reklama

Sedmnáctiletá Jacqui Beck: Dívka, která nemá vagínu

Zdrcující diagnóza jménem Mayer-Rokitansky-Kuster-Hauserův syndrom. Přesně tuhle zprávu si musela před dvěma lety vyslechnout Jacqui Beck z Velké Británie, kterou k doktorovi dovedla obyčejná bolest zad.

Zdrcující diagnóza jménem Mayer-Rokitansky-Kuster-Hauserův syndrom. Přesně tuhle zprávu si musela před dvěma lety vyslechnout Jacqui Beck z Velké Británie, kterou k doktorovi dovedla obyčejná bolest zad.

Když se lékaři při kontrole zmínila, že ještě nemá menstruaci, netušila, co z tak zdánlivě banálního problému může vzejít.

Lékař nenechal nic náhodě a poslal tehdy sedmnáctiletou Jacqui ke gynekologovi, který diagnostikoval vrozenou vývojovou vadu jménem Mayer-Rokitansky-Kuster-Hauserův syndrom. Zjednodušeně řečeno, jedná se o zakrnění či úplnou absenci dělohy, vejcovodů a částečně i pochvy.

Přestože má tedy funkční vaječníky, nemůže mít pohlavní styk ani otěhotnět.

Nemůžu mít děti ani sex, nejsem žena

Problém absence menstruačního cyklu se tak nafoukl do obřích rozměrů a pro mladičkou Jacqui znamenal konec snů o partnerovi i velké rodině.

"Nikdy se nedozvím, jaké to je rodit, být těhotná nebo menstruovat. Všechny tyhle věci, které jsem si dosud jen mohla představovat, byly náhle vymazány z mé budoucnosti. Byla jsem velmi rozzlobená a už jsem se necítila dál jako žena," prozradila Daily Mail zdrcená Jacqui.


Přestože je neplodnost nezvratná, lékaři mohou alespoň pomoci pacientům začít pohlavní život. Buď pomocí plastické operace, v rámci které vytvarují pochvu, nebo zaváděním takzvaného dilatátoru.

Tuto cestu zvolili lékaři i v případě Jacqui. V podstatě se jedná o aplikátor, který zajistí roztažení zúžených míst, které mladé Britce brání v sexuálním životě.

Jak je možné, že se na to přijde tak pozdě?

Mnozí si tuto vývojovou poruchu jen těžko dokážou představit a nechápou, jak je možné, že se na absenci pohlavních orgánů přijde v relativně pozdním věku.

V pubertě se totiž běžně i přes tento syndrom vyvinou sekundární pohlavní znaky, jako je růst prsů, tělesné ochlupení nebo rozšíření boků. A pravdou také je, že Jacqui, stejně jako další ženy, které touto poruchou trpí, vypadají na první pohled naprosto normálně.

Pokud tedy pubertální dívky ještě neřeší menstruační cyklus a nemají či neplánují intimní vztah s chlapci, jen těžko samy přijdou na to, že něco není v pořádku.

Se svou poruchou se pochlubila na Facebooku

Jacqui Beck svou abnormálnost nejdříve skrývala, a jak sama přiznala, připadala si jako zrůda. Postupem času si ale uvědomila, že opravdu není za co se stydět a její slabost jí paradoxně dodala odvahy jít s pravdou ven.

Svůj zdravotní stav popsala na sociální síti a ke svému překvapení se dočkala jen pozitivních reakcí. Teď doufá, že její příběh pomůže i jiným ženám najít odvahu se svou situací něco dělat.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Umírající matka stihla svatbu dcer, druhý den zesnula

Máme sex jednou za měsíc: Pro mě je to málo, pro ni moc

Mám dítě, můj život končí: Jak poznat poporodní depresi

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama