reklama

Sexuální asistentka: Fyzicky i mentálně se uspokojit, znamená pochopit své tělo

Život Vladany Kristen Augsten by už teď vydal na román. V tom nejtěžším životním okamžiku vstala jako Fénix z popela a rozhodla se pomáhat druhým, pomocí sexuální asistence.

Foto: Žena.cz

Kdybych neviděla film Francouzova milenka s Meryl Streep v titulní roli, představovala bych si Fowlesovu hlavní hrdinku Sarah jako Vladanu Kristen Augsten: oduševněle melancholickou krásku s tajuplným tíživým osudem, jejíž pohled řekne víc než tisíc slov.

Náš rozhovor je především o naději i o tom, že člověk může sám sebe najít a pochopit právě v tom největším bahně a marasmu.

Měla jste řadu těch nejobyčejnějších zaměstnání, pak jste se stala prostitutkou. Co vás k této branži přivedlo?

V roce 2010 jsem se dostala do dluhů. Půjčila jsem někomu peníze, které mi nebyly dodnes vráceny, a doplatila jsem na naivitu a důvěřivost. Neposlechla jsem svou intuici a udělala mnoho špatných rozhodnutí, takže jsem se šla potrestat a společensky popravit prostitucí. Dnes jsem za vše vděčná. Za celou svou minulost. 

Měla jste před tímto životním obdobím hodně partnerů?

Pouze s dvěma muži jsem bydlela. Měla jsem dlouhodobé známosti a šla jsem ze vztahu do vztahu.

Jak jste vnímala lásku a sex před tímto životním úsekem a potom? 

Předtím jsem nevěděla, co to je a znamená, neměla jsem potřebu to zkoumat. Jen jsem se necítila nikdy úplně šťastná. Stále mě něco tížilo. Intenzivní prací na sobě jsem se probudila, poznala a uvědomila jsem si, kdo jsem a co chci. Díky svému rozhodnutí prodávat své tělo jsem se probrala, vyřešila vše, co mě kdy tížilo. Je to už za mnou.

Co pro vás osobně dnes znamená láska a sex? Je pro vás jedno od druhého oddělitelné?

Můžu to vnímat odděleně a také to spojovat, ale čím dál více se mi to propojuje v mé profesi i osobně. Je to rozvíjením bezpodmínečnosti, nadhledu a celkově osobním rozvojem a vnitřním klidem, který vyhledávám. Nakonec vyústění intimního sblížení s láskou považuju za posvátný okamžik, který se mi chce prožívat, prohlubovat a kultivovat, a to nejde s každou energií.

Jak jste vnímala začátky v branži? Co všechno jste prožívala? 

Bylo mi příšerně, brečela jsem každý den a modlila se, ať to už nějak dopadne. Vše nasvědčovalo tomu, že jdu správnou cestou a mám pokračovat. Začalo se mi ve všem dařit a den co den se mi více rozjasňoval život. Nejdříve bylo hlavní motivací platit včas věřitelům, aby mi nevzali byt. Pak jsem dávala peníze i na vzdělání a začala jsem cíleně procházet silnou léčbou celého těla a mysli. Nemohla jsem uvěřit, co se to se mnou děje. Cítila jsem, že to není jen v mé moci. I když jsem odporovala, vyšší vedení mě vedlo a všemocně mi pomáhalo. Nikdy na tu dobu nezapomenu. Ten odraz ze dna byl nejsilnější zážitek od porodu mé dcery.

Zmínila jste dceru. Tajila jste svou profesi před nejbližšími?  

Netajila, jen jsem vyčkala na správný čas.

Jak reagovali? 

Někteří mi fandí a podporují, někteří alespoň tolerují a neřeší. Mám takovou rodinu, že i kdybych dostala Nobelovu cenu za mír, tak je jim to jedno a průběh bude podobný. 

Kdy vám pak do života vstoupila sexuální asistence?

V Praze v roce 2013 na konferenci o násilí v sexbyznysu. 

Co všechno si pod pojmem sexuální asistence představit? 

Jde o pomoc se sexualitou a intimitou lidem, kteří nejsou schopni mentálně a fyzicky uspokojit i pochopit svou sexuální energii a celé tělo.

Jde o klienty tělesně, nebo i mentálně postižené?

Oboje.

Můžete srovnávat. Jaké jsou pro vás hlavní rozdíly mezi prostitucí a sexuální asistentkou? 

Prostituce je služba na úkor své vůle i energie za účelem výdělku. Sexuální asistence je dobrovolné odborné poradenství a práce s tělem za účelem pomoci.

Hodí se vám teď v sexuální asistenci i některé zkušenosti z prostituce? 

Celý můj život se mi hodí a prostituce je jedna z nejlepších zkušeností.

Co všechno vaše práce obnáší? Obecně a ve vašem podání…

Poradenství, konzultace a práce s tělem platí obecně, i v mém podání.

Co si představit pod pojmy "pasivní a aktivní asistence"?

Pasivní asistence je pouze poradenství bez použití doteků a práce s tělem. Já sice neposkytuji pohlavní ani orální styk, ale těla se i dotýkám. 

Mají sexuální asistenty hendikepované ženy, nebo jde výhradně o službu pro muže?

Výcvik pro muže-asistenty se chystá. I tak se můžou muži už začít vzdělávat na tantrických kurzech a v Sexuologické práci s tělem. Je i nutnost mít již zkušenosti s prací s tělem, pokud chtějí být sexuálními asistenty. Všeobecné vzdělání v oboru je základ. 

Jsou služby vzájemné, nebo je poskytujete jen vy? 

Celé sezení vedu já ve vzájemné spolupráci. 

Stalo se vám, ať už dříve, nebo ve vaší současné profesi, že by se do vás klient zamiloval? 

Ano, stává se to často.

Jak s takovou zamilovaností pak nakládáte?

Jde o emoční i fyzickou závislost. Nevyřešené pocity samostatnosti. Citlivě a upřímně se dá vyřešit i toto téma. 


Vaše služby si samozřejmě každý klient hradí sám. Jak moc těžké je pro hendikepované a většinou pracovně znevýhodněné lidi si na vás ušetřit? 

Nevidím jim do rozpočtu, ale cena je více než adekvátní. Sama vím, že když něco chci, tak si to pořídím a ty peníze dohromady dám. Naše služba je náročná, vyžaduje, abychom do sebe neustále investovaly, pokud ji chceme dělat dobře, a nikdo nám to neproplácí. Jde o výměnu, ne zneužití. 

Jakým způsobem pečujete o svůj osobní rozvoj?

Ještě před prostitucí jsem podnikala. Naše společnost pomáhala lidem s dluhy, aby nepřicházeli o majetky. Učila jsem je finanční rozpočty. Věnovala jsem se osobnímu rozvoji, který se týkal podnikání i osobního úspěchu. Pak jsem to paradoxně byla já, kdo psychicky a finančně zkrachoval, a od té doby jsem se zaměřila právě na svůj osobní život, i na ten sexuální. Začala jsem knihami, pak jsem absolvovala kurzy tantry, sexuologickou práci s tělem, Atlantskou školu, masáže, mám za sebou nultý ročník psychologie. Každý den na sobě pracuju, s vědomím, že jsem se naučila už i odpočívat, odměňovat se a plnit si sny: cvičím jógu a taj-či, hraju divadlo s Rozkoší bez rizika, udělala jsem si potápěčský kurz, byla jsem v Indii na učitelském kurzu jógy, na Sumatře, podpořit záchranu pralesa, přispívám na rezervace na Šumavě, v Jeseníkách a také azylům pro týraná zvířata.

Co váš soukromý život? Co na vaši práci říká přítel?

Mám blízkého člověka, který rozumí mé práci i mému poslání a podporuje mě.

Nemáte intimity a doteků za celý den už dost? Jak se odděluje práce sexuální asistentky od reálné milenky a partnerky? 

Mám, samozřejmě. Proto hodně odpočívám v tichu a dělám si různé radosti a odměny. 

Několikrát jste ve spojitosti své práce použila slovo "poslání". Jak přesně své poslání vnímáte?  

Je to pro mě požehnání a splněný dětský sen: Celý život jsem nejvíc ze všeho toužila zjistit, jaké mám poslání. Mám z toho radost a pociťuji úlevu.

Jak dnes, s odstupem času, vidíte svůj dosavadní životní příběh?

Nemám už konečně dluhy, a tak peníze posílám dál na užitečné projekty. Zbavila jsem se materiální závislosti a pochopila, o čem můj i náš život je. Zajímá mě mír v těle, na duši i na planetě. Konečně cítím vnitřní klid. I když se najdou některá nepříjemná překvapení, vše beru jako učení a výzvu. Rozumím tomu, proč to tak je, a tím rozumím i sobě. Cítím pokoru a úctu opravdu každý den. 

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama