reklama

Proč nevěřit romantickým filmům. Berte vztahy realisticky a ušetříte si trápení

Vytvořit partnerství, které stojí za to, není lehké. Největším úskalím ale kupodivu nejsou vnější vlivy, ale vaše psychika, zejména nerealistické představy, které si dopředu vytváříte. Změňte to a vaše šance na štěstí se mnohonásobně zvýší!

Foto: iStock

Rada, jak si vytvořit ideální vztah, neexistuje. Pokud se vám ale v lásce prostě "nedaří", i když zpočátku vše vypadá velmi dobře, je jednou z možností, že chyba je především na vaší straně, konkrétně v nesprávném myšlení…

Bylo by krásné, kdybychom si mohli brát inspiraci z romantických filmů, jenže realita a fikce se ve skutečném životě opravdu míjí, a tak na okouzlující film Láska nebeská se podívejte před Štědrým dnem, ale své vztahy tvořte jinak, více realisticky, prosím. "Žijeme ve zvláštní době, technika dostoupila vrcholu, kterého bychom se nikdy nenadáli, ale vztahy upadají.

Paradoxně na vině jsou především tři faktory, naše nereálné představy, které máme, když vztah tvoříme, neschopnost investovat dostatek času do partnera -společně trávit každý den aspoň nějaký čas povídáním si, věnovat se jeden druhému, opravdu se poznat… A do třetice schopnost "obětovat se", tím myslím klást partnerství a rodinu na první místo, pochopit, že kariéra je důležitá, ale rodina stojí na prvním místě…" píše párová terapeutka Wendy Kaufman.

Zapomeňte na vysněný ideál

Začněme tedy u bodu jedna, co to znamená "realistická představa o partnerovi"? Odborníci se shodují, že ženy si do muže často promítají představy o jakémsi vysněném ideálu, což má dvojí efekt. Nechtějí vidět, jaká je skutečná povaha partnera, což může vést k tomu, že po čase zažijí velkou deziluzi, když zjistí, "s kým mají tu čest". A druhý aspekt je ten, že se snaží partnera přiblížit vysněnému obrazu a nutí ho k věcem, které mu nejsou vlastní, což většinou končí rozchodem. Přitom kdyby se snažily muže lépe poznat, nikam ho netlačily a nechaly věci více plynout, mohly by vybudovat hezký partnerský vztah.

Jak to mají muži

Pánové bývají v partnerství více laxní, často nejsou ochotni se snažit vztah budovat. Někteří dobrovolně volí staromládenecký život a berou to tak, že si "užívají života", čehož většinou litují v době, kdy je na zakládání rodinného krbu už trochu pozdě. Dost často se muži nechtějí na budování vztahu nijak zvlášť aktivně podílet a mnoho věcí nechávají na ženě a pak si kamarádům u piva stěžují, že žena je moc panovačná. "Základem je přistupovat ke vztahu realisticky. Podílet se na jeho tvorbě musí oba, nezáleží na tom, jestli je jeden introvert a druhý extrovert. Každý má nějaké požadavky a je nutné se shodnout na zlaté střední cestě," říká Wendy Kaufman.

Žijte přítomným okamžikem

Psychologové a pároví terapeuti se hojně shodují, že velkým problémem dneška je, že lidé neumí prožívat to, co se děje právě teď, v přítomném okamžiku. Stále přemýšlíme nad tím, co bylo, a nad tím, co se stane, ale tady a teď si umí užít málokdo. Bohužel neschopnost takového prožívání nás ochuzuje o mnoho radosti. A také té vztahové, ne každý vztah je ideální, to ale neznamená, že byste si ty hezké okamžiky měli kazit přemýšlením nad tím, "jak se to vyvine". Možnou inspirací vám může být příběh naší čtenářky.

Příběh Markéty

"Před rokem jsem potkala Marka, od první chvíle mě okouzlil. Vlastně ani nebyl můj typ, ale já věděla, že je to On. Jenže místo abych si začala užívat to, co se právě dělo, jelo mi v hlavě tisíc jiných věcí. Plánovala jsem třeba, kdy pojedeme na víkend, těšila se na budoucnost a přítomnost zůstala tak nějak zapomenutá. Smůla pro mě byla, že jsem po pár měsících pochopila, že Marek netouží po závazku. Přitahuji ho jako žena, možná mě má svým způsobem rád, když jsme spolu, je to gejzír vášně, ale ve svém životě se mnou nepočítá.

Upřímně, byl to šok. Jak je možné, že nám to tak hezky funguje, když jsme spolu, ale já jsem pro něj jen milenka, nic víc… Jenže pak mi došlo, že pro tuto chvíli je to jediné hezké, co mám, jiný muž, který by mě tak přitahoval, široko daleko není. Já věřím a doufám, že bude, ale proč si pro tuto chvíli neužít skvělý sex a povídání si s mužem, který se mi líbí. A až se objeví někdo, kdo mě bude chtít na víc než jen na sex, odejdu s dobrým pocitem, že jsem si užila přítomný okamžik," napsala mi Markéta a já myslím, že naprosto přesně pochopila, co to znamená prožít přítomný okamžik beze zbytku.

Boj o potraty: Polky nemají šanci rozhodnout o svém těle, jde o moc, říká Smolíková | Video: Emma Smetana
reklama
reklama
reklama