reklama

Nechceme partnera ani rodinu. Je to divné?

Generace single lidí aneb fenomén posledních let. Je to opravdu taková "z nouze ctnost", nebo je éra klasických vztahů pomalu na ústupu?

Foto: iStock

K tématu single se na Žena.cz nevyjadřujeme poprvé. Jedná se totiž o fenomén posledních let. Doba je rychlá, na vztahy není čas. Což je samozřejmě trochu zjednodušená pravda.

Každopádně vztahy se dnes navazují hůře, sociální sítě mažou klasické "seznamovačky", seznámit se přes ně můžete snadno, ale vážný vztah "hrozí" málokdy. Seznamky fungují – některé v dobré, jiné v horší kvalitě, ale poptávku přece jen nepokryjí. Možná není špatné se na věc podívat z opačné strany – opravdu všichni single lidé po partnerovi touží?

Rodinu mít nechci

"Vím, že to vypadá, že všechny ženské, které netouží po muži a dětech, jsou zoufalky, které nemůžou chlapa uhnat. Jenže já to takhle nemám. Děti mám ráda tak na deset metrů a po chlapovi nastálo opravdu netoužím," napsala mi Eva, podle fotky atraktivní tmavovláska kolem třiceti pěti let. Žádné špatné zkušenosti s muži dle svých slov nemá. Má přítele cizince, se kterým se setkávají jednou za čas, a jí to vyhovuje.

A není sama, hodně žen má pocit, že můžou být šťastné i bez rodiny. "Víte, já nejsem typ, který by nechtěl vztah, jen nechci vzít zavděk kýmkoli jen proto, že je pořádných chlapů – nebo těch podle mých představ – nedostatek. To pak raději budu sama," napsala mi Katka. S jejím názorem se ztotožnilo docela dost žen, až jsem se divila.

Vezmi, co se nabízí, a neřeš

"Někdy mám pocit, jako by žít sám byl nějaký hřích. Vždycky miluju ty chlapácké internetové debaty, jak všechny ženské, které nemají partnera, jsou feministky nebo ezoteričky, které ve skrytu duše touží po chlapovi a nemají šanci. Upřímně, než vzít zavděk většinovou ,nabídkou‘, to si radši pořídím vibrátor a nastartuji fantazii," vyrazila mi dech kamarádka Marta, která je šťastně rozvedená, má hezky rozjetou kariéru a stará se o malého školáka.

I muži jsou single

Abych ale nebyla nespravedlivá, single jsou samozřejmě i muži. A stejně jako u žen se dělí do škatulky spokojení a nespokojení. "Trochu mě štve, že ve vašich článcích popisujete především ženské problémy, my muži máme stejné. Jsem single a dobrovolně. Rozhodně nemám pocit, že ženy touží jen po penězích nebo zajištění. Najdou se takové, ale rozhodně ne všechny. Mně je skoro 45 let a single jsem proto, že jsem nenašel ženu, se kterou bych zažil opravdové souznění – stejné názory, pochopení jeden pro druhého i krásný sex. A jsem takhle spokojenější – určitě víc než ve vztahu, který by nefungoval. Paní redaktorko, i muži jsou citlivé duše..." napsal mi Tomáš, který má pocit, že svými články straním ženám.

Možná má pravdu, ženy mi jsou samozřejmě bližší, ale o to víc jsem ráda, když se k tématu vyjádří muž. "Já jsem single už pět let, mám za sebou dlouhé manželství, jeho závěr byl opravdu stresující, manželka mi vyčítala i to, že jsem se narodil. V mnohém měla samozřejmě pravdu, ale odmítala dělat kompromisy, dohodnout se, domluvit… Děti máme naštěstí už velké, a tak rozchodem nijak moc netrpěly. Musím vám říct, že jsem rád sám. Občas vyrazím na rande, ale po nějakém blízkém soužití nebo společném bydlení netoužím a nevím, jestli ještě někdy budu," vyprávěl mi svůj příběh Martin.

Být sám rovná se mít klid

Myslím, že z předchozího textu docela jasně vyplývá, že single generaci netvoří jen zoufalí třicátníci, kteří nemohou najít partnera, jak se někdy říká. K single statusu se na základě špatných zkušeností vrací čtyřicátníci, padesátníci a někteří třicátníci – nebo třicátnice – dají přednost tomuto životu, protože se jim nepodařilo najít partnera, který by stál za to, aby s ním prožili život.

Nezávisí to na pohlaví, práci ani fyzickém vzhledu – pokud se držíme svých zásad, pravidel a snů o tom, jaký by měl náš partner být, je možné že ho nikdy nenajdeme. Nebo skončíme jako někteří lidé, kterým z velké lásky a vztahu zbyl jen pocit, že než tohle, tak raději být single. Láska je důležitá, moc důležitá, ale pocit vlastní sebehodnoty stejně tak, a proto je možná někdy lepší držet se svých zásad, co myslíte?

Video: Ve vedru čekají i dvě hodiny. "Vyplatí se mi to," říkají návštěvníci Primarku | Video: Kristýna Pružinová
reklama
reklama
reklama