reklama
 

Proč vás přitahují gauneři? Zjistěte, podle čeho si vybíráte partnery

Máte pocit, že narážíte na špatné protějšky? Chyba nebude v tom, že ti správní muži vymřeli, ale v opakování nefunkčních emočních vzorců z dětství.

Foto: Shutterstock

Proč ženy nemají rády "hodné muže"? Předvídatelné, věrné, spolehlivé? Zato jejich srdce často spolehlivě ukořistí charismatický "padouch", který má kopec problémů?

Odpověď hledejte v dětství. Abychom se zamilovali, potřebuje nám dotyčný na nevědomé rovině něco připomínat. Často takový protějšek pro nás není nejlepší, jen nám třeba svou citovou nedostupností připomíná tátu, který nikdy neměl čas.

Jak se k vám chovali rodiče?

Pokud ve vaší rodině hrála roli manipulace, nevěry či chybějící pocit bezpečí, může se stát, že podobně škodlivé pocity budete podvědomě vyhledávat i ve svých partnerských vztazích. Zároveň si tím ale budete způsobovat velkou bolest, protože vaše potřeby nebudou s toxickým partnerem nikdy naplněny. Budete mu vyčítat, proč se k vám chová špatně, ale je to zas vzorec, který kvůli citové nezralosti zase naplňuje on.

Do jaké skupiny patříte vy?

Končí vaše vztahy vždy podobným nezdarem? Možná vnitřně nejste na dlouhodobý závazek připraveni a zamilování se do grázlů a gaunerů je způsob, jak se chráníte.

Také lidé trpící spasitelským komplexem, kdy tomu druhému chtějí za každou cenu pomoct, nekončí ve vztazích šťastní. Nebo chcete vidět v druhých jen to dobré a zavíráte oči před jejich stinnými stránkami, co vám dlouhodobě ubližují.

Velký pozor si dávejte na randění po rozchodu. Ačkoliv zájem druhé osoby může nakopnout pošramocené sebevědomí a myšlenky se místo stesku zaplní úvahami o novém románku, je lepší zůstat chvíli sám. Konec milostného vztahu je náročný, i když jste rozchod sami iniciovali. Nenacházíte se tedy na vrcholu svých duševních sil a člověk, kterého si k sobě přitáhnete, může této slabosti využít.

Nestabilní, nespolehlivé partnery, co vám způsobí víc strádání než užitku, si k sobě rádi vyhledávají osoby s nízkým sebevědomím, které si připadají nudné.

Další ohroženou skupinou jsou ženy a muži, kteří si jako malí museli lásku svých rodičů zasloužit. Ať už dobrým chováním nebo výkony ve škole. Coby dospělí takhle přistupují ke svým partnerům, pořád se snaží, aby je měli rádi.

Jak z toho ven

Jako ze všech životních peripetií: sebepoznáním. Rekapitulujte si své minulé vztahy a zkuste najít, zda měly něco společného. Pochopte, že chyba není na straně všech těch mužů (nebo žen). Musíte uvěřit, že si zasloužíte, aby se k vám ten druhý choval s láskyplným respektem. Začátek této nesnadné cesty je, že přestanete vyhledávat dramata a přijmete, že emoce mohou být nejen vášnivou bouří, ale také harmonickým přístavem.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama