reklama

Můj muž je závislý na sexu. Ale není mi co závidět

Jak vypadá soužití s někým, kdo je doslova závislý na sexu? Je to výhoda, nebo naopak? A jak se to vlastně pozná?

Foto: Isifa/Thinkstock

Jak vypadá soužití s někým, kdo je doslova závislý na sexu? Je to spíš výhoda, anebo naopak? A jak se to vlastně pozná? Přinášíme příběh třiadvacetileté Jessiky, která s tím má bohatou zkušenost...

"Náš sexuální život nebyl úplně standardní, ale poprvé jsem si uvědomila, že je Adam doslova posedlý sexem, když jsem v jeho počítači objevila konverzace s několika jinými ženami. A všechny končily tím, že je kvůli sexu zval do našeho bytu v době, kdy věděl, že tu nebudu," svěřila se Jessika britskému vydání časopisu Cosmopolitan.

"Když jsem to zjistila, cítila jsem se hrozně. Připadala jsem si naprosto bezcenná a ztracená. Spali jsme spolu tak často, a přesto jsem mu nestačila. Pořád jsem se ptala sama sebe, co dělám špatně a jaktože mu nestačím. Začala jsem v počítači pátrat dál a zjistila, že o těch nocích, kdy tvrdil, že má spoustu práce, kterou musí dodělat a mě poslal spát, trávil hodiny chatováním na seznamkách."

Proč mu nestačím?

"My jsme se také před pár lety seznámili přes internet, ale rozhodně nešlo o nějakou jednorázovou záležitost. Začala to jako každý jiný obvyklý vztah. Po roce chození jsme se k sobě nastěhovali a všechno se zdálo perfektní. Společně jsme vařili, zvali si přátele a večer se milovali."

"Ze začátku se mi samozřejmě líbilo, že se milujeme každý den, a ne jen jednou, ale myslela jsem, že to za pár týdnů nebo měsíců opadne. Jenže Adam vyžadoval sex se stále stejnou frekvencí. Jeho chuť na sex začala být brzy mnohem větší než ta moje, kvůli čemuž jsme se začali hádat."

"Došlo to tak daleko, že se Adam 'seknul' a úplně mě přestal líbat a objímat. Když jsem potom já chtěla sex, on vůbec neměl erekci. Moje sebevědomí se začalo otřásat v základech. Věděla jsem, jak moc sex zbožňuje, ale přitom jsme spolu nedokázali spát. Logicky jsem si začala myslet, že má někoho jiného, a začala pátrat."

Čtěte také: Manželovu nevěru oplácím dvakrát. Vyhovuje mu to

"Adam se ale přitom ve všech ostatních ohledech choval pořád skvěle. Miloval mě, pořád plánoval společnou budoucnost, zřejmě ho ani nenapadlo, že by se měl se mnou rozejít. Byla to vážně divná situace, a tak jsem se odhodlala svěřit mé rodině. Tehdy někoho napadlo, jestli by Adam nemohl být sexuálně závislý. A dílky té skládačky do sebe najednou začaly zapadat."

"Nejdřív jsem si myslela, že závislost na sexu je jen výmluva. Ale čím víc jsem o ní četla, tím jasnější mi všechno bylo. Výkyvy nálad, nervozita, odmítání sexu a zároveň slepé vyhledávání ho někde jinde. Všechny příznaky na Adama seděly."

Závislost je peklo

"Nezbylo mi nic jiného, než si s ním o tom promluvit. Zeptala jsem se ho na rovinu, jestli je závislý na sexu. On to okamžitě přiznal, možná se mu ulevilo. Svěřil se mi, že tahle závislost mu dělá ze života peklo. Došlo mi, že to všechno nedělá dobrovolně, že je opravdu nemocný," vypráví Jessica.

Sexuální závislost ale poznáte podle mnoha dalších příznaků. Člověk, který jí trpí, například tráví spoustu času v koupelně, či v jakémkoli jiném pokoji, kde ho nikdo nemůže rušit, protože má nutkavou potřebu masturbovat. Tráví hodiny sledováním porna, mívá neobvyklé sexuální požadavky.

Vztah je výjimkou

Jessica byla v podstatě výjimkou v tom, že se s ní Adam dokázal sblížit a měli dlouhodobý vztah. Závislí totiž většinou často střídají partnery a s nikým dlouho nevydrží, případně si za sex také platí.

"Všechno tohle jednání pak může výrazně ovlivnit život nemocného. Může mít vliv na jeho vztahy, pověst, zdraví i kariéru. Sám od sebe totiž nedokáže přestat, i když si to často slibuje," vysvětluje londýnský odborník na závislosti David Smallwood. Stejně jako jakákoli jiná závislost podle něj i tahle občas stojí dokonce za sebevraždou.

Čtěte také: Nevěrník: Jak ho poznat podle horoskopu? Pozor na Lvy!

Podle statistik trpí nějakou formou sexuální závislosti každý dvacátý člověk. Záměrně nepíšeme muž, protože dvacet procent závislých tvoří ženy.

Stále ještě nedokážete uvěřit či pochopit, že je sexuální závislost skutečně nemoc? Pak si představte situaci, kdy toužíte po sexu. Máte na něj ohromnou chuť, potom se s někým pomilujete a zažijete ten nejskvělejší orgasmus. Zdravý člověk se potom cítí dobře a je uspokojený. Jenomže sexuálně závislí se potom cítí úplně stejně jako předtím, jejich chuť se vůbec nezmenšila.

I tato závislost se stejně jako jakákoli jiná dá léčit, ale ze všeho nejdřív si dotyčný musí sám umět přiznat, že má problém. Sám nebo s pomocí rodiny se z toho ale bohužel nedostane, je potřeba, aby zasáhl odborník a psychoterapie.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Potvrzeno: Vybíráme si partnery podobné našim rodičům

Je o 20 let starší. Žiju s ní, abych měl kde bydlet

Bydlíme s babičkou. Brzy z toho zešílím

Češi v Primarku: Výlet i zábava, lidi za udržitelnost platit nechtějí, říká Louženská | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama