reklama

Miláčku, musíme si promluvit: Pravidla pro zvládnutí náročného rozhovoru

Vzájemný respekt, empatie, cit pro přání a potřeby toho druhého. Všechny tyhle vlastnosti potřebujete pro partnerský harmonický život. Jak ale říct své drahé polovičce něco, o čem tušíte, že by ji mohlo ranit?

Foto: iStock

Pokud chcete sdělit svému partnerovi něco nepříjemného, můžete se obávat nedorozumění nebo ztráty důvěry. Aby taková situace proběhla podle vašich představ, držte se proto následujících čtyř pravidel.

Vyberte vhodnou chvíli

Neřešte své záležitosti na návštěvě, večírku, během toho, když dělá jeden z vás nebo oba něco náročného. Váš protějšek v diskusi by neměl být unavený nebo naštvaný, ve stresu nebo třeba nemocný. Všechny výše uvedené okolnosti by mu totiž bránily plně se soustředit na to, aby vás poslouchal. Náročný rozhovor musí probíhat v prostředí, které je pro vás oba příjemné, bezpečné, kde se cítíte uvolněně.

Čeho chcete rozhovorem dosáhnout?

Proč vůbec máte v plánu si s dotyčným promluvit? Toužíte jen vyjádřit své myšlenky a pocity, nebo prahnete po nějaké konkrétní změně? Ve svých motivech musíte mít jasno. Pomůže vám to v tom, abyste co nejkonkrétněji hovořili ke svému protějšku.

Vyzkoušejte si své argumenty dopředu nahlas

Jednoduché pravidlo, které vám umožní si natrénovat svou řeč, ale také odstranit možné zbytečnosti, nepřesnosti. Můžete tím předejít nedorozuměním, která jsou často příčinami hádek.

Neobviňujte svůj protějšek

Nalaďte se na konstruktivní dialog. V konstruktivním rozhovoru obviňování a vytahování křivd nemají co dělat. Stejně tak jako pocit, že musíte v debatě zvítězit. Hovořte o svých přáních i obavách, nikoliv o nedostatcích svého protějšku a výčitkách, které vůči němu máte.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama