reklama

Když vám to neklape v sexu: Rozchod není jediné řešení, důležitá je hlavně komunikace

Našla jste toho pravého, je vám společně skvěle, ale má to jeden háček. V posteli vám to neklape. Co s tím? Je jediným řešením rozchod, nebo se dají podniknout kroky ke zlepšení situace?

Foto: iStock

Najít člověka, se kterým je vám po všech stránkách skvěle není jednoduché. Když pak někoho zajímavého objevíme, může se objevit nějaký ten háček. A tím může být třeba nevyhovující sex.

Jde takový vztah zachránit, když všechno je na jedničku, ale v posteli tak nějak nejste kompatibilní?

Když nefunguje chemie

Odborníci vztahům, kde to v sexu od začátku skřípe, nedávají moc šancí. "Pokud oba z páru nejsou zrovna sexuálně orientovaní a sex mezi nimi je vlažný z tohoto, ale i mnoha jiných důvodů, šel by takový vztah nejspíš "ustát". Jenže obvykle to bývá tak, že jeden z dvojice je sexuálně orientovaný a druhý méně, případně prostě nejsou sexuálně kompatibilním párem, i to se stává. Ať se snaží jak se snaží, v posteli jim to prostě nejde," říká sexuoložka Martina Peakry.

Příběh Veroniky: Skřípalo to už na začátku

Potvrzují to i příběhy z praxe. Když zkrátka sexuální život nefungoval skvěle na začátku vztahu, časem se to většinou nezlepší, naopak. "Nevím co jsem si myslela. Když jsme se seznámili, bylo to skvělé, moc jsme si rozuměli, ale už první noc nestála za nic. Všechno skvělé, sex na nic… Začala jsem to řešit až po dvou letech a tehdejší partner byl vstřícný a ochotný s tím něco dělat. Nejdřív jsme zkoušeli všechno možné, mysleli jsme si, že na to stačíme nějak sami. To ale moc nešlo, proto jsme pak i vyhledali odbornou pomoc poradce. Chvilku to i vypadalo, že se něco může zlepšit, ale nakonec jsme skončili jako na začátku. Myslím, že šlo především o to, že každý máme jiný sexuální apetit. Rozešli jsme se," napsala mi Veronika a podobných příběhů mi od vás přišlo hodně, 95% z nich skončilo rozvodem či rozchodem.

Mluvte spolu

I když možná patříte mezi páry, jejichž sex není podle vašich představ, neházejte flintu do žita a zkuste situaci řešit. Podle sexuologů, je jedním z hlavních problémů v takové situaci nedostatečná komunikace. Otázky sexu jsou pro mnohé páry, i teď v 21. století, tabu a tak raději dělají, že se nic neděje, než aby se situaci  snažily řešit. Pokud se ke komunikaci odhodláte, je důležité dopodrobna rozebrat, co vlastně u vás v ložnici není v pořádku. "Důvody, proč to v posteli neklape, jsou mnohé. U někoho je to rozdílná chuť na sex, ale u jiného páru jde třeba o to, že se žena stydí, protože po porodu přibrala. Muž přišel o práci a má pocit, že je na nic a podobně. V posledních letech stojí za horší kvalitou sexu i přepracování a nadměrný stres, se kterým si tělo neumí poradit. Rozhodně nejdůležitější je si o problémech promluvit, zkusit s nimi něco dělat, než hned volit variantu rozchod či významné mlčení. Faktem zůstává, že pokud je u vás vše v pořádku, nemáte problémy, ani psychické bloky, ale sex vám prostě nejde, asi je to cesta k rozchodu. Nic ale není černobílé a o řešení je dobré se aspoň pokusit," říká Martina Peakry.

Milenec jako řešení?

Na prvním místě je tedy určitě komunikace, dobrat se problému není nutně záruka šťastného konce, ale aspoň budete vědět, na čem jste. Další možností je určitě vyhledat odborníka, ať už sexuologa či párového terapeuta, každá pomoc od profesionála se počítá a může vám pomoci, podívat se na celou situaci zase z jiného úhlu. Vyloučena není ani možnost najít si milence či milenku pouze na sex a ve vztahu vytrvat. To, potvrzují i nejrůznější výzkumy sexuálního chování, v nichž zhruba polovina lidí přiznává nějakou formu nevěry. A v neposlední řadě mi o tom i píšete. Jeden příklad za všechny: "Svého muže miluji, sex nepotřebuji nebo jen jednou za rok, on naopak dost často. Má stálou milenku jen na sex, o které vím, není to asi obvyklé a neříkám, že jásám, když vím, že je tu jiná žena. Ale mám muže, kterého miluji, je skvělý táta a s nikým jiným jsem si nikdy tak nerozuměla. Nechci ho ztratit a on zase nechce ztratit mě. Ponechejme stranou morální hledisko, je fakt, že toto řešení není ideální, ale také není úplně výjimečné, hlavně u léta zadaných párů. 

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama