadly všechny emoce a máme jasno v tom, proč se nevěra stala.

A samozřejmě je i v této oblasti důležitá komunikace partnerů. Ten, který byl nevěrný, se musí obrnit trpělivostí a dovolit tomu druhému, aby ze sebe dostával všechny pocity, kdykoliv pocítí bolest nebo zlobu.

Když příčinu nevěry pochopíme, společně zpracujeme a odpustíme, můžeme se znovu postavit na startovní čáru. V tomto bodě už se ale nesmíme vracet do minulosti, jinak nám vztah zcela zničí. Vše je již vyříkáno, pochopeno a odpuštěno. A jede se od začátku.

Jakou formou se k sobě znovu citově i fyzicky přibližovat?

Důvěra po krizi či nevěře přichází pomalu a je zapotřebí v tomto ohledu trpělivost. Nejhorší je tlak, který jedna ze stran může vytvářet. Ten vždy způsobuje na straně druhé uzavření se a v případě nevěry to platí dvojnásob. Nechat tedy toho druhého, aby se přibližoval svým tempem, netlačit a zároveň si zachovat svou vlastní hodnotu. Určitě je také fajn, když spolu daní dva tráví čas i mimo domov a mohou získávat nové pozitivní podněty. Avšak i v tomto směru opatrně. Nejezděte hned na dovolenou, stačí když jednou týdně půjdete na dobrou večeři nebo zmrzlinu. Váš nový vztah je křehký a někdy stačí málo, abyste se dostali do starých kolejí.

Co všechno  se musí ještě stát, aby vztah mohl dál a znovu fungovat?

Naše vztahy jsou o zkušenosti a sebepoznání. Dávají nám skvělý prostor k tomu, abychom povyrostli a díky tomu druhému se o sobě něco dozvěděli. V momentě, kdy lidé pochopí, že je vztahy učí a za každý nezdar si ( i když nevědomě) vlastně mohou sami, berou vztahy jako učební prostor a nikoho neobviňují z neštěstí. Takové poznání přináší do vztahů více harmonie a díky němu mají lidé šanci, aby vztah zachránili.

Zároveň je klíčové, aby na sobě partneři nebyli emočně ani materiálně zcela závislí, měli svůj vlastní život, koníčky i přátelé. Je určitě dobré mít i společné zájmy, ale já se často setkávám s tím, že například žena visí na svém protějšku a nedokáže si bez něj představit život. Muž se dusí a hledá únik… a konec již známe. Když se ve vztahu potkají dva lidé, kteří milují svůj život a nepotřebují k tomu někoho druhého, mají mnohem větší šanci na vytvoření šťastného vztahu, než ti, kteří jsou sami o sobě nešťastní.

Jak spolu komunikovat?

Samozřejmě je důležité mluvit a nebát se otevírat témata, se kterými jsme dříve ze strachu za tím druhým nechodili. Ve vztahu musí být jasno a čisto, abyste se v něm cítili dobře, po krizi to platí stejně tak. Obrňte se trpělivostí a touhou toho druhého pochopit, vyléčit skutečnou příčinu rozpadu.

Co všechno nám může přinést plnohodnotné znovuvzkříšení vztahu?

Pokud krizi přijmeme jako obrovskou šanci, můžeme mít vztah ve finále mnohem radostnější a naplněnější, než tomu bylo v minulosti. Jak se ukazuje, ti kteří krizi zvládli, za ni ve finále děkují. Protože díky ní mohli na sobě i vztahu zapracovat, a nyní jsou si mnohem blíže.

Související

reklama

Komerční tip

reklama