reklama

Oddělené ložnice: Ničí vztah, nebo mu pomáhají?

Společné usínání ve společné posteli je známkou toho, že vztah funguje. Pokud dva spí odděleně, aniž by k tomu měli nějaký pádný důvod, většinou to znamená, že v partnerství něco neklape. V jakých situacích jsou tedy oddělené ložnice akceptovatelné, a kdy byste se jich měli raději vzdát?

Foto: Thinkstock

Společné usínání ve společné posteli je známkou toho, že vztah funguje. Pokud dva spí odděleně, aniž by k tomu měli nějaký pádný důvod, většinou to znamená, že v partnerství něco neklape. V jakých situacích jsou tedy oddělené ložnice akceptovatelné, a kdy byste se jich měli raději vzdát?

Říká se, že pro dobro vašeho vztahu byste měli nejen spát v jednom pokoji, ale také byste měli uléhat ve stejnou hodinu. "Společné usínání je určitý partnerský rituál, který může dané dva partnery stmelovat a vytvářet tak "magické okamžiky", které jsou pro vztah důležité," říká koučka Lenka Černá. "Navíc stejný biorytmus jasně značí to, že jsou spolu partneři vztahově kompatibilní, tedy že se k sobě hodí," dodává.

Nic se ale nemá přehánět. Pokud je jeden z vás unavený už v devět, zatímco druhý má ještě dost energie na to, aby vyžehlil koš prádla a podíval se na film, nepřemáhejte se. Jednou za čas neuškodí starat se jen o sebe. Zkrátka jít spát z donucení s tím druhým jen proto, že on chce, to určitě není dobrá varianta.

Kdy je čas na vlastní pokoj?

Některé páry sice tvrdí, že spí odděleně už dvacet let a jejich vztahu to vůbec neubližuje, a my neříkáme, že je to nemožné, ale bývá to spíš výjimka. Obzvlášť pokud jste spolu zatím jen chvíli, raději s tímhle neexperimentujte. Oddělené spaní zvládnou jen vztahy utužené časem a bohatými zkušenostmi, a také ti partneři, kteří se dokáží neodcizit, aniž by spali společně.

My, obyčejní smrtelníci, bychom se ale k přesunu do vlastní ložnice měli uchýlit jen ve výjimečných případech. Například pokud je jeden z partnerů nemocný a ten druhý má před důležitou schůzkou, služební cestou či pracovním pohovorem a nechce se nakazit.

Čtěte také: 10 rad pro dokonalý spánek

Adekvátním důvodem může být také to, že se žena v péči o miminko střídá s partnerem. "Posledním okamžikem vhodným pro oddělené spaní je doba před rozvodem když oba dva partneři vědí, že již vztah nemá cenu a jsou již dohodnutí na rozchodu či rozvodu, zde je poté zbytečné se trápit. V jiném případě bych to nejspíše nedoporučovala," myslí si Lenka Černá.

A co chrápání? 

Nejčastějším důvodem, proč lidé spí odděleně, je, že jeden z nich chrápe. Je to ale seriózní argument, nebo spíš výmluva? Podle Lenky Černé je chrápání v drtivé většině případů řešitelné. Partneři by si tedy měli dát tu práci, aby se jej pokusili odstranit a mohli si užívat společné usínání a probouzení. Lenost a rezignovanost, ať už v jakékoli podobě, to je zhouba pro každý vztah.

Pokud jste ale opravdu už zkusili všechno a na chrápání nic nezabírá, měli byste si společnou ložnici nějakým způsobem nahrazovat. "Například buďte společně v posteli v době, kdy v ní nespíte. Co například snídaně do postele, anebo milování v době, kdy na sebe oba dva mají čas a mohou v posteli zůstat co nejdéle?" radí známá koučka.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Příběh: Zamilovanost je pryč. Až teď začíná vztah?

Podvedl mě. Mám mu odpustit, nebo ho opustit?

Syfilis - nemoc prostopášníků i umělců - se vrací

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama