reklama

Kdy má vztah naději a kdy se blíží konec: Signály, které byste nikdy neměli přehlížet

Nikdy nevíme, co nám osud postaví do cesty. Tím spíš, pokud jde o vztahy. Vyplatí se ale mít oči otevřené a nepřehlížet různá znamení.

Foto: iStock

Nejen psychologové, ale i zasloužilí vztahoví "mistři" se shodují v jednom. Ve vztahu, ať už v tom, který začíná, nebo se naopak chýlí ke konci, jsou signály, které je dobré nepřehlížet. A jaké že to jsou?

Máme tendenci si myslet, že náš vztah je jedinečný, neopakovatelný a žádné poučky na něj neplatí. To je jistě pravda, protože co člověk, to originál, na druhou stranu jsou určité signály, které jsou pro většinu lidí podobné, a když se v nich vyznáme, může to být možná někdy bolestné, ale vždy přínosné…

Kdy to vypadá nadějně

Začněme tím, po čem všichni touží nejvíc, tedy jak poznat ideální protějšek… "Je to smutné, ale mnoho lidí má o sobě takové pochybnosti, nevěří si, podhodnocují se, že je přenáší i na vztahy, a je to velká škoda. Proto pokud zachytíte odpovídající signály, zapomeňte na nedůvěru a malou sebedůvěru a dejte takovému vztahu šanci," říká psycholožka Helena Lewis. A to, že jste našli někoho, kdo za to stojí, poznáte podle následujících signálů:

Nesnaží se vás změnit a ani vy nemáte pocit, že byste měla něco předstírat - všichni chceme vypadat před potenciálním partnerem, který nás přitahuje, skvěle a někdy to vede k tomu, že tak trochu "hrajeme". Když potkáte toho skutečně pravého, nemáte potřebu se dělat lepší, stejně jako on nemá potřebu vás zlepšovat, tak nějak se vezete na stejné vlně.

Můžete se na sebe spolehnout - zní to možná starosvětsky, ale je to základ dobrého vztahu. Všechno vždy nemusí vyjít, rande se může zrušit, protože onemocněl nebo musí být v práci přesčas, ale jde o to, abyste vždy věděla, že když něco slíbí, tak to dodrží, případně zruší, ale vysvětlí proč. Když jste pořád tak trochu "na vodě" a čekáte s mravenčením v břiše, jestli se vůbec ozve, dobré to není. A samozřejmě spolehlivá byste měla být i vy.

Hádky nic nemění - žádný vztah není ideální a také stejný. Některé páry si hádkami koření život, jiné je nesnáší, ale pohádáme se někdy všichni. Je ale důležité, aby oba partneři v hádce neútočili pod pás, nevytahovali zlé věci nebo "esa z rukávu", a i když třeba hádka skončí tím, že jdete každý "po svých" a hned se neusmiřujete, po krátké době byste měli nepříjemnou situaci vydýchat a společně probrat. Podpásovky nebo dělání, že se nic nestalo, nejsou dobrým základem vztahu.

Sexuální soulad - na prvních příčkách je určitě i sexuální souhra. I když potkáte báječného muže, se kterým vám to ale v posteli moc neklape, nenamlouvejte si, že se to změní. Špatný sexuální život na začátku vztahu je jasným signálem, že tohle po deseti letech fungovat nebude a je lepší stát se kamarády. Platonické vztahy jsou krásnou, ale spíše knižní záležitostí.

Kdy to fungovat bude jen těžko

Někdy bohužel narazíme na partnera nebo možného partnera, se kterým by se nám krásný vztah podařilo vytvořit jen těžko. Je lepší si to včas uvědomit a vzít nohy na ramena než ztrácet drahocenný čas a pak být zklamaní. Signály, že tohle to pravé asi nebude, vypadají asi takto:

Nemá nikdy čas - doba je uspěchaná, všichni jsou zaměstnaní, ale pokud potkáme někoho, kvůli komu se nám rozbuší srdce, určitě si na něj uděláme čas i přes velkou vytíženost. Samozřejmě vždy je nutné rozlišovat. Když je to člověk, který rozjíždí vlastní firmu s plným nasazením, nemá takové časové možnosti jako člověk, který končí každý den v práci ve čtyři a pak má volno. Ale čas by si udělat měl i tak. A rozhodně by s vámi měl komunikovat, ptát se, jak se máte, plánovat schůzky.

Komunikace nefunguje - sice vás maximálně přitahuje, ale když jste s ním, je konverzace vlastně spíš rozpačitá a nakonec vás zachrání až sex… Moc se spolu nezasmějete a společných témat máte jako šafránu. No upřímně, to není dobrý začátek, představte si, jak by komunikace vypadala za deset let!

Neustále se vrací do minulosti - zdá se to asi zvláštní, ale hodně lidí žije minulostí a často mají pocit, že ten správný vztah už potkali, jen z nějakého důvodu dobře nedopadl. Pokud se tedy stále vrací k tomu, co bylo, vzpomíná na předchozí vztah, nebo dokonce vyžaduje, abyste vařila, oblékala se nebo více chovala jako jeho předchozí partnerka, rychle pryč. Nechcete přece být jen náhražkou za minulost.

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama