reklama

Rozvádíte se? Návod, jak to udělat co nejpříjemněji

Jak si ušetřit léta hádek a vycházet spolu dobře hned po rozvodu i během něho?

Foto: Thinkstock

Žádný rozchod ani rozvod není moc příjemná věc. Vlastně to dost často bývá spíš horor. Za pár let se sice zklidníte a budete spolu vycházet vzorně, ale teď si možná vyčítáte i to, co se vůbec nestalo, házíte vinu jeden na druhého, děláte si naschvály... Jak si tyhle zbytečné boje ušetřit a vycházet spolu dobře už teď?

V Americe nedávno vyšla celá kniha, která se zabývá možnostmi, jak se rozejít v klidu a míru. Jmenuje se Conscious Uncoupling a její autorkou je terapeutka a koučka Katherine Woodward Thomas, která pomohla s hladkým průběhem rozvodu třeba i Gwyneth Paltrow a Chrisi Martinovi. 

Už kvůli tomu rozhodně stojí za to si její rady alespoň vyslechnout. Tady jsou některé z nich:

Začátek, nikoli konec

V první řadě si musíte uvědomit, že rozvod není konec světa. Je to jen konec jedné etapy a začátek nějaké jiné. Ta nová navíc musí být, co se vztahů týče, mnohem lepší, protože teď máte spoustu zkušeností. Už víte, co chcete a potřebujete, ale také si uvědomujete, v čem jste dělala chybu, víte, jak máte reagovat během sporů a podobně.

Vaše právě končící manželství bylo vlastně takovou učebnicí, kterou jste právě skoro dočetla a už zbývá jen doslov. Dokud se ale budete plácat v rozvodových hádkách a budete se užírat nenávistí, ten doslov nikdy nedočtete, a to znamená, že se nepoučíte. Nehnete se z místa.

Takže ať už vám provedl cokoli, je to minulost, a teď je třeba se dívat dopředu. Nemusíte mu nutně odpouštět i tu největší zradu, jenom ji prostě už neřešte. Stalo se, rozvod je důsledek, jdete od sebe, vyřešeno. Jde se dál.

Trpělivost a komunikace

Samozřejmě že to nepůjde snadno, takže si nenadávejte, pokud nezačnete být lepší a moudřejší ještě dnes večer. "Říká se, že vybudovat fungující vztah vyžaduje spoustu času a úsilí. Úplně stejné to je i s jeho koncem. Musíte se naučit se s ním vyrovnat a začít fungovat znovu a jinak," uklidňuje Katherine Woodward Thomas.

Během rozvodu je nejdůležitější způsob komunikace. Na činech už nezáleží, protože všechno je dané. Rozvádíte se. Samozřejmě mluvíme o stavu, kdy vás ani nenapadne dělat hlouposti jako je únos dětí a podobně.  

Jak tedy komunikovat se svým protějškem, aby i on zůstal v klidu a nezkoušel dělat žádné hlouposti?

Zatněte zuby a nechte za sebe mluvit jen vaše rozumné a dospělé já, které se na věci umí dívat s nadhledem. Pokud máte strach, že se neovládnete, zkuste zpočátku komunikovat především přes e-maily a esemesky.

Slušně a věcně

Důležité je, abyste mluvila slušně a věcně. Nesmíte se nechat ovládnout žádným ublíženým a zraněným pocitem. To zpravidla děláme proto, že chceme druhému připomenout, jak moc špatně se zachoval, jak moc nám ublížil, jak moc zlý člověk to je. 

Jenže v téhle fázi je to zbytečné - on to buď už ví, a pokud vám nelíbal nohy s omluvami, pak to s ním asi nic moc nedělá. Anebo to neví, a zřejmě to nepochopí nikdy. Možná za pár let, až ještě více zmoudří, ale vaše výčitky mu k tomu rozhodně nepomohou. Naopak o to víc ho možná budete štvát.

Co řeknu, to udělám

Pokud se vám podaří si to všechno v hlavě urovnat tak, že budete odhodlaná s ním vycházet a vše vyřešit v pohodě, musíte se tak také chovat. Nestačí o tom jen mluvit. 

To v praxi znamená, že kdykoli spolu budete mluvit a na něčem se domlouvat, vy musíte nejen hezky mluvit, ale všechno, co jste řekla, byste měla také udělat. Jedině tak ho přesvědčíte, že vám skutečně jde o dobré budoucí vztahy mezi vámi.

Odpověď, ne reakce

Je možné, že nakonec to bude váš bývalý partner, kdo se bude chovat dětinsky, vztekle či ublíženě. Během rozvodu je totiž potřeba dělat kompromisy, a tak je možné, že i když to byl původně jeho nápad, něco se mu na konečném řešení líbit nebude. I s tím počítejte a budte na to připravená. 

V případě, že vás začne osočovat, urážet nebo vám bude něco vyčítat, vy nesmíte reagovat. Musíte být silná a z jeho výlevu si vzít jen fakta a důležité informace. V hlavě si nastavte jakýsi filtr, který jeho vyjádření zbaví všech emocí. Pokud to neuděláte, pravděpodobně začnete na urážky reagovat a dostanete se do nikdy nekončícího kolotoče.

Slušná a zdvořilá

Pokud si však ublížené jednání nebudete brát osobně, máte vyhráno. Jde o to, abyste přestala reagovat, a začala odpovídat. Jestli se potřebujete na něčem domluvit, udržujte rozhovor v této rovině, a vždycky ho tam vraťte. Ptejte se, zjišťujte, ale vše jen velmi pragmaticky.

Pokud cílem rozhovoru není žádná dohoda, ale pouze výčitky, co nejdříve ho ukončete. Při tom všem nezapomeňte být vždycky slušná a zdvořilá, přestože se vám teď třeba zdá, že si to ani trochu nezaslouží. Ona totiž i ta vaše nechuť časem pomine. A pak konečně oceníte, že spolu dokážete komunikovat jako dva rozumní dospělí lidé. Minimálně kvůli dětem to bude fajn.

Potřebuju se zpovídat jako člověk, lidi na balkóně sbírám jako Pokémony, říká Třeštík | Video: DVTV
reklama
reklama
reklama