reklama

Rozvádí se vám kamarádka? Pozor, může vás nakazit

Říká se, že když se stýkáte s lidmi, kteří jsou obézní nebo třeba kouří, pravděpodobně přiberete nebo začnete také kouřit. A stejně tak je to zřejmě s rozvodem.

Foto: Profimedia.cz

"Pamatuješ, jak jsem ti vyprávěla o té kamarádce, která přišla na to, že ji manžel půl roku pravidelně podváděl?" ptala se mě nedávno kolegyně a ještě než jsem stihla odpovědět, dodala: "Tak už podala žádost o rozvod!"

Načež mi začala znovu vyprávět, jak manžel té kamarádky - říkejme jí Simona - najednou začal chodit pozdě z práce a nebral Simoně telefony, začal náhle chodit do fitka, zničehonic mu začalo záležet na tom, jak chodí oblékaný... 

Simona nebo Markéta?

Až jednou Simoně přišla esemeska, kde manžel vynášel do nebe jejich včerejší sex. Na tom by nebylo nic divného, kdyby manžel ten den nebyl na služební cestě a kdyby ji ve zprávě neoslovoval Markétko...

Protože se moje kolegyně se Simonou kamarádí už od dětství, všechno spolu po celou dobu důkladně probíraly, radily se, přemýšlely... Až kolegyně začala podezřívat svého muže, že si také někoho našel.

"Tuhle jsem mu našla na saku blonďatý vlas," svěřovala se. "A zdá se mi, že nějak podezřele často mluví o své asistentce Janě," pokračovala a nedala si vysvětlit, že když je Jana Tomášova pravá ruka, je jasné, že o ní v souvislosti se svým zaměstnáním asi bude mluvit.

"Taky mám pocit, že už se mi nevěnuje tak jako dřív, neříká mi tolik hezkých slov. Dost se kvůli tomu v poslední době hádáme a já začínám přemýšlet, jestli je vůbec dobře, že spolu jsme," zakončila smutně svůj proslov.

Nakažlivý jako nemoc...

Je to jasné - Simona ji nakazila. A protože moje kolegyně několik měsíců pravidelně slýchala spílání o tom, jací jsou muži nevěrníci a jak se jim nedá věřit, přestala důvěřovat i svému Tomášovi, který by ji přitom na rukou nosil.

Podle odborníků je tahle reakce normální, ale měli bychom s ní počítat a dát si na ni velký pozor. Když nevědomky od druhých okoukáme nedůvěru, může nás to zaslepit a zničit i skvěle fungující vztah, kde by za normálních okolností nebyl k rozchodu jediný důvod. Plané podezírání, žárlení a špehování - to vše, spolu s trápením té které "nakažené", jsou prvotní příznaky plíživého a mnohy fatálního problému ve formě hádek a nakonec i rozpadu vztahu.

"Každý rozvod vysílá negativní vlny do celého okolí - působí nejen na rodinu rozvádějícího se páru, ale také na jejich přátele a známé. A zdaleka to nemusí být jen lidé, s nimiž se dotyční stýkají každý den," říká psycholožka Rose McDermott, která v minulosti podrobně zkoumala rozvody celých dvanácti tisíc lidí.

Historky o rozvodu neposlouchejte

"Historky o tom, proč se nějaký vztah rozpadl si zkrátka velmi dobře zapamatujeme, a aniž bychom chtěli, zakoření v nás a snadno pak můžou začít klíčit podezřívavé myšlenky," dodává.

Podle ní nás mohou nahlodat dokonce i příběhy kamarádů našich kamarádů, které jsme třeba v životě neviděli. V praxi to znamená, že když mi kolegyně vypráví o rozvodu jakési Simony, můžu i já začít přemýšlet nad tím, zda by pro mě rozvod teď nebyl nejlepším řešením. 

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama