reklama

Kdy stojí za to ještě bojovat: Na co se sama sebe zeptat, než podáte žádost o rozvod

Pozitivní zprávou je, že rozpad manželství v České republice klesá. Podle Českého statistického úřadu je to zhruba 45 % svazků, což je méně než okolo roku 2010, kdy to byla téměř polovina. Lze klesající číslo ještě snížit pomocí včasného zásahu psychoterapie?

Foto: iStock

Průměrně manželství před rozvodem teď trvá 13 let. Společný majetek v takovém svazku bývá obrovský. Kromě toho hmotného jsou to často děti, a hlavně čas, který jsme jeden druhému věnovali. Kdy stojí za to ještě o záchranu vztahu bojovat a jaké prostředky použít?

Jak vám je, když se spolu nehádáte? Podle Mgr. Pauly Fassati, Ph.D., která je vztahovou poradkyní v GROW institutu Petra Ludwiga (jeho bestseller Konec prokrastinace budete velmi pravděpodobně znát), je právě tahle otázka na vztahu nejdůležitější. Její slova potvrzují i výzkumy vědců v americkém Gottman institutu, kteří se zaměřili na zásady spokojených dvojic.

Mgr. Paula Fassati, Ph.D

Mgr. Paula Fassati, Ph.D

Založila centrum Lepší rodina, který vede v rámci Grow Job Institute. Kromě doktorátu z kulturní a sociální antropologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, má koučovací a mindfulness výcvik (MBSR) a je certifikovanou AMI montessori asistentkou.

Je váš partner také vaším kamarádem?

Tohle je další důležitá otázka. Právě přátelství mezi manžely má jednu z nejpodstatnějších rolí. "Posílení přátelství podporuje kromě jiného i kvalitu sexuálního života a předznamenává vztahu dlouhou životnost. Cílem párových terapií by proto mělo být především nastolení převahy pozitivních pocitů v páru - ať už v každodenních maličkostech, nebo ve společných vzpomínkách či budoucích vizích," vyjmenovává Paula Fassati.

Jak dobře se znáte?

Slovo "láska" je podle Pauly Fassati odvozeno od "znát se". Prvním krokem by podle ní měla být revize toho, co vše o druhém víme. A začít pracovat na prohloubení vzájemného poznání. "A to můžeme svými silami ovlivnit, na rozdíl od pocitů, které nám připadají neuchopitelné," vysvětluje vztahová expertka.

Může být vaše rodina lepší?

Samozřejmě, záleží na řadě faktorů. Nikdo by neměl zůstávat ve vztahu, kde jsou patologie jako především násilí nebo závislost. Řada vztahů ale zachránit před rozvodem skutečně jde. Vyžaduje to obrovskou práci. V něčem vám ze začátku mohou bránit pocity zklamání, zranění, emoce selhání či nedůvěry. Ale když najdete dost sil podívat se za ně, třeba s šikovným, empatickým párovým terapeutem, můžete se pustit do práce. Zdárný výsledek vám nikdo nezaručí, ale naděje na spokojené manželství je za výše uvedených podmínek skutečně vysoká.

Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama