reklama

Miluji manžela své nejlepší kamarádky. Dá se tohle vůbec řešit?

Naprosto jste to neplánovala, ale zamilovala jste se do partnera své kamarádky. Dá se taková situace vůbec řešit?

Foto: iStock

Nedávno se naši kamarádi rozešli proto, že se ona - Martina - zamilovala do jiného muže. Nic divného, kdyby ten muž nebyl manžel její kamarádky, kterou zná už od střední školy.

Martina přišla o kamarádku, manžela, děti má ve střídavé péči, z čehož se pomalu sesypává, a milence také nemá, protože z jeho strany se jednalo o úlet na pár nocí…

Někdy je lepší city potlačit

Martina není daleko od zhroucení a podpory okolí se samozřejmě nedočkala, trochu pochopení máme jen my, kamarádky, ale třeba naši partneři ji spíš odsuzují. "Ženy jsou mnohem emocionálnější než muži a tak často nedokážou své city skrývat a mlčet o nich, což je, zdá se, případ vaší kamarádky. Nemyslím si, že by obecně bylo dobré své emoce potlačovat, ale někdy je lepší si vše pořádně promyslet a dát tomu čas, třeba i pár měsíců nebo rok. Neuvážená odhalení často vedou jen k velkým problémům," říká terapeutka Michaela Hrabová.

Řekla bych, že na případ mé kamarádky to platí beze zbytku. Kdyby Martina celou situaci lépe zvážila a také alibisticky počkala, jak se vztah s Jakubem bude vyvíjet, nemuselo by dnes být mnoho lidí nešťastných.

A jak se to všechno vůbec stalo?

A jak se tak stane, že se člověk najednou zamiluje do partnera své dobré kamarádky, i když ho třeba zná mnoho let? Za všechno může nuda a nespokojenost v partnerství, možná i v životě, aspoň tedy ve zmíněném případě. Martina se měla dobře, pracuje v zajímavé firmě, plat má víc než dobrý a netrpí materiální nouzi, ráda se rozmazlí novým oblečením nebo péčí o sebe. S manželem spolu byli patnáct let, ale patřili spíše k "provoznímu manželství", moc si nepovídali, spíš si tak trochu každý jel po své linii.

Martině je čtyřicet a pár drobných a měla pocit, že ji v životě už nic zajímavého nečeká. Miluje své děti, pohodlný život, ale touží po troše vzrušení. A to přišlo, když šla s letitou kamarádkou a jejím mužem na večírek, popili trochu víc, než bylo zdrávo, a kamarádka uprostřed hluku a mumraje usnula. Martina s jejím manželem - Jakubem - si párkrát zatančili a prý ani neví, jak se to stalo, ale začali se líbat a pak se vytratili do temného kouta a proběhlo i malinko víc. Místo toho, aby z toho druhý den vystřízlivěli, měli chuť v dobrodružství pokračovat.

A pak to prasklo

"Bohužel, tohle je poměrně ukázkový příklad toho, jak si lidé chtějí okořenit život, který podle nich postrádá šťávu. Nezávazný románek pak, zejména ženy, často zamění za lásku," komentuje terapeutka. A přesně tak to bylo, milenci se několikrát tajně sešli a Jakub chtěl zřejmě pomalu vycouvat. Jenže Martina začala mít pocit, že tohle je láska, že je mezi nimi něco speciálního. Prý prožila několik bezesných nocí, přemýšlela nad celou situací ze všech stran a nakonec se rozhodla jít s pravdou ven, všechno řekla manželovi a pak i kamarádce.

Pro oba to byl pořádný šok, manžel se ale zachoval pragmaticky a jako gentleman, nedělal scény, vyslechl si příběh, nesoudil. Jen oznámil, že kvůli její touze po dobrodružství nepřijde o děti, a zažádal o střídavou péči, soud mu vyhověl. Martinina kamarádka vzala vše o poznání méně v klidu. Udělala scénu, vyhodila manžela a s Martinou už od té doby nepromluvila ani slovo. A Martinin spoluviník? Nemluví s ní také, snaží se aby mu manželka odpustila a mohl se vrátit domů za ní a dcerou. Se svou milenkou nechce mít nic společného. Do očí jí řekl, že pro něj znamenala jen rozptýlení.

Zatloukat, zatloukat…

Nuda ve vztazích, nedostatek intimity a často nepodařený přechod z velké lásky k běžnému životu, respektu a přátelství, je velkým problémem dnešních vztahů. Tak to vidí psychologové, ale i my, běžní pozorovatelé. Pokud je to tak i u vás, je možné, že pak začnete hledat rozptýlení jinde než u partnera. Když to musí být, hledejte ale na jiném místě než ve vodách vašich společných známých nebo u partnerů svých kamarádek, protože když se něco "semele", velmi často dochází k odhalení.

Pokud se vám stane, že se do takového muže zamilujete, snažte se své city neprojevit a racionálně nechte situaci odeznít. Výjimky jsou možné a může mezi vámi vzniknout opravdová láska, které pak asi není dobré bránit. Ale většinou jde jen o pobláznění, třeba proto, že je manžel vaší kamarádky jiný než váš, nebo máte pocit, že se k ní chová lépe nebo si více povídají. Otázkou je, jestli ovšem vaše představy odpovídají skutečnosti…

Statistiky jsou neúprosné

Pokud nevěříte mně, věřte statistikám, které říkají, že podobné vztahy opravdu vyjdou velmi zřídka. Pokud si chcete okořenit život, lovte raději v bezpečnějších vodách možných partnerů, které nikdo z vašeho okolí nezná. Anebo ještě lépe, zkuste zapracovat na svém manželství nebo dlouhodobém vztahu. Třeba zjistíte, že když mu bez vypjatých emocí řeknete, co vám opravdu hodně vadí, a jak byste si naopak váš vztah představovala, dá se na tom ještě pracovat.

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama