reklama

Nová studie odhalila, ve kterém období jsou ženy nejkreativnější

Ženy jsou nejkreativnější v období ovulace, říkají výsledky polské studie z letošního června. V porovnání s ostatními fázemi cyklu ženy v těchto dnech přicházejí s nejoriginálnějšími nápady. Autorky studie tak přispěly k rostoucímu počtu výzkumů, které naznačují, že kreativita hraje velkou roli při výběru sexuálních partnerů.

Už jiné studie ukázaly, že u partnerů a partnerek oceňujeme kreativitu.
Už jiné studie ukázaly, že u partnerů a partnerek oceňujeme kreativitu. | Foto: iStock

Autorky studie Katarzyna Galasinská a Aleksandra Szymkowá z Varšavské univerzity ve své nové studii zkoumaly 72 žen ve věku 18 až 35 let. Pro určení fáze cyklu, ve kterém se zrovna nachází, otestovaly jejich sliny a moč. Žádná z účastnic nebyla těhotná, nekojila ani nepoužívala hormonální antikoncepci. 

Ženy se zúčastnily testů měřících kreativitu během různých fází svého měsíčního cyklu. V jedné části testu měly vymyslet co nejvíce alternativních použití pro objekt každodenní potřeby. Ve druhé části testu měly ke třem slovům vymyslet čtvrté, které se k nim bude nejlépe vztahovat. Jejich nápady hodnotili čtyři profesionální a nezávislí porotci.

Výsledky ukázaly, že nápady, s nimiž ženy přišly, byly nejoriginálnější v období ovulace. "Ženská plodnost tak může být spojována s mentálními schopnostmi, například s kreativitou," říká Galasinská portálu PsyPost. 

Ve své předchozí studii Galasinská zkoumala kreativitu u žen, které braly hormonální antikoncepci. "Nezjistila jsem žádné změny napříč měsíčním cyklem. A co víc, originálnost nápadů těchto žen byla nižší ve srovnání s těmi, které hormonální antikoncepci neužívaly," říká.  

Získané poznatky podle polských akademiček navíc naznačují, že "kreativita může být spojována se seznamováním a může ženám pomáhat zaujmout potenciální partnery," říká Galasinská. "Jiné studie už ukázaly, že obě pohlaví oceňují u potenciálního partnera tvořivost a originalitu," dodává s tím, že aby se tato spojitost potvrdila, je třeba dalšího zkoumání. 

Mohlo by vás zajímat: "Takhle dokážeš chodit?" TikTokem se šíří videa mužů na menstruačním simulátoru (16. 8. 2022)

Video: TikTok/somedays

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama