reklama

Někdo vám ublížil? Víme, proč na něj být milá

Až vás zase někdo strašně naštve, vzpomeňte si na to, že je lepší se na něj usmívat. Víme proč.

Foto: Isifa/Thinkstock

Když vám někdo ublíží (a teď nemyslíme fyzicky), nemáte nejmenší chuť ho vidět a komunikovat s ním - nebo aspoň v dobrém ne. Naopak se ve vás zvedá vlna nenávisti a říkáte si, že s tímhle člověkem jste tedy rozhodně skončili, případně v duchu spřádáte pomstu.

Jenže přesně takové chování vám vůbec nepomůže. Vlastně se budete cítit mnohem líp, když se na dotyčného naučíte usmívat a vycházet s ním po dobrém. Proč?

Důvod číslo 1

Když budete na dotyčného milá, dáte tím najevo, že narozdíl od něj jste vy dobrý člověk, a že se nehodláte snižovat na jeho úroveň a špatné chování mu vracet. Umět se chovat mile i ke zlým lidem totiž dovede jen silná a inteligentní osobnost. A tou vy přece jste, ne? A mimochodem, když ten zrádce uvidí, že vás vlastně zase tolik nerozčílil, naštve ho to možná víc než ta nejdrsnější pomsta.

Důvod číslo 2

Můžete se sice chovat stejně nemilosrdně jako se lidi chovají k vám, ale situaci tím spíš zhoršíte. Bude se neustále stupňovat a bude vás trápit. Tím, že k danému člověku budete milí, i když si to nezaslouží, navíc přirozeně zmenší nenávist, kterou k němu cítíte, a vám se budou lépe spát. Negativní pocity totiž člověka vždycky tíží, i když jsou oprávněné.

Důvod číslo 3

Nebudete se cítit špatně nebo provinile kvůli tomu, že někomu házíte klacky pod nohy, jste na něho drzí nebo zlí. Naopak můžete mít zcela čisté svědomí, že jediný, kdo tady dělá něco špatného, je on (případně ona), protože vy na jeho nebo její podlost reagujete upřímným úsměvem.

Důvod číslo 4

Místo abyste se utápěla kvůli nenávisti v depresích a lámala si hlavu nad tím, jak byste se dotyčnému mohla pomstít, budete mít ze sebe dobrý pocit. Také se vám zvýší sebevědomí, protože jste právě dokázala ovládnout negativní emoce, a přestože víte, co je ten někdo zač, umíte s ním jednat dobře. Uvidíte, že si tím získáte i respekt ostatních.

Důvod číslo 5

Svým úsměvem a příjemným vystupováním toho zloducha prostě zničíte. Tohle on nečeká. Překvapí ho, že si při každé vhodné příležitosti do něj nerýpnete, že jste ho nepřestala zdravit a podobně. Často to dokonce působí tak, že se v něm hne svědomí, začne svého špatného jednání vůči vám litovat a možná dokonce přijde s omluvou.

Důvod číslo 6

Jak už jsme naznačili, vaše pěkné zacházení ovlivní i jejich chování k vám. Přece totiž nebudou neustále nadávat někomu, kdo se na ně pořád usmívá? I jejich zášť se tím otupí, a tak se vám všem včetně lidí ve vašem okolí bude lépe dýchat.

Důvod číslo 7

Pokud je váš spor tak trochu veřejný a lidé uvidí, jak rozumně jste se zachovala, budou si vás vážit a také o vás začnou hezky mluvit. Stanete se člověkem, který umí vyjít s každým, se kterým je radost spolupracovat, nebo kterého možná začnou žádat o radu. 

Upozornění na závěr

To, že se k někomu chováte hezky a mile, samozřejmě nemusí znamenat, že mu odpustíte, na všechno zapomenete, a budete mu snad dokonce pomáhat, jakoby se nechumelilo. To po vás samozřejmě nikdo nechce, ba dokonce byste to ani náhodou dělat neměli, pokud to, co vám provedl, byla doopravdy vážná neodpustitelná věc. Hovoříme ale jen o tom, že se na něj budete umět usmát, budete s ním umět normálně mluvit, pokud je to například v práci nutné, nepřestanete ho zdravit, a podobně.

Zdroj: womanitely.com

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Neumím být sama. Jdu ze vztahu do vztahu

Dobré vědět: 6 věcí, které vás naučí nevěra

5 velkých rizik, že dostanete infarkt už ve 30

Hospoda v Obecním domě bere dech. Prozkoumejte další "neznámé" části ikonické stavby | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama