reklama
 

Pevná vůle je jako sval. Dá se vycvičit

Jste závislí na sladkostech či cigaretách? Neubráníte se prokrastinaci? Trápí vás pokušení? Chybí vám motivace? Nejste sami. Ovládat svoji pozornost, emoce a touhy je tolik, tolik těžké...

Foto: Thinkstock

Řešení pro všechny, kdo neumí dodržet, co sami sobě slíbili, nabízí psycholožka Kelly McGonigal, vyučující na Lékařské fakultě prestižní Stanfordovy univerzity.

Své znalosti shrnula v knize Tajemství pevné vůle, která právě vychází. Začít byste podle ní měli tím, že poznáte sami sebe.

Abyste ale mohli kontrolovat sami sebe, musíte si napřed uvědomit, v jakých chvílích přesně kontrolu nad věcmi ztrácíte. To vám umož­ní vyhnout se pastem, které vedou ke ztrátě pevné vůle.

Užitečný první krok je proto zaznamenat okamžiky, v nichž přijímáte rozhodnutí vy­žadující pevnou vůli. Například: "Půjdu po práci do po­silovny?" Když vezmete tašku s věcmi do posilovny s sebou už ráno, vyhnete se výmluvě, že se ještě musíte po práci zastavit doma. Zdrželi jste se na konci pracovní doby telefonátem a máte už hlad jako vlk? Pokud se nejdřív stavíte na večeři, není pravděpodobné, že se vám pak bude ještě chtít cvi­čit...

Budete-li podobná rozhodnutí evidovat včas, sníží se tím šance podlehnout.

Nemyslete na červeného slona

Ale pozor, abyste neupadli do druhého extrému. Příliš mnoho soustředění na problém totiž také škodí. Nemyslete na červeného slona.

Že vás taková pitomost doteď ani nenapadla? Tak si to v duchu zkuste: Zakažte si myslet na červeného slona, jako by vás to mělo stát život. Co se stane? V tu ránu ho uvidíte před sebou jako živého, i když jste po něm do té doby ani nevzdechli. Ano, tak zákeřně mozek funguje.

Přestaňte proto být urputní. Pokud budete zoufale potlačovat touhu po čokoládě, obrátí se všechny myšlenky, emoce a touhy proti vám a vy se dostanete zkratkou přesně k tomu, čemu jste se chtěli nejvíc vyhnout. Máte strašlivou chuť na čokoládu? Dejte si čtvereček kvalitní hořké a pořádně ho vychutnejte.

Zastav se a plánuj

Hlavním nepříte­lem pevné vůle je stres. Přiměje nás soustředit se na okamžité, krátkodobé cíle a výsledky, zatímco sebekontrola vyžaduje, abyste v mysli vnímali celkový obraz.

Stres vyvolává pradávný biologický instinkt: Útoč nebo uteč! Tato reakce nám v pravěku pomáhala přežít, s rostoucí socializací však přišel ke slovu jiný mechanismus: Zastav se a plánuj. Tím, že mozek zabrání tělu okamžitě následovat vnější podněty, poskytne mu čas připravit se na promyšlenější akci.

Tento mechanismus – a s ním i pevnou vůli – můžete cíleně podpořit zpomaleným dýcháním. Snížíte-li dýchací frekvenci, aktivuje se tím prefrontální kůra, což pomůže posunout tělo a mysl ze stavu stresu k sebekontrole.

Podobný efekt má také meditace. Při meditaci proudí do prefrontální kůry více krve –  a čím lépe je mozek prokrvený, tím snáz se dokáže pokušení bránit. Navíc vás meditace naučí automaticky nereagovat na každý podnět, který tělo nebo mozek vytvoří. Samotná meditace ale nestačí. Sebekontrolu je třeba posilovat jako sval.

4 tipy, jak odolat pokušení

1) Surfujte na vlně nutkání. Touhu je třeba přijmout, ne ji následovat. Pokud vám do mysli vstou­pí znepokojivá myšlenka (třeba červený slon nebo čokoláda), zaznamenejte ji a vnímejte své pocity. Pak obraťte pozornost k dýchání a představujte si, jak se myšlenka rozpouští a mizí v dáli. Surfujte na vlně fyzických pro­jevů svého nutkání, aniž byste se je pokoušeli zapudit nebo na ně reagovat.

2) Počkejte 10 minut. Stanovte si pro každé pokušení povinnou desetiminutovou přestávku. Než tento čas uplyne, myslete na dlouhodobou odměnu, kterou byste získali, pokud byste pokušení odolali.

3) Myslete víc na budoucnost. Představujte si sebe, jak budete vypadat o 10 kilo lehčí. Jak se vám bude dýchat bez cigaret. Kolik budete mít času bez surfování po internetu...

4) Vyhýbejte se pokušení. Pokušení i pevná vůle jsou nakažlivé. Když budete mít doma kuřáka, odoláte cigaretě daleko hůř, než když s partnerem nekuřákem. Jestliže máte lednici plnou zmrzliny, je daleko těžší držet půst, než když v ní budete mít jen dobře vychlazený bílý jogurt.

Krásná a chlupatá. Brenna byla posedlá odstraňováním chloupků, dnes se jimi chlubí | Video: Instagram/Brenna Pennly
reklama
reklama
reklama