reklama

Nejčastější vztahové mýty, které ženám ničí život

Lidská psychika je křehká nádoba, stačí pár nesprávných domněnek či představ, které do nás naprojektovala třeba maminka, a naše pojetí správného fungování vztahů je výrazně narušeno.

Foto: iStock

Každý člověk má ke vztahům všeho druhu jiný přístup a tak je to správné. To, že má partnerství svá pravidla, je sice pravda, ale každé jiná. A tak vše škatulkovat a posuzovat podle toho, co by se mělo, je trochu nešťastné.

Přesto mnoho z nás k takovému přístupu inklinuje. Na vině je výchova, která nám dala rámec vnímání toho, jak má takový partnerský vztah vypadat, a bohužel ne vždy šťastný rámec. A velkým "kazičem" vztahů jsou i domněnky, které si každý z nás vytváří, založené na pocitech a představách jiných lidí, které s naším vztahem ale vůbec souviset nemusí. Třeba i slibně se rozvíjející vztahy umí krásně pokazit také naše ego, ale to už je jiná písnička…

Které mýty nám umí pokazit náladu a vztah nejčastěji? Podle nedávného výzkumu vědců z Kalifornské univerzity patří mezi nejčastější tyto:

Když nemám sexy tělo, ani o mě nezavadí

Je to smutné, ale tohle je opravdu nejčastější problém většiny žen. Možná na tom něco bude, tedy musíte mít "pro něj" sexy tělo. Jenže každý muž vnímá jako svůdné něco naprosto jiného. Kult anorektických krásek navzdory osvětě stále panuje, jenže když odhrnete závoj soukromí vychrtlých žen, nevnímám, že by se měly nějak lépe. Rozhodně jim muži nepadají k nohám, možná jsou lepším ramínkem na šaty a mají v obchodech větší výběr, ale to se na vztazích neodrazí…

Za všechny vás možná potěší názor Martina, který mi napsal: "Pracuji v klasickém "oupenspejsu" a často jsem nucen poslouchat stesky kolegyň na téma muži. Nejvíc je mi smutno z toho, jak se ženy domnívají, že bez modelkovských proporcí nikoho nezaujmou. Mohl bych už snad napsat knihu o nesmyslných dietách, co kolegyně drží, aby zhubly do plavek a spodního prádla. Za sebe musím říct, že mám rád, když má žena prsa, boky a zadek. Mám rád spíše štíhlé ženy, ale ne kostry. A troufnu si říct, že takových je většina, někteří muži milují plné křivky, hodně mužů se rádo blýskne děvčetem s mírami modelky, ale stejně má většina z nich doma ženu normální, která se nebojí najíst. Tak už holky neblázněte… Jezte zdravě, udržujte se, třeba zpevňujte občasným sportováním, ale s mírou. Koneckonců, když je vám ouvej, mrkněte, jak ztepilá těla máme často my, muži."

Musím ho pořád chválit!

Celkem mě překvapilo, že na druhém místě mytického žebříčku se objevilo právě toto… To, že se mužům musí pořád "podkuřovat", už mi kdysi naznačovala babička, ale já to brala celkem s rezervou, mnoho žen ale podle všeho ne. Je asi jasné, že každý muž, stejně jako každá žena, má rád chválu, a věřím i tomu, že muži o něco víc. Ale to, že se musí uctívat každý jeho krok, je mýtus.

Psycholog z Kalifornské univerzity Josh Brenner říká: "Každý muž má rád, když je pochválen za dobře odvedenou práci, ovšem když je chválen za nesmysly nebo chválen falešně a nesmyslně, většinu z nás to spíš naštve. Pokud tomu tak není, raději vezměte, milé dámy, nohy na ramena, protože tohohle chlapíka by doma chtěl mít málokdo…" Takže ano, chválit za dobře odvedené, možná někdy malinko navíc, ale pokud nebude pochvala uvěřitelná, spíš pány naštveme.

V sexu musím být provokativní dračice

Tak tedy do třetice všeho dobrého - nebo možná spíš zlého? Třetím nejčastějším mýtem je, že v posteli musíte podávat výkony hodné atletických pornohereček, aspoň tedy v začátcích vztahu, aby byl váš "pan Vysněný" spokojen. Možná se nějací takoví muži najdou, ale ve velké převaze se prý mužům líbí, když je žena v sexu především přirozená, tedy nesnaží se o rekordy, ale během milování dělá to, v čem je jí příjemně, a umí se přitom uvolnit.

U sexu je samozřejmě skvělé, když se sejdou dva partneři se stejnými či podobnými chutěmi a preferencemi, ne vždy se to bohužel stane. Ale většina mužů se shoduje, že sex musí být především pohoda a radost. Nadšení jsou z hezkého prádla nebo občasné chuti k experimentům, ale složité pozice z kámasútry řešit nemusíte.

Prokop: Lidí, kteří nechtějí žádná opatření, je málo. Roušky jich odmítá pár procent | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama