reklama

Jak si najít partnera, když už vám není dvacet: Pravidla vztahu po čtyřicítce

Počet "single" lidí po čtyřicítce stále roste. Na vině je podle odborníků vysoká rozvodovost, uspěchaný životní styl, nedostatek volného času i prostoru k seznámení, ale také nedodržování jistých pravidel. Kterých?

Foto: iStock

Je jasné, že pravidla jako taková ve vztahu vlastně neexistují, přesto jsou určité věci, kterými je dobré se řídit. Alespoň na to poukazují sociologové, podle kterých počet "single" lidí stále narůstá. Ti si po čtyřicítce už často nejsou schopni najít partnera.

Na vině této situace není - možná překvapivě - věk ani vzhled, případně nedostatek sex-appealu. Příčinou je obecná nevědomost, jak navazovat a jak si udržet vztah, když už vám není sladkých osmnáct…

Muži se do vztahů nijak neženou

Z psychologických a sociologických výzkumů vyplývá, že muži po čtyřicítce mají obvykle menší problém se seznámit. Jednak jsou skutečně "žádaným zbožím", a tak pokud mají ke vztahu chuť, nebo nejsou chronicky nesmělí, obvykle "se zadají" rychle.

"Většinou rozvedení muži, kterým je čtyřicet a více let, se do vztahu neženou tak jako ženy. Často si dávají po předchozím vztahu delší pauzu, nebo dokonce o další partnerský vztah, který by znamenal společnou domácnost, moc nestojí. Dost mužů léčí zlomené srdce prací, ve volném čase se pak věnují dětem a často si najdou nové koníčky, na které předtím neměli čas, ať už to je běhání, tenis, nebo třeba fotografování," konstatuje terapeut George Kunis. Podle terapeuta to neznamená, že by muži o vztahy nestáli vůbec, ale většinou si prostě dávají načas.

Ženy potřebují pohladit

Jak známo, ženy jsou stvoření emotivní a city, vztahy, péče o rodinu či partnera, jsou pro ně na předních příčkách, a jen málokterá žena to má jinak. Samozřejmě po rozchodu i rozvodu si také ženy potřebují vydechnout, "dát se dohromady" a připravit na případný nový vztah. Ale trvá jim to kratší dobu než opačnému pohlaví. O vztahy většinou stojí, románky nebo občasný sex jim nestačí, a i když svou práci milují, málokdy je naplňuje natolik, že by se kvůli ní vzdaly budování vztahu.

"Rozvod pro mě byl velká rána, manžel odešel za mladší ženou a nechal mě s dcerou samotnou, de facto ze dne na den. Myslela jsem, že už se nikdy nezamiluji, že nebudu vztahu vůbec schopná. Asi rok po rozvodu už jsem ale začala cítit, že potřebuji obejmout… Vím, že to možná zní směšně, ani mi nešlo o sex, ale o blízkost a potřebu se k někomu přitulit. Partnera jsem našla až tři roky po rozvodu, když už jsem šanci na seznámení skoro vzdala," napsala mi pětačtyřicetiletá Laura.

Jak vyladit pravidla vztahu po čtyřicítce

"Ženy, zejména starší, mají často pocit, že už se neseznámí, a tak jsou ochotné pro vztah udělat téměř vše. Ani si neuvědomují, že mužům nadbíhají, uhání je a chovají se jako puberťačky před první pusou. Jenže muži v tomto věku potřebují více svobody než kdy dřív, čím opatrněji našlapujete a čím méně tlačíte "na pilu" a necháte události plynout, tím větší je šance na seznámení. Mnoho mužů má pocit, že vztah už k životu nepotřebuje, často je za tím zklamání z předchozího vztahu nebo jakési citové vyhoření. I tito muži se ale zamilují, když potkají tu pravou, ve své praxi ale vidím, že čím méně ženy usilují, tím větší šanci mají," říká vztahová koučka Annie Marple.

Podle ní by pravidla pro ženu, která si chce po čtyřicítce najít partnera, měla vypadat asi takto:

Chovejte se dospěle, pubertu už máte za sebou - mějte se ráda, naučte se vymýšlet si vlastní program nezávisle na muži, najděte si koníčky, a hlavně pěstujte pocit sebehodnoty, protože ten se kolem vás pak rozpíná jako aura, která muže velmi přitahuje. Čím víc budou mít pocit, že je nepotřebujete, tím více o vás budou stát.

Kompromis je základ - neustupujte mu, nesnažte se mu vyhovět za každou cenu. Jestli je vám čtyřicet nebo padesát, děti už pravděpodobně máte, tak rozmazlujte je, nový přítel by se měl umět přizpůsobit vám, stejně jako vy jemu.

Nepečujte o něj, užívejte si - nejste jeho hospodyně, a pokud mu ráda uvaříte, mějte na něj na oplátku i vy požadavky. Potřebujete vyzvednout kabát z čistírny, poproste ho o to, nemá čas, ani vy nemějte čas na to, abyste mu posluhovala. Vztahy v tomto věku by měly být rovnocenné.

Sex není žádné tabu - nestyďte se za své tělo, chce s vámi trávit čas v posteli i mimo ni, tak ho přitahujete, to je fakt. V sexu se spíše než na sebekritiku soustřeďte na to, jak si ho pořádně užít. Zralejší léta jsou pro většinu žen mnohem více sexuálněji laděná, než když jim bylo dvacet.

Nikam se nežeňte - nemá zájem bydlet ve společné domácnosti? A opravdu je to tak nutné? Pokud si dobře rozumíte, rádi se vidíte, klape vám to v posteli, není přece od věci abyste měli každý svůj soukromý prostor a scházeli se, když máte chuť! Třeba i toto se změní a o společné bydlení nakonec bude stát i on, ale není přece kam spěchat.

Objevila jsem, co mám v medicíně dělat. Zdraví někdy není v nabídce, říká paliatrička | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama