reklama

Pro většinu Čechů je maso důležitější než vztah. Proč?

Jak to mají Češi s přístupem k vegetariánství a k soužití s někým, kdo odmítá jíst maso? A co sami vegetariáni, jak moc se snaží svůj přístup druhému vnutit? Výsledky průzkumu mohou z určitého pohledu být lehce děsivé.

Foto: Shutterstock

Pokud se vegetariáni rozhodnou dát svému partnerovi ultimátum ve stylu "já nebo maso", moc nepochodí. Průzkum seznamky eDarling v této souvislosti odhalil, že až 81 procent Čechů by dalo přednost masu na talíři, pokud by takové ultimátum dostali.

 Raději by tedy volili rozchod, než se požadavku přizpůsobili. Kromě toho často míváme o vztahu s vegetariánem jisté předsudky. Celých 45 procent Čechů, kteří jedí maso, se totiž obává, že jim vegetariáni budou chtít své stravovací návyky vnutit.

Češi nemají rádi vegetariány?

Nefunguje to nicméně tak, že bychom vegetariánství jen striktně odmítali. Téměř polovina dotázaných (45 procent) by se masa částečně zřekla, kdyby je o to partner taktně požádal. Třicet šest procent z nich by dokonce bylo ochotno přestat jíst maso před partnerem a devět procent by dokonce přešlo na vegetariánství. 

Tyto vyhrocené situace ale pravděpodobně moc často nenástavájí. Pouze pět procent českých vegetariánů by se snažilo svého partnera převést na bezmasou stravu. Nebo to alespoň tvrdí v citovaném průzkumu, kterého se zúčastnili téměř dva tisíce Čechů.

Dvacet tři procent dotázaných vegetariánů by potěšilo, kdyby jejich partner jedl méně masa a téměř tři čtvrtiny (72 procent) si nemyslí, že je potřeba stravovací návyky partnera nějak měnit.

Drtivá většina vegetariánů (96 procent) by neměla vůbec problém jít do vztahu s někým, kdo jí maso. Pro srovnání, 92 procent lidí konzumujících maso by šlo do vztahu s vegetariánem.  

Úhel pohledu

Když tedy to hrozivé číslo 81 procent lidí, kteří by se raději vzdali vztahu než masa, vidíte v kontextu, dojde vám, že problém není ani tak ve vegetariánství, jako v tom, že málokdo si nechá líbit, když se ho partner snaží ovládat, něco mu nutí, a dokonce se snižuje k tomu, že dává ultimáta.

Výsledkem tohoto průzkumu je tedy především to, že je pro nás důležitější jistá svoboda než setrvávání ve vztahu.

Hospoda v Obecním domě bere dech. Prozkoumejte další "neznámé" části ikonické stavby | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama