reklama

Proč měly ženy za socialismu lepší sex? Vztahy se dnes pojí s materiálním zajištěním

Antropoložka Kristen Ghodseeová se na svět rozhodně nedívá přes růžové brýle. Ve své nové knize s provokativním názvem Proč mají ženy za socialismu lepší sex?, která zrovna vychází v českém překladu, se snaží ukázat, co některé socialistické státy udělaly pro ženy a jejich sexuální život.

Socialismus přináší ženám větší rovnost s muži ve všech oblastech života včetně sexu.
Socialismus přináší ženám větší rovnost s muži ve všech oblastech života včetně sexu. | Foto: Shutterstock

Měly ženy za socialismu lepší sex? Pokud vám toto tvrzení přijde trochu přitažené za vlasy, pak stojí za připomenutí sexuální průzkum z roku 1990. Sexuologové při tehdejším znovusjednocení Německa z dotazníků mezi ženami zjistili, že východní Němky prožívaly orgasmus dvakrát častěji než jejich "západní sousedky". 

O knize

O knize

Vzdělávací politika a státní podpora sociálního státu ženám umožnily kariéru, sexuologie a zdravotnictví částečně detabuizovaly sexuální život a ženské tělo přestalo být vlastnictvím někoho jiného.

S rokem 1989, kdy skončila komunistická hrozba a začala sílit mantra deregulace, se trend obrátil a sociální stát začal korodovat. Dnes jsou ženy více ohroženy chudobou a sexuální vztahy se opět pojí s materiálním zajištěním. Kristen Ghodseeová v provokativní studii analyzuje, jaké dopady má kapitalismus na soukromí, kariéru i sebevědomí žen a kudy by se mohl v budoucnu ubírat. (anotace nakladatelství Host)

"Pokrokový" přístup socialistických republik k ženské sexualitě potvrzuje v předmluvě k nové knize Kristen Ghodseeové i socioložka Kateřina Lišková. "Československo bylo od konce druhé světové války v otázkách sexuality průkopnické … Výzkum věnovaný ženskému orgasmu u nás začal už v roce 1952, tedy ještě v dobách tzv. stalinského temna, vedl se nepřetržitě po celou dobu trvání státního socialismu."

Ženy se během 70. a 80. let, tedy v době normalizace, měly stát především starostlivými matkami a poslušnými manželkami. "Dobrý sex měl stvrdit dobré manželství a na něm postavenou rodinu," tvrdí Lišková, podle které mělo být manželství nově založené na lásce, nikoliv na penězích či zastaralých konvencích.

"Muži a ženy, osvobození od třídních omezení, se měli potkat jako rovný s rovným, jako přátelé, jejichž sdílené zájmy přerostou v lásku," píše socioložka.

Kapitalismus zneužívá péči žen

Antropoložka Kristen Ghodseeová ve své knize mluví o tzv. sociální záchranné síti. Ženy jsou díky ní šťastnější a mají lepší sex, protože je společnost podporuje a netrestá za to, že rodí děti, a neznehodnocuje jejich práci.

Rovnítko mezi lepším sexem a socialismem ale není tak zřejmé, jak naznačuje název knihy, upozorňuje web Vox, který vedl s autorkou rozhovor. Ghodseeová celý problém nezplošťuje na volbu mezi socialismem a kapitalismem. A ani nevyzývá k návratu komunismu. Její kniha ukazuje, jak používat nástroje socialismu k vyrovnávání genderových nerovností v kapitalistických společnostech - například placenou rodičovskou dovolenou, zajištění práce po návratu z mateřské nebo finanční podporu pro otce, kteří by trávili čas s dětmi doma. 

Ghodseeová tvrdí, že Američanky jsou dnes a denně trestány za to, že pečují o ostatní a stát jim za to neplatí. "A péčí nemyslím jen rodičovství a výchovu dětí, ale také péči o starší lidi či nemocné," vysvětluje. "Pokud existuje manželský pár, který se musí rozhodnout, kdo zůstane doma, aby se postaral o dítě nebo staršího rodiče, tak racionálně vybere toho, kdo má nižší mzdu. Což je v tomto případě žena."

Ženy se tak kvůli tomu dostávají do nefunkčních vztahů a jsou nešťastné, stávají se ohroženější chudobou a sexuální vztahy si najednou více spojují s materiálním zajištěním. "Trčí doma a starají se o rodinu a většinou jsou finančně závislé na partnerovi nebo manželovi. To bohužel vede k tomu, že žijí v nezdravých či nešťastných vztazích." A to se samozřejmě odráží i na kvalitě jejich sexuálního života.

"Socialismus přináší ženám větší rovnost s muži ve všech oblastech života včetně sexu," píše na konci své předmluvy Lišková. Kniha podle ní ukazuje, že "kapitalismus má v sobě zakódovaný horší úděl pro polovinu populace: pro ženy".

Novou knihu antropoložky Kristen Ghodseeové v češtině vydává nakladatelství Host.

Mohlo by vás zajímat: Žena při nevěře nakupuje geny, tvrdí sexuolog

Žena není nikdy nevěrná s mužem, který je méně geneticky kvalitní než její stálý partner, u muže to neplatí, říká psycholog a sexuolog Petr Weiss. | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama