reklama
 

Největší nebezpečí lidstva? Ženská žárlivost

Jestli jste si mysleli, že největší riziko v současném světě představuje terorismus, jaderná válka nebo naše politická elita, jste dost možná na omylu. V některých případech může mít ženská rivalita, žárlivost a nepřejícnost na lidský rod ještě větší dopad. Inu, cherchez la femme.

Foto: iStock

Nedávno přišel syn ze školky s tím, že mu jeho pětiletá spolužačka řekla, že všechny děti mají hezké maminky, jen on ne. Když přišel o tři dny později s tím, že mu ta samá holčička sdělila, že dívenka, se kterou se on kamarádí nejvíc, je škaredá, bylo mi jasné, že už je "to" tady.

Žárlení, soud, soupeření, zraňování, uměle nabytý pocit nadřazenosti, triumf. Je dost možné, že my holky máme latentně tenhle druh nádoru v sobě každá, odjakživa. U některých ale začne během života bujet, až dojde k metastázím. Léčbu pak ale potřebují ti druzí.

Ženy sobě?

Hodně se mluví o báječném ženství, i o tom, že když ženy spojí hlavy a srdce dohromady, má to grády! A taky jak všechno zvládnou, až tak, že by možná svět bez mužů byl snad i lepší…

Nic horšího si já osobně nedokážu představit. Je sice pravda, že ta pravá funkční ženská přátelství jsou jako diamant, vyžadují ale osobnostní zralost, nadhled, vnitřní jistotu, sebevědomí a elementární přejícnost. Samozřejmě na obou stranách.

A takovou souhru okolností opravdu nezažijete na každém kroku. V ženské rivalitě a závisti jde o tak rafinovanou a nepřehlednou situaci, že i ostřílená identifikátorka mnoha forem ženských záludností vjede párkrát za život do slepé uličky a nachytá se. Jak taková setkání zvládají muži, nechci snad ani vědět.

S kým vším spala?

Když se žena dostane do vedoucí pozice, málokterá jiná žena o ní uznale řekne: "Ta je fakt šikovná!" Spíše od ní uslyšíte: "Kdo ví, s kým vším se vyspala…" Takhle krystalicky čistý posměch by, při vší úctě, nedokázal vymyslet žádný chlap. Když my ženy nabudeme intenzivního pocitu, že nás některá jiná žena jakkoliv a čímkoliv ohrožuje, následujeme naše feminní "lovecké pudy": vyhlédnutou kořist, nepřítelkyni štvát a uštvat, vyštípat ze "svého" rajónu, nebo ji alespoň pohanit a ideálně jakkoliv znemožnit.

Andělská mrcha

Při tom všem je potřeba zachovat zdání vlastní nevinnosti, slušnosti, poctivosti, dobrosrdečnosti, plus iluzi pravé oběti. Některé mistryně manipulace dokonce nenáviděnou sokyni v lásce či kariéře naoko vychvalují (instinktivně tuší to, co už potvrdili vědci, že totiž mozek posluchače nedokáže oddělit osobu, která soud pronáší, od soudu samého). Pak dodají i nějaké to "ale", kdy ukápnou jed. A protože jsou opravdovými přebornicemi svého oboru, tak přesně ví, jaký druh jedu použít a na jaké místo ho kápnout, aby byl účinek stoprocentní.

Co všechno dokáže agentka CIA

Když se žena pustí do války, jde o strašlivou hru se špionážními metodami, samozřejmě bez morálních pravidel. Sbírají se při ní informace o aktuální situaci protivníka, o rozmístění bojové techniky, morálce, o jeho pohybech i přesunech. Skvěle tomu nahrávají i sociální média. A z jakých řad se takové agentky CIA vlastně rekrutují? Často jde o ctižádostivé, ale ve své podstatě nejisté holky z menších měst (na to nespoléhat, není to pravidlem), které ke své "práci" nepotřebují absolutně žádný speciální výcvik, protože na ni mají talent od Boha.

Je to ale víceméně jejich jediná vloha, protože jinak nedisponují ničím, čím by ohromily svět: nejsou ani příliš chytré, vtipné, fyzicky hezké nebo zajímavé, nápadité, ani originální a někde uvnitř to cítí. Proto když odstraní ty, které by mohly pro někoho zazářit, vytvoří aspoň na nějaký čas místo na výsluní pro sebe. Zachránit se můžete jen tehdy, pokud vyklidíte pole dřív, než to udělá ona za vás.

Související

reklama

Komerční tip

reklama