reklama
 

Sex se mi hnusí. Existuje cesta ven?

Většina z nás se snaží prožívat bohatý sexuální život co nejdéle, jsou ale ženy, které sex zrovna nemusí...

Foto: iStock

Nechci být nařčena z diskriminace, a proto uvádím na pravou míru, že nepochybně existují i muži, kteří k sexu nemají zrovna kladný vztah. Ale nepodařilo se mi je najít - možná se k tomu prostě nehlásí.

Zatímco u žen jsem se s odporem k sexu setkala již několikrát. Důvody jsou různé. Některé z oslovených bojují s nechutí odjakživa, u jiných za ni můžou okolnosti, které je v životě potkaly.

Dotyky mi odjakživa vadí

"Už jako malá holka jsem měla problémy s dotyky a mazlením, bylo mi to vrcholně nepříjemné. Četla jsem pár článků, kde autor tvrdí, že za podobný odpor v dětství může sexuální zneužívání. Ač mi myšlenka na něco podobného byla nepříjemná, zašla jsem za psychologem. Na žádný podobný skrytý zážitek se nám ale nepodařilo přijít. Každopádně můj sexuální život je zoufalý. Partnery jsem měla, dokonce jsem vdaná a naštěstí se mi podařilo mít krásnou dceru. Náš sexuální život je ale hrozný. Je mi nepříjemné, když mě manžel hladí a o sexu ani nemluvím. Je mi ho líto, protože ho miluji a on mě také, nemůžu si ale pomoci. Poslední dobou uvažuji, že mu navrhnu, aby si našel milenku…" napsala mi Veronika a podobný smutný scénář nezažívá sama. Pravdou je, že hodně psychologů nebo terapeutů se shoduje, že za podobnou nechutí k intimnímu životu se opravdu může ukrývat sexuální obtěžování nebo zneužívání v dětství, které si pak dítě zasune hluboko do podvědomí a nevzpomíná si na něj.

Přítel mě znásilnil

Další kategorií žen, kterým se sex nelíbí, jsou ty, které měly otřesný zážitek v pubertě nebo dospělém věku a od té doby nechtějí raději mít žádný sexuální život. Za všechny zmiňuji příběh Lucie: "Nechuť k sexu přišla, když mi bylo dvacet čtyři. Zrovna jsem se rozcházela s tehdejším partnerem Lukášem. Byl to hrozný žárlivec, a i když jsem ho nejdřív milovala jako blázen, po dvou letech společného bydlení nešly jeho záchvaty vzteku snášet. Když jsem mu řekla, že je konec, dal mi facku. Křičel na mě a byl přesvědčený, že za mým rozhodnutím stojí jiný chlap. Pak mě znásilnil. Dodnes si myslím, že by mě snad zabil, kdyby se mi nepodařilo utéct. Šla jsem na policii, zvládla všechna potupná vyšetření i výslechy. Dostal trest, ale já už léta žiju ve strachu, že si mě jednou najde, že potkám podobný typ muže, a také se bojím sexu. Jen jednou jsem se pokusila strach překonat, ale nešlo to…"

Sex jen z povinnosti

Asi "nejběžnější" skupinou žen, které sex odmítají, jsou vdané ženy nebo ty, které žijí v dlouhodobém partnerství. Sex, který měl na začátku vztahu své kouzlo, je po letech přestane bavit, vzrušovat, a pak je začne obtěžovat. Tak by to ale být nemělo. Je jasné, že v dlouhodobém partnerství vyprchá počáteční fyzické okouzlení, ale zdravý sex by nám měl vydržet do vysokého věku, jenže…

Některé ženy se mi přiznaly, že přišly partnerovi na nevěru a pak k němu ztratily důvěru i chuť na sex. U jiných to bylo naopak. Samy byly nevěrné, často jen jednorázově, a partner pak pro ně ztratil na přitažlivosti a k sexu se nemohou přinutit. Zajímavou skupinkou jsou ženy, které mají sexuálně náruživého partnera, jenž vyžaduje sex několikrát týdně i po dvaceti letech. "Úplně mi naskakuje husí kůže, když vidím, jak se ke mně blíží s tím divným, žádostivým pohledem, a je mi jasné, co bude následovat. Musím vám říct, že mám sexu po krk," napsala mi Jana.

"Pokud máte nechuť k sexu, protože vášeň prostě vyprchala, dá se s tím pracovat, někdy to ale chce pomoc odborníka, protože samy nevíme, jak podobnou situaci řešit," říká vztahová terapeutka Kateřina Lebedová.

Související

reklama

Komerční tip

reklama