reklama
 

Jste nevěrní, nebo vás podvádí partner? Zamyslete se nad příčinami i důsledky

Proč vlastně zahýbáme? Z nudy, potřeby po dobrodružství, chuti zvýšit si sebevědomí... příčin může být opravdu hodně. Ať už je důvod jakýkoliv, nevěra změní váš vztah. Už nikdy nebude jako před ní.

Foto: iStock

Nevěra nemusí nutně znamenat nedostatek lásky vůči podvedenému ani podvádějícímu. Velmi zásadní je ale vina, kterou u svých avantýr i paralelních vztahů prožíváme.

Divili byste se, kolik existuje ve vztahu spokojených lidí, kteří třeba na firemním večírku skončí v náruči člověka, kterého vídají běžně v práci, nikoliv v posteli. Morální kocovina je pak ale mnohem silnější než ta, kterou můžete získat i z toho nejlacinějšího vína. Podle psychologů je to ale dobré znamení, protože právě pocit viny vypovídá o tom, nakolik si svého vztahu s oficiálním partnerem vážíme a nechceme o něj přijít.

Není to jen tak

O nevěře hovoříme v situaci, kdy máte partnera a došlo k intimnímu nebo citovému kontaktu s někým dalším. Když ale chodíte na rande a jste ve fázi hledání, nedá se o nevěře hovořit.

Trápí dnes nevěra ještě vůbec někoho?

Rozvod je dnes úplně běžná věc, stejně jako sexuální vztahy před sňatkem. V tomhle společnost, ve které žijeme, není pokrytecká. Přiznává pudy, vášeň i uklouznutí. Když se nedávno zpěvák Tomáš Klus na svém Instagramu vyznal, že podváděl každou svou přítelkyni, včetně své manželky a matky tří dětí, získal řadu pochvalných komentářů, které ho chválily za upřímnost. Přesto podle psychologických výzkumů se nevěrníci za své chování stydí. Nejsou na sebe pyšní a chtějí skutečnost, že se na partnerovi dopustili zrady, nějak vysvětlit a omluvit.

Proč to tedy děláme?

Najít příčinu nevěry je velmi těžké a zdaleka nejde vždy o klišé typu "moje žena mi nerozumí" nebo "můj manžel si mě nevšímá". Jak už ale tyhle notoricky známé věty naznačují, něco bude vězet v partnerské komunikaci. Další aspekty jsou ale záludnější: třeba notorický svůdník vlastně touží po mateřské lásce, které se mu kdysi nedostalo. Nebo někdo, kdo potřebuje v nových vztazích nějaké vzrušení, vlastně možná hledá kreativní seberealizaci.

Kdy je nevěra prospěšná?

Někdy pomůže konfrontovat staré křivdy a neshody páru, uspíší jejich řešení nebo se díky ní vyplaví jiné problémy, které s aférou samotnou nesouvisí. Terapeuti také mluví o případech zejména žen, které se naplno obětovaly rodině a eskapáda s milencem je donutila se zamyslet nad prostorem, který potřebují samy pro sebe.

Zodpovědnost nesou oba

Možná vám to připadá jako provokativní tvrzení, ale je to tak. Nevěra je jako nemoc vztahu, který si můžeme představit coby živý organismus. Není tedy záležitostí pouze jednoho z partnerů, ale výsledkem jejich vzájemnosti.

Co dělat, když se nevěra týká i vás

Nejde o to, zda máte zatloukat, zatloukat, zatloukat nebo jít s bolestivou pravdou ven. Můžete ale tuhle situaci vzít a odnést si z ní to nejlepší. Prozkoumat, co vám schází, kým jste, když jste se svým milencem nebo jak jste se cítili ve vztahu předtím, než jste se dozvěděli o partnerově zahýbání. Jak říká terapeutka Esther Perel: "Během života prožijeme několik zásadních vztahů. Některé z nich budou s tím stejným člověkem."

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama