reklama

Nemáte na nic čas? Nervujete se? Naučte se, jak ovládnout stres

Na nic nemáte čas. Všechno děláte v chvatu. Tečou vám nervy, jakmile cokoliv trvá o pikosekundu déle, než byste si představovali? Čtěte následující řádky.

Foto: Profimedia.cz

“Být ve stresu”, “mít toho hodně” jsou dnes nejčastější věty, které vysloví druhý člověk, jakmile se ho zeptáte, jak se mu daří. Někdy to naštěstí může být fráze a dotyčný o opravdovém stresu neví vůbec nic, je pouze zhýčkaný vlastním pohodovým životním stylem, a jakmile se mu v životě odehraje miniudálost k řešení, úplně ho to vykolejí a říká něco o tom, že je ve stresu.

Pak jsou ale lidé, kteří toho mají “na hrbu” opravdu hodně k pravidelnému zvládání a žije se jim v takových okolnostech těžce. Nicméně nedokážou z tohoto vlaku vystoupit. Obvykle jim “pomůže” choroba, která aspoň na chvíli člověka zastaví. A pokud se odehrávají tyhle “námluvy” se stresem častěji, než je únosné, udeří bohužel nemoc většího kalibru.

Rozlišujte ten pravý stres

Ono taky: je stres a stres. Hodně nervů si umíme vytvořit sami v sobě například kvůli vlastní “přezodpovědnosti”. Máme dávno "padla", ale pořád jako roboti kontrolujeme pracovní poštu v mobilu nebo Facebook, jestli nám náhodou nenapsal šéf nebo kdokoliv s prací spojený. Je třeba se sám sebe zeptat: Proč to dělám? Chci být nejlepší? Chci se zavděčit vedení? Nedokážu nemyslet na práci, abych něco nezvoral? Nedokážu vypnout, abych pak na něco nezapomněl? Nebo je to jen takový tik? Jaké jsou moje motivace?

Nebo jste sami svými pány a jedete ve stejném režimu: nikdy pracovně nevypnete a všem (i sobě) tvrdíte, že práce je vaším koníčkem. To je sice pěkné, ale i šéf potřebuje vypnout. Úplně. Koníček nekoníček. Je ale samozřejmě i stres, který vznikl jako důsledek nečekané a složité životní situace a my v něm nějakou dobu musíme žít a přežít. V tom případě máme přímo povinnost si naordinovat jakoukoliv duševní hygienu, která nám aspoň maličko zvedne náladu.

Jak na to?

Naučte se smysluplně pracovat se stresem, v opačném případě vás pomalu, ale jistě požene do hlubin psychické nebo fyzické nepohody. “Zkuste si odpovědět na tyto otázky: připadáte si jako bárky na rozbouřeném moři? Máte pocit, že je váš živit extrémně zrychlený? Žonglujete mezi prací, partnerstvím, rodičovstvím a už jste unavení?Točíte se v hektickém životě, stále se zavděčujete, plníte očekávání druhých a zcela ztrácíte sami sebe? A navíc... Bolí vás celé tělo, častěji a častěji se dostavuje únava a vaše radost ze života se vytrácí? Pokud jsou vaše odpovědi ano, je potřeba šlápnout na brzdu, jelikož se řítíte do spárů stresu, úzkosti a následné deprese. "Je důležité se zastavit kvůli sobě a udělat si v životě pomyslný generální úklid, a to dříve, než bude pozdě. Hlava vám možná stále káže, že vše zvládnete, že ještě nějaký čas v tomto tempu vydržíte, ale možná už cítíte, jak tělo nesouhlasí a ubírá vám sil," vysvětluje psychoterapeutka pro děti a dospělé Lucie Mucalová.

Co je potřeba se právě teď naučit?

1) Hledat v životě rovnováhu mezi tím, co přijímáme a dáváme.
2) Najít rovnováhu mezi odpočinkem a pohybem.
3) Najít rovnováhu mezi vztahem k sobě a druhými.
4) Najít rovnováhu mezi aktivitou a pasivitou.
5) Najít rovnováhu mezi tím, co chceme a musíme. 

Tipy proti stresu podle psychoterapeutky Lucie Mucalové:

1) Relaxační dýchání – geniální pomůcka ke zvládání napětí a stresu. Jednoduchá a mimořádně účinná. Zaměřte pozornost na svůj dech – sledujte cestu vzduchu nosem (ústy) do plic a zase ven. Při nádechu počítejte do pěti, pak dech zadržte a přitom počítejte do tři a následně vydechujte. Opakujete a takto pracujte s dechem dvě až pět minut.
2) Každé ráno se zeptejte sami sebe, jak se cítíte ve svém těle a jakou máte náladu. Pokud převažují negativní pocity, dejte sami sobě stopku a začněte dělat něco, co vám pomůže k větší pohodě.
3) Denně si do svého diáře zapište “Relax pro mě” nebo “Hýčkací chvilka”. Může to být 10 minut, půlhodina i více. V tento čas dělejte něco příjemného jen a jen pro sebe. Důležité je zasadit tuto pomůcku do diáře na každý den.
4) Pohyb je zázračný lék – chůze, procházka, tanec, prostě cokoli, kde zapojíte tělo.
5) Zařiďte si deníček s názvem “Odpadkový koš mé mysli”. Sem pište v bodech to, co vás v hlavě obtěžuje nebo co v danou chvíli nemůžete vyřešit. Vysypte pomyslný odpadkový koš ze své hlavy, deníček, tedy odpadkový koš, nezapomeňte zavřít!
6) Papír snese vše! Máte vztek, zlost, cítíte smutek? Hlavně v sobe emoce nepotlačujte, vše musí z vašeho těla ven. Proto to, co nemůžete v danou chvíli sdílet, alespoň vypište na papír, roztrhejte a vyhoďte, ať může přijít úleva.
7) Objevte kouzlo mandal a kreslete.
8) Objevte kouzlo aromaterapie, která vám může od stresu ulevit.
9) Dělejte v životě to, co vás baví. Dělejte hodně srdcových věcí, kdežto ty rozumové upozaďte, alespoň v osobním životě!

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama