reklama

Sex důchodců: Umíte si ho představit?

Je v tom skoro něco jako tabu. Když se na ulici hladově líbají -náctiletí, většina kolemjdoucích chápavě sklopí zrak jinak a mladým to přeje. Běda však, když stejné vášni podlehnou občané nad padesát… Čím to je?

Foto: Profimedia.cz

Je v tom skoro něco jako tabu. Když se na ulici hladově líbají -náctiletí, většina kolemjdoucích chápavě sklopí zrak jinak a mladým to přeje. Běda však, když stejné vášni podlehnou občané nad padesát… Čím to je?

Pojďme se na sex postarších spoluobčanů, chceme-li seniorů, nejprve podívat nudnější, ale zajímavou řečí statistik a čísel.

Lidé dříve narození jsou mnohem čilejší, než si většina mladých myslí

 I ve stáří se lidé nejen sexu věnují, ale jsou ochotni o něm také mluvit. Zatím nejrozsáhlejší studie sexuálních aktivit lidí ve věku 57 až 85 let ukázala, že jak četnost sexu, tak i zájem o něj opadá kolem sedmdesátky. Přesto však více než čtvrtina dotazovaných (z  3 005 mužů a žen z celých Spojených států) potvrdila, že během posledního roku si sexu užívala. 

Čtěte také: 8 věcí, které vám ničí sex

"Většina lidí má za to, že po dosažení nějakého blíže neurčeného věku se lidé sexu prostě nevěnují," říká Edward Laumann z University of Chicago. Přesto se však ukázalo, že více než polovina lidí mezi věkem 57 až 75 let se během posledního roku věnovala aktivně či pasivně orálnímu sexu. Ve věkové skupině 75 až 85 to byla jedna třetina.

Celkové výsledky ukázaly...

...že sex s partnerem mělo během posledního roku 73 procent lidí mezi 57 a 64 lety, 53 procent lidí ve věku 64 až 75 a 26 procent lidí mezi 75 a 85 lety. Nejčastěji udali, že mají sexuální styk víckrát než třikrát do měsíce.

Lidé v dobrém zdravotním stavu byli skoro dvakrát sexuálně aktivnější než jejich nemocnější vrstevníci. Polovina dotazovaných se přiznala alespoň k jednomu problému, který má vliv na sex:

  • 37 procent mužů si stěžovalo na problém s erekcí
  • 43 procent žen na to, že se jim do sexu moc nechce
  • 34 procent žen potvrdilo, že nemohou dosáhnout orgasmu
  • jen jeden ze sedmi mužů však užíval Viagru či jiný přípravek na zlepšení sexuálního zážitku.

Nejvíc ale vědce překvapil fakt, že o svém soukromém životě s nimi odmítl mluvit jen každý pátý důchodce. To je tedy možná cesta, jak včas indikovat různé diagnózy. Sexuální problémy totiž mohou být varovným příznakem cukrovky, infekcí, rakoviny i dalších nemocí.

Toliko statistika, a začíná (české) realita v podobě tří kratší historek:

Bylo jim 45 - a už jsme se jim smáli…

"Těm bylo tak pětačtyřicet, co to dělali tady pod oknem (myšleno je líbání, nikoli aktivity, které patří opravdu do soukromí - pozn. red.), a už jsme se jim smáli," rozvedla téma kolegyně, které je o deset let méně. "Takže se za pár let začnete s manželem chovat na veřejnosti úplně jinak?" nedalo nám to. Ouha - na to už neměla odpověď. A vlastně ani nikdo z nás.

Nedokážeme uvést jediný opravdový důvod, proč by si na veřejnosti neměli prokazovat přízeň třeba důchodci. Nicméně když se stane a my jsme toho svědky, máme divný pocit. Kde je hranice? V držení za ruku? Pohlazení? Líbání? Co starším lidem veřejné mínění toleruje a co už nikoli?

I rodiče to dělají

Rodina účetní Blanky (35) měla k sexuální výchově moderní přístup, a tak se mezi mámou a dcerou vytvořil upřímný a otevřený vztah. Když měla maminka problém, obrátila se na Blanku. "Holčičko, já jsem úplně zoufalá, já si snad budu muset najít milence. S tím tvým tátou už v posteli vůbec nic není. Když ale já ho pořád miluju. Myslíš, že bys mu dokázala sehnat viagru? Já už neměla sex ani nepamatuji, a tolik mi to chybí," plakala dceři do telefonu.

Vzorná dcera pomohla… Za týden volala maminka znovu, a zase plakala: "Blaničko, to je strašný! Já mu dala jen jednu pilulku, aby nevěděl, a byla to úžasná noc. Pak jsem mu to prozradila, a už ji si je bere sám. Já už nemůžu, celý týden jsem se nevyspala…"

Vrchol všemu ovšem nasadil tatínek. Po několika týdnech volal dceři pro změnu on: "Dceruško, miláčku, s mámou už nic není. Nemohla bys mi nějak sehnat ty prášky, aby to nevěděla?"

Domov důchodců vzhůru nohama

Pět křížků, to ještě vydýcháme. Ale když se zamiluje osmdesátiletá stařenka? A to se vším všudy? To už je sociálně na pováženou. Zejména když má manžela vrstevníka, jejímu milému je "pouze" 65 let a všichni tři bydlí ve stejném domově důchodců!

Pak se svět ocitne vzhůru nohama! "Byla to tak trochu tragikomedie," vzpomíná Irena, která v osmdesátých letech působila jako ošetřovatelka v jednom jihočeském domově důchodců. "Paní bydlela na pokoji se stejně starým manželem, byla už silnější, chodila jen s pomocí chodítka, ale nic z toho jí nebránilo chodit za svým o patnáct let mladším vyvoleným v noci na rande. Manžel byl z toho nešťastný - Já už nemůžu, a ona mně takhle běhá za jiným, stěžoval si. Babi, že si nedáte pokoj, vždyť se vám tu všichni smějí, snažili jsme se jí avantýru rozmluvit. Ale stařenka se jen rozplakala: Já vím, já tohle všechno, ale když já si nemůžu pomoci. Já jsem úplně onemocněla láskou."

Máte i vy úsměvné příběhy ze života na téma stáří a sex? Nebo chcet jen vyjádřit svůj názor? Piště do diskuze!

foto: Profimedia.cz

MOHLO BY VÝS ZAJÍMAT:

Test: Co víte o svatbě a manželství?

Manželka mě pořád sleduje. Není to už stalking?

4 kroky, jak zabránit nevěře. Té vaší

 


 

Lipovská: Dvořák o můj život neusiluje, porušuje ale zákon a není dobrým ředitelem ČT | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama