reklama

Myslíte si, že ho milujete? Jeďte s ním na dovolenou a uvidíte, jestli je to pravda

Člověk by řekl, že opravdovou zkouškou vztahu bude třeba společné bydlení nebo seznámení se s jeho rodinou. Podle psychologů je ale skutečným "prubířským kamenem" první společná dovolená.

Foto: iStock

Léto je tu a s ním i doba dovolených, na kterou se netěší asi jen blázen nebo šílený workoholik. Pro partnerské vztahy ale dovolená nemusí být vždy taková idylka, jak by se mohlo zdát.

Odborníci se shodují, že je tomu tak proto, že když se rozhodnete, třeba pro sestěhování se, pořád je v rámci společného bydlení možnost někam "zdrhnout". Při seznamování s jeho rodinou je to horší, pokud tedy nemáte štěstí na milé příbuzné, ale i tady je řešením vídat se jen na Vánoce. Ovšem na dovolené neutečete, nikam se neschováte a nejméně týden, který by měl být dokonalou idylkou, prožijete pěkně intenzivně spolu.

Pomalý rozjezd

Tak tedy především je důležité se na tu "intenzitu" společných chvil dobře připravit. Rozhodně doporučuji nepouštět se do žádných partyzánských akcí. Dobře promyslete, kam pojedete, nic neobjednávejte sami, abyste svého miláčka překvapili. Mohli byste skončit jako jeden můj kamarád gay, který se zamiloval a chtěl přítele překvapit cestou do Skotska. Protože je nadšenec do cestování, vše dokonale připravil, naplánoval. Ale podcenil to, že vztah byl teprve v plenkách a jeho přítel, i když myslím, že láska byla vzájemná, si přišel tlačený do kouta, na společnou dovolenou se necítil, a tak vztah nakonec ukončil a kamarád odfrčel za památkami sám. První dovolená by měla být krokem vás obou, a proto je nutné, abyste vše plánovali společně. Od místa pobytu až po jeho náplň.

Jde do tuhého

Dobře, tak tedy dovolená je vybraná, kufry zabalené a před vámi se otevírá pohádkový čas plný lásky, sexu a něžností - nebo naprostý horor! Pokud byste, celkem logicky, raději prožili první variantu, je dobré myslet na několik zásad, které můžou dovolené pomoci nebo ji naopak zazdít. Tou první je určitě práce, tu prosím nechte doma, aspoň do té míry, jak je to jen možné. Některé firmy si bohužel u zaměstnanců zvykly na to, že během dovolené aspoň reagují na e-maily, je to otrava, ale někdy se opravdu nedá nic dělat. Pokud se tedy můžete odpojit od mobilu a počítače, ale partner na něj tu a tam mrknout musí, mějte pochopení, nic nevyčítejte, nedělejte scény.

Myslete na to, že v případě slibného scénáře máte tohohle týpka na krku na celý život. Velkým kamenem úrazu bývá, říkejme tomu "vynucená romantika". K té se popravdě uchylují hlavně ženy, protože touží, aby všechno bylo dokonalé a dovolená vypadala jak z filmů. Trocha romantiky je samozřejmě prima, večeře při svíčkách, milování - třeba na pláži, to asi zvládnou oba dovolenkoví aktéři. Tím by ale vaše očekávání měla skončit, obzvlášť pokud je partner spíše pragmatického založení. Jestli vás opravdu miluje a poskytne vám romantiku, vy mu naopak dopřejte třeba seskok padákem či zajímavý výlet, pokud je to "jeho parketa". Z dovolené pak odjedete spokojení oba.

Pozor na žvýkačkový syndrom

I v situaci, že jste čerstvě zamilovaní a toužíte spolu být pořád, není dobré podléhat tomu, že se na partnera na dovolené "nalepíte" a odlepíte se v letadle cestou domů. A pozor, to není jen záležitost žen, ale syndrom žvýkačky vykazuje i mnoho mužů.

"S Evženem nám to klapalo, a tak jsme se po půl roce sestěhovali a také začali plánovat romantickou dovolenou ve Španělsku. Sestěhování dopadlo na jedničku, bylo nám společně opravdu krásně. Průšvih se ale konal na dovolené, kde by mě vůbec nenapadlo, že bude třeba něco řešit. Evžen pojal cestu opravdu romanticky, bylo to prima, ale jeho plán, kromě procházek při měsíčku a večeří při svíčkách, zahrnoval i vodění se za ruce 24 hodin denně. První dny to bylo prima, pak, když už jsme spolu chodili skoro i na záchod, jsem si z toho začala dělat trochu legraci, ale on nechápal. Po deseti dnech u moře jsem měla po krk Španělska i Evžena. Po návratu z dovolené, který nebyl moc příjemný, jsem se snažila své pocity vysvětlit, myslím, že kdybychom to probrali a společně se zasmáli, mohlo to být v pohodě. Jenže on byl uražený a nechtěl nic slyšet. A tak naše první dovolená byla i tou poslední," napsala mi čtenářka Eva.

Co říci závěrem?

U první společné dovolené nepodléhejte individualismu a plánujte. Užít si romantiku je skvělé, ale není dobré se jí "přejíst"… Když partner během společných dní zatouží po chvilce samoty, dopřejte mu jí. A pokud se dovolená nepovedla přesně podle vašich představ, o nic nejde, jen si po návratu popovídejte o tom, co bylo skvělé a co byste změnili, vždyť právě o diskusi a otevřeném dialogu vztahy jsou nebo by být měly…

 

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama