reklama
 

Matky radí: Jak před začátkem školy dostat do pohody sebe i dítě

Dva měsíce, během nichž jedinou povinností vašeho potomka bylo, aby pomohl babičce nasbírat borůvky na plněné knedlíky, pomalu končí. Jak na začátek školy připravit nejen jeho, ale i sebe?

Foto: iStock

Čas školních povinností, dlouhého sezení v lavicích a brzkého ranního vstávání přichází. Začátek školy je vždycky trochu šok - pro děti i rodiče. Aby byl co nejmírnější, je třeba postupovat opatrně, rozumně a s patřičným nadhledem.

Požádali jsme proto o rady zkušené maminky, které se navíc výchově dětí různého věku věnují i ve své práci.

Kristýna Přibylová, 3 děti

Vede dětské tělocvičny Monkey's Gym, v nichž děti cvičí zábavnou formou s důrazem na správný psychomotorický vývoj:

"Považuji školu za přirozenou součást života a dle toho také přistupuji k prvnímu dni školního roku. Nijak významně to s dětmi neřešíme, zbytečně je začátkem školy nestresuji. Sice se často dočteme, že je nutné dětem již poslední srpnový týden nastavovat režim, kupovat pomůcky, dávat je spát dřív a podobně. Mně však přijde kruté připravit děti o poslední dny prázdnin. Dle mých zkušeností ani školy samy na počátku příliš na děti "netlačí" - první týden bývá pohodový, a tak i nákupy pomůcek necháváme až na začátek září. Osvědčilo se mi právě v tomto prvním týdnu vzít děti po škole na oblíbená místa, začátek jim zpříjemnit a nechat je přirozeně si zvyknout. Avšak skutečně až v září, kdy škola začne."

Jana Boučková, 1 dítě

Koordinátorka celorepublikového osvětového projektu Děti na startu, který se zaměřuje na všeobecnou pohybovou průpravu dětí:

"My nakupujeme pomůcky do školy zásadně hned na konci školního roku, kdy dcera přinese seznam věcí na další školní rok. Zároveň si připravíme vše, co můžeme, také na výtvarnou výchovu. Osvědčilo se nám to, pak je klid. Během posledního týdne prázdnin překontrolujeme pouze boty na tělocvik a bačkory, jejich stav a velikost. Může se stát, že za dva měsíce noha povyroste. Vše je u nás v klidu, nešílíme, víme přece, kdy začíná školní rok. V září pak pouze dokoupíme potřebné obaly.

Co se týká učiva, během prázdnin procvičujeme učivo předchozího ročníku v pracovních sešitech. Dle počasí, nálady, programu a času do nich doplňujeme společně, nebo s pracovním sešitem dcera pracuje samostatně. Obdobným způsobem se připravujeme na začátek školní docházky už 4 roky a musím říct, že mé zkušenosti jsou jen pozitivní." 

Štěpánka Štrougalová, 4 děti

Majitelka Baby Clubu Juklík, dětského centra, které kromě plavání pro nejmenší nabízí i kvalitní plaveckou školu a vzdělávací aktivity:

"I když spousta odborníků rodičům radí, že mají upravovat denní režim alespoň týden před zahájením školy, mně osobně se osvědčil zcela jiný přístup. Nechce se mi dětem kazit poslední týden prázdnin včasným zaháněním do postýlek. S vědomím, že se první týden ve škole zrovna moc písemek nepíše, nechávám toto aklimatizační období až na první školní týden. A také se snažím užívat si prázdninového skotačení až do posledního dne. Raději si aktovku, přezůvky a tenisky na tělocvik zkontrolujeme a v rychlosti připravíme 14 dní před školou, když je třeba nevlídné počasí, než si těmito přípravami kazit poslední víkend prázdnin. Ten si naopak naplánujeme tak, aby byl nezapomenutelný. 

Také se mi osvědčilo, že zakoupíme nějaké nové pomůcky do školy, díky nimž se pak děti připravují s větší radostí. Někdy je to nový penál, protože ten starý je už hodně ušmudlaný, jindy nové desky, pastelky či pravítko a kružítko."

Náprsenka dokonale kopírující každou křivku. Zendaya ohromila na cenách kritiků | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama