reklama
 

Pro koho je úspěšná žena sexy?

Je úspěch v životě ženy jejím benefitem, nebo spíše hendikepem? Mají to prosperující ženy komplikovanější, nebo naopak?

Foto: iStock

Lucie Mucalová, psychoterapeutka pro děti a dospělé, se ve svých terapiích a koučinkových sezeních velmi často setkává s ženami, které mají zdánlivě všechno, ale často jim chybí třeba právě láska.

V čem to má úspěšná žena těžší než ta "průměrná"?

Nemyslím si, že úspěšná žena to má v něčem těžší než ta průměrná. Každá z těchto žen si žije život, který je pro ni známý. To jen oči zvenčí mají tendence říkat, že ta to má tak a ta zase jinak. Společnost a lidé v ní udávají, kdo se má lépe, a kdo ne. Ovšem realita může být zcela jiná. Obě tyto ženy mohou být spokojené s tím, co a jak mají, nebo naopak. Úspěšná nerovná se nemocná, průměrná nerovná se nemocná. To je potřeba mít na paměti. Jediným měřítkem toho, zda je žena šťastná, je, zda to, v čem žije, ji naplňuje a těší.

Co vadí mužům na úspěšné ženě víc: to, že je úspěšnější než on, nebo to, že spolu s její úspěšností jde v ruku v ruce i určitá dominance mužského ražení?

Vždy záleží na tom, kdo se v páru setká. Znám mnoho úspěšných žen, co je muž podporuje a vlastně spolu s ní roste. Žena může být i pro muže jakýmsi pohonem. Lidé v páru se velmi ovlivňují a pokud vládne v páru rovnocennost, tak je úspěch jednoho úspěchem druhého. Samozřejmě ve chvíli, kdy oba dají ruce k dílu v tom, co jim jde. Není to tak, že jeden sedí doma na gauči a čeká, co mu z úspěchu druhého kápne. To je jen extrém, který do dnešního článku nepatří.

Ano, jsou i muži, co bohužel mají nižší sebevědomí a úspěch ženy nezvládají. Žárlí, srovnávají se a mají tendence ženu srážet jako ženu. Hledají její slabé místo, kde mohou ublížit. Je to jakási touha muže bez sebevědomí ukázat ženě, kdo je tady pán. Ale není tomu tak vždycky. Jsou i muži, kteří za mnou do konzultací chodí a chtějí právě pocit méněcennosti změnit. Uvědomují si, že byli vychováváni jako ti, co úspěšní jsou a nikdo na ně nemá. Pak přijde úspěšná žena a muž je z toho zmaten. Najednou to, co mu bylo ukládáno den co den ve výchově, je jakoby pryč. Ale díky za všechny muže, co odhodí své ego a chtějí na tom makat, měnit to. Každý z nás může být úspěšný a každý způsobem, který je mu vlastní. Je potřeba si vždy definovat, co pro mě konkrétně úspěch znamená. Může se to u mnoha lidí diametrálně lišit.

Nedělá problém vůdčím ženám zbavit se doma role té, která řídí?

Bohužel, extrémem jsou právě ženy, které úspěšnost a dominantnost aplikují všude tam, kde se ocitají. Tedy doma, v práci, s přáteli. A zde vznikají často konflikty. Žena najednou bere dech všem okolo a jen ona přece ví, co je správně. Zde už je ovšem na muži, zda chce po boku této ženy být. Může jí  říkat, co mu chybí, že se vedle ní jako muž vůbec necítí, že mu zasahuje do jeho mužské pozice. Pak je na ženě, zda půjde sama do sebe a uvědomí si, že takto opravdu ne. Že málokterý muž se nechá ze života zcela vymazat a bude poslouchat na slovo. Rozhodně to neudělá muž plný sebevědomí a hlavně úcty k sobě. Myslím si, že úspěšná žena by si stále měla hlídat své ženství a nervat se do mužské pozice. Žena má být ženou, a pokud to z nějakých důvodů nejde, existují cesty, jak se to naučit.

A navíc sebevědomý muž nebude o ženě povídat, že je strašná, emancipovaná, že už jí má plné zuby, ale naopak si s ženou o všem popovídá a důstojně si půjde svou cestou. Každý to máme nějak, není potřeba vyhodnocovat, co je lepší a co horší. Jediným a silným nástrojem je, zařídit se tak, aby mi dával můj život smysl, aby byl šťastný.

Úspěšné ženy jsou často bez mužů, není v tom kromě mužské žárlivosti na ženin úspěch i ten fakt, že ženy na vedoucích pozicích mají trochu přemrštěné, až nereálné nároky na všechno a všechno okolo?

Nyní mě napadá, co je to přemrštěné? Ano, úspěšná žena pravděpodobně ví, co chce, ale pravdou je, že i tohle má své meze. Pokud tato žena začne hledat dokonalost ve všem, kde se pohybuje, tak narazí. Dokonalost neexistuje. A řídit projekt je něco jiného než žít ve vztahu. Vztahy nás celoživotně trénují, přicházejí lekce, které nás posilují nebo oddalují. A bohužel, nikdo z nás se nechce dostat do role robota, který poslouchá na slovo, který musí dělat pouze to, co se po něm žádá.

Opět je zde ta pomyslná stopka, kterou může udělat ten, který se cítí být ve vztahu v nepohodě. Pokud úspěšná žena stále dokola navazuje krátkodobé vztahy, je dobré se zastavit a uvědomit si, jaké vztahové vzorce se jí dokola opakují, co bývá příčinou rozchodů. Mohou to být "nezdravá" nastavení přebraná od rodičů, mohou to být následky bolavých zkušeností z minulosti, které někde hluboko nedovolují ženě se ve vztazích posunout. A mám zkušenost, že čím více nepodařených vztahů, tím více se žena programuje na pracovní úspěch a ten je pro ni priorita. Ať je to tak či jinak, vždy je za daným chováním příběh, proč se takto někdo chová, proč prožívá to, co prožívá. Pokud tyto zkoušky bolí, srážejí k zemi a hlavně se opakují, doporučuji vyhledat odbornou pomoc, které není rozhodně ostudou, ale odrazovým můstkem do lepších zítřků.

Lucie Mucalová

Lucie Mucalová

Terapeutka, koučka pro rodiny, děti a mezilidské vztahy. Vystudovala Pedagogickou fakultu UP v Olomouci, je absolventkou ročního koučovacího výcviku a frekventantkou dlouhodobého výcviku v komunikační a strategické psychoterapii a hypnoterapii. Přednáší a publikuje témata z oblasti partnerských vztahů, výchovy dětí a osobnostního rozvoje. Více na  www.koucink-vzdelavani.cz.

Není v současnosti protimluv - jsem úspěšná a šťastná? Může mít úspěšná žena opravdu všechno?

Úspěch není klíčem ke štěstí, ale štěstí je klíčem k úspěchu. A pokud má člověk rád to, co dělá a to, co žije, bude se mu dařit a úspěch se opravdu dostaví.
Jediným úkolem člověka je být šťastný, ve všem, co dělá. Bohužel spousta úspěšných žen je i nešťastných, právě proto, že mají pocit, že se jich muži bojí. Ale i tyto ženy umí být báječné partnerky, milující partnerky a znám jich ze svých koučovacích sezení mnoho. Tyto ženy si uvědomují, že štěstí a úspěch jdou ruku v ruce a že jejich smysl života je vyživovat veškeré životní oblasti stejně. Mít práci, která mě baví, mít vztah, na kterém mi záleží a chci do něho investovat, pracovat a přijímat s odlišnostmi, projevovat ženství, dovolit si být zranitelná. I tohle všechno vlastní úspěšné ženy. Neházejme všechny a všechno do jednoho pytle.

Jaký typ mužů se úspěšných žen nebojí?

Úspěšných žen se nebojí úspěšní muži. Ti, co jsou šťastní a úspěch berou jako přirozenou a hezkou součást života. Muži, co moc dobře ví, že dva úspěšní partneři rostou spolu. Jde o rovnocenné partnerství, dvou sebevědomých lidí, co se navzájem podporují. Rozhodně se nebojí muži, co mají svou vlastní sílu a znají svou cenu, proto si váží totožné ženy: takové, která je šťastná, a tedy úspěšná. Nebojí se jí muži, co sdílí životní hodnoty stejné jako tahle žena. Tedy není v jeho očích úspěšná kariéristka, ale žena, co touží po naplnění, které jí dělá radost.

Takovou ženu nerozdýchají muži, co mají sebevědomí a sami sebe na bodě mrazu. Silnou ženu zvládne silný muž, v tom je celá pravda. Pořád mluvím o úspěšné ženě, která je na prvním místě šťastná, proto je úspěšná. Nebavíme se o ženě, která se žene za úspěchem jen proto, že utíká od nějakých životních situací. Ta, co si úspěchem hojí své ego. To by byl zase jiný příběh.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama