reklama

Roste počet párů, kteří spolu musí žít i po rozchodu. Na vině je krize bydlení

Až třetina lidí, kteří si s partnerem koupili byt nebo dům a následně se rozešli, spolu i nadále žije. Podle výzkumu britské realitní společnosti Zoopla za to může ekonomická krize i nedostupné bydlení. Odborníci přitom předpokládají, že se situace bude dále zhoršovat.

Někteří lidé mají po rozchodu problém vyplatit partnera či partnerku nebo si nemohou dovolit samostatné bydlení.
Někteří lidé mají po rozchodu problém vyplatit partnera či partnerku nebo si nemohou dovolit samostatné bydlení. | Foto: Shutterstock

Z výzkumu mezi pěti sty respondenty dále vyplynulo, že jeden z osmi párů, které spolu po rozchodu stále sdílí domácnost, dokonce spí v jedné posteli. Podle pětiny z nich je přitom situace nesnesitelná. V současnosti spolu žijí expartneři, kteří vlastní nemovitost, v průměru 1,3 roku po rozchodu. 

Britská BBC popsala příběh sedmatřicetileté Chantal Tuckerové, která se před pandemií rozešla s přítelem, s nímž žila pět let. Koupili si spolu byt v Londýně a Tuckerová doufala, že ji přítel vyplatí a ona si sežene nové bydlení. Dohoda ale nakonec padla a bývalí partneři se rozhodli i nadále žít společně. "Věděla jsem, že koupit další nemovitost si už nikdy nebudu moct dovolit, a představa, že žiju až do konce života v podnájmech, byla velmi nepříjemná," vysvětlila svůj postoj. 

Single život se prodraží

Experti přitom očekávají, že se situace pro mnohé páry bude nadále zhoršovat. Kvůli ekonomické krizi a krizi bydlení nejsou někteří lidé schopni své partnery vyplatit nebo dát dohromady poplatky za ukončení hypotéky. Ženy navíc vydělávají v průměru méně než muži, čímž pro ně může být situace ještě složitější. Vedoucí výzkumnice organizace UK Women's Budget Group Sara Reisová uvádí, že budoucnost vypadá z pohledu financí velmi nejistě a zejména pro ženy může být složité - ne-li nemožné - vzít si další hypotéku. 

Skutečnost, že spolu čím dál více párů zůstává kvůli nákladům na bydlení i po rozchodu, potvrzuje i londýnský hypoteční makléř Mark Pattansheti. Někteří lidé mohou také zvažovat nákladnost single života. Data ukazují, že jedinci, kteří žijí bez partnera nebo partnerky, utratí více za základní výdaje. Rostoucí počet lidí tak volí život ve spolubydlení. S výrazným poklesem reálných mezd, který je například v Česku výrazně větší než v okolních zemích, se to nově může týkat i těch, kteří by si dříve samostatné bydlení dovolit mohli. 

Makléř Pattansheti upozorňuje také na emoční zátěž a stres, které mohou být následkem nuceného spolubydlení expartnerů. Tuckerová zmiňuje, že i když proběhl její rozchod s partnerem v přátelském duchu a v současnosti je spokojená, obává se budoucnosti, zejména toho, že by ona nebo její bývalý přítel začali jiný dlouhodobý vztah.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama