reklama
 

Pornografie stará 4000 let: Playboy vytesaný v kameni

Beztvaré hromady šutrů. Hliněné střepy a úlomky vyschlých kostí. Bezbřehá archeologická nuda?Zapomeňte! Pojďte se s námi potěšit pohledem na starověké památky, které zachycují sex mezi mužem a ženou.

Erotická soška za starověkého Egypta Plastika pochází z období Ptolemájovců (305 - 30 př. n. l.) a dokazuje, že ani potomkům faraónů nebyl sex zcela cizí.
Erotická soška za starověkého Egypta Plastika pochází z období Ptolemájovců (305 - 30 př. n. l.) a dokazuje, že ani potomkům faraónů nebyl sex zcela cizí. | Foto: Profimedia.cz

Beztvaré hromady šutrů. Hliněné střepy úplně stejné, jako když vaše babička rozbila starý hrnek. Úlomky vyschlých kostí. Bezbřehá archeologická nuda, která může zaujmout pouze fanatického badatele?

Zapomeňte! Pojďte se s námi potěšit pohledem na starověké památky, které zachycují sex mezi mužem a ženou.

Sexem k transu

Hliněné destičky pocházejí z 2. tisíciletí před naším letopočtem a jasně dávají najevo, že erotika v Mezopotámii rozhodně za dneškem nezaostávala. Kdepak křesťansky nudná misionářské poloha! Babyloňané totiž brali sex velmi vážně - neznamenal pro ně jen lásku, příjemnou zábavu nebo prostředek plození potomků, ale také cestu k navození mystického transu.

Doporučujeme: 9 věcí, které jste do loňska o sexu nevěděli

Umělec (nebo doba samotná?) měl evidentně v oblibě styk zezadu. Zobrazenými detaily mu dokázal dát náboj, za který by se nemusel stydět ani Hustler. Jako přirozená forma byl také oblíbený sex anální.

K čemu sloužily hambaté destičky?

Destičky s explicitním zobrazením nacházejí archeologové v mezopotamských chrámech, hrobech i v soukromých domech, jejich účel ovšem není znám. Nicméně byly zřejmě populární a jak píše časopis National Geographic, podle míst nálezů byly zřejmě běžně přístupné mužům, ženám i dětem.

"Je to druh jakéhosi pop-artu , protože byly vytvářeny na levný a dostupný materiál," vysvětluje kurátorka západoasijských sbírek muzea Laura A. Peri. Doktor Ilan Peled z Hebrejské univerzity k tomu dodává: "Je možné, že se díváme na velmi ranou verzi časopisu Playboy."

Podívejte, jak si užívali erotiku naši prapředkové:

Indie a Čína: Sex jako kontakt s bohem

Za Babyloňany nezaostávaly ani další starověké národy. Třeba taková starověká Indie, místo zrození tantrického sexu, který se opírá o duchovní základy. Posvátná tantra jako vrcholné spojení vnitřní energie muže a ženy prostřednictvím orgasmu byla považována za jedinou cestu, jak se přiblížit bohu Šivovi a jeho manželce Šakti.

Ani Krišna nepatřil ke zdrženlivým bohům. Nejčastěji byl uctíván sexem, který přímo v chrámech provozovaly kněžky zvané devadasi, jež ho ve dne uctívaly tancem a v noci zprostředkovávaly kněžím a zbožným poutníkům přímý kontakt s bohem skrze své tělo. Nelze se tudíž divit, že mnohé indické chrámy nabízejí erotické výjevy.

Také ve starověké čínské kultuře byl sexuální akt považován za základní a mocnou sílu, která ovládala vesmír. Sexuální splynutí ženy a muže (yin a yang) bylo pokládáno za nejvyšší spirituální sféru a umění lásky vedlo ke štěstí, harmonii a rovnováze.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

25 důvodů, proč mít sex: Tady jsou!

I Češky falšují těhotenské testy: Co je k tomu vede?

Trendy v manikúře: Jaký tvar a barva se teď nosí?

Pětileté děvče kopíruje celebrity. Zvládne Angelinu Jolie i Serenu Williams | Video: Instagram/Stefani Chaglar

Mohlo by vás zajímat

reklama
reklama
reklama