reklama

Nevěra? Hůře ji zvládají ženy

Jakou lavinu emocí spustí partnerova nebo partnerčina nevěra? Ponížení, citovou žárlivost, pocit ohrožení nebo pocit vlastní nedostatečnosti? Jak nevěru vnímají ženy a jak muži? Není už věta "Je žárlivý jako Othello“ přežitkem?

Foto: iStock

Nejnovější výsledky britské studie ukazují, že zatímco muže víc raní sexuální nevěra partnerky, ženy jsou více zasaženy tou emocionální.

Podle ní nevěra způsobuje sexuální nebo emocionální žárlivost, která bývá častou příčinou domácího násilí. Ženy také hůře snáší zjištění, že jejich partner dostává zprávy od potenciální sokyně, pánové naopak hůře rozdýchávají nevěrnické vzkazy odeslané svou partnerkou.

"Othellky" častější než Othellové?

Ačkoliv je v evropské kultuře daleko silněji zakořeněn stereotyp žárlivců - mužů, nedávná studie odborníků z britské Cardiff Metropolitan University odhalila, že to může být jinak. Výzkum spočíval v tom, že respondenti objevili fiktivní facebookovou zprávu, kterou buď poslal, či dostal jejich partner, a následně měli na stupnici vyjádřit své rozhořčení. Výsledky odhalily, že celkově větší stupeň žárlivosti prožívají právě ženy.

Nevěrně tvá

Zprávy, které byly respondentům předloženy, byly rozděleny jednak podle toho, zda poukazovaly buď na emocionální, či sexuální nevěru, jednak podle toho, zda je partner obdržel, či odeslal. Výsledky pak ukázaly, že zatímco ženy reagovaly hůře na zprávy emocionálního typu, muže více rozhořčily ty sexuálně laděné. Co se dělení podle příjemce a odesílatele týče, muže více ranilo, pokud objevili "nevěrnický" vzkaz odeslaný jejich partnerkou, pro ženy byly naopak horší zprávy, které jejich partner obdržel.

Otcovství je věc nejistá

"Pokud se na výsledky týkající se zpráv s emocionálním, respektive sexuálním podtextem podíváme z pohledu genetiky, jsou vlastně velmi logické. Pro každý živý organismus je nejdůležitější rozmnožit se. A jelikož matky si mohou být vždy stoprocentně jisty, že své geny předají dítěti, otcovství je věc nejistá," komentuje výsledky průzkumu Adam Durčák ze sexshopu Růžový slon, který se zaměřuje i na poradenství v oblasti sexuality. "Muži tedy obecně daleko hůře nesou sexuální nevěru, neboť si pak nemohou být jisti, že vychovávají skutečně vlastní děti. Ženy naopak tuto jistotu mají, ale na druhou stranu potřebují, aby je partner zajistil. Emoční pouto k někomu jinému může toto zajištění ohrozit," dodává Durčák.

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama