reklama

Moc a peníze přitahují. Ženy často volí partnera podle jeho úspěchu

Jak silnou přitažlivost mají peníze? Jsou muži bez větších hmotných statků pro ženy poutaví? Jak pozná úspěšný muž opravdový ženský zájem?

Foto: Profimedia.cz

Vybírají si ženy muže podle jeho funkce a moci? Jak silný hlas má v tomto případě opravdová láska a jakou odolnost má v případě, že muž o své postavení přijde? Ptala jsem se vztahové koučky Lenky Černé.

Proč jsou pro ženy atraktivní mocní muži?

Pro většinu žen je moc u mužů podvědomě atraktivní, protože je spojená s penězi. Když je muž schopen vydělávat, znamená to, že umí zajistit nejen ženu, ale i rodinu celkově. A ženy si podvědomě vyhledávají muže, kteří jsou schopni se o ně postarat v době, kdy nemohou být plně v pracovním výkonu a chtějí si užívat období, kdy jsou děti malé. Celá naše ženská touha po láskyplné péči a bezpečí má však své hranice a je nutné, abychom zároveň byly vnitřně sebejisté a schopné se o sebe postarat i bez muže. Jinak ve vztahu vzniká závislost na tom druhém, která porušuje určitou vztahovou balanci mezi partnery.

Jsou i takové ženy, u kterých existuje přímá úměra mezi funkcí a mocí jejich muže a jejich láskou k němu? 

Já bych to nenazvala láskou, v tom zdravém slova smyslu. Lásku si často pleteme se závislostí, která je bohužel ve vztazích velice častá. Nyní mluvím nejen o té materiální, ale také o emoční. Čím více si žena nedůvěřuje v oblasti práce, peněz i vztahu k sobě, tím více bude vyhledávat silného, dominantního partnera. U něj bude pociťovat určitou formu bezpečí, kterou sama v sobě necítí. Jenže když si žena neumí vybudovat sebejistotu v důležitých oblastech sama, stává se na svém protějšku závislá. A je pro ni prioritní, zda je muž schopen se o ni postarat. Neumí si vytvořit vlastní životní styl, nemá své koníčky nebo přátele. V ten moment se pro muže stává spíše zátěží, která jej nějak neinspiruje.

A je to vlastně láska, když je do velké míry závislá na jeho úspěchu?

Zdravá láska je nepodmíněná. To znamená, že zde není například "pokud budeš takový, budu tě milovat". Láska ve vztahu prostě je a nepotřebuje k tomu reálné důvody nebo vlastnosti druhého. Když je láska zdravá, nemusí také jeden plnit očekávání toho druhého (například "ale já čekala, že se zachováš takhle…"). To je nejvyšší forma lásky, která v současných vztazích není tak častá. Já plně souzním s tím, že skutečná a zdravá láska může vzniknout pouze za stavu svobody. Takže toho druhého miluji, avšak nenárokuji si ho a vždy mu přeji to nejlepší. Pokud v určité životní fázi ten druhý přijde a bude chtít z našeho partnerství odejít, budu schopna mu přát to nejlepší. Protože ho miluji jako lidskou bytost a chci, aby byl šťastný, i když to nebude se mnou. Když je ve vztahu zdravá láska, jsme s tím druhým, protože chceme. Nikoliv proto, že musíme.

A v neposlední řadě, zdravá partnerská láska vždy pramení z lásky k sobě. Nejdříve bychom se měli naučit milovat sebe bez podmínky a až poté vstupovat do vztahů. Jinak si v tom druhém budeme vždy hledat něco, co nám chybí. A budeme na něm závislí.

Jaké je pro ženy největší afrodiziakum?

To je pro každou ženu něco jiného. Obecně ale ženy nejvíce přitahují muži, kteří jsou ve své mužské síle a umí využívat svoji mužskou energii. Mají tedy tah na branku, jsou nadšení ze své práce a umí vydělávat peníze. Podle některých výzkumů nás také přitahují muži, kteří umí pracovat se svou agresí (která je součástí každého muže) a nebojí se ji nějakým zdravým způsobem ventilovat. Vzhled pro nás není tolik rozhodující jako fakt, že muž je pro něco zapálený a je schopen udávat ve vztahu i v budoucím životě hlavní směr. Pro mnohé ženy jsou také přitažliví muži, kteří umí ženě v emocích naslouchat a neuzavírají se. Jsou schopni ženu utěšit, když je rozrušená, a ustojí její přechodné emoční výkyvy.

Lenka Černá

Lenka Černá

Čtrnáct  let se věnuje osobnímu růstu, koučinku a zdravému životnímu stylu. Je majitelkou privátní kliniky PURE CLINIC v Praze. 

Moderuje vlastní pořad RESTART ŽIVOTA na TV Stream, jehož cílem je snižovat spotřebu antidepresiv a dalších léků pomocí praktických koučinkových rad a tipů. 

Specializuje se na koučink při řešení depresí, životní nerovnováhy a psychosomatických obtížích. Pomáhám lidem v oblasti partnerských vztahů, při hubnutí a změně životního stylu. 

Založila Školu pro Ženy, která se specializuje na pomoc ženám v důležitých životních oblastech.

Lenku můžete potkat osobně na akci Žena ženám, která se koná v neděli 23.9. od 11,00 hodin v Holešovické tržnici v prostorách Jatka 78. Těšit se můžete na její přednášku na téma osobního rozvoje.

Jak pozná úspěšný muž, že má o něj žena opravdový zájem, bez ohledu na jeho jmění, funkci a vliv?

To může být pro muže těžké rozeznat, hlavně pokud je do ženy doopravdy zamilovaný. Pokud by si muž chtěl ženu otestovat, zda je s ním hlavně kvůli jeho povaze a ne kvůli penězům a moci, může být v prvních vztahových krocích opatrný. A také může být střídmý v oblasti dávání dárků. Skutečné důvody se ale většinou ukazují až po delší době vztahu, kdy se například muž dostane do nepříjemné situace (ztráta pozice, peněz) a žena by jej měla podpořit, stát vedle něj. Pokud muže skutečně miluje, bude mu oporou a sama se stane ve vztahu na přechodnou dobu tou silnější. V případě, že je žena ve vztahu jen z materiálních důvodů, takové období zvládat nebude.

Odchod milované Libuše Šafránkové. Čím si diváky tolik získala? Sledujte DVTV | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama