reklama

Máte depresi? Víme, jak z ní vytěžit maximum

Až na vás zase dolehnou všechny problémy a splíny, vzpomeňte si, že deprese není jen špatná a zkuste ji naopak proměnit v pozitivní změnu vašeho života. Víme jak.

Foto: Isifa/Thinkstock

Až na vás zase dolehnou všechny problémy a splíny a budete mít pocit, že je všechno špatně a celý svět se proti vám spiknul, vzpomeňte si, že deprese není jen špatná, a zkuste ji naopak proměnit v pozitivní změnu vašeho života. Víme jak.

V depresivních náladách byste si rozhodně neměli libovat, protože jen negativní přístup ke světu vám brzy zničí vztahy, práci a zajistí cestu k opravdové, diagnostikované depresi. Když už se ale do takové nálady dostanete, nepřemýšlejte nad tím, jak špatně se cítíte, ale proč se tak cítíte a co ji způsobilo. 

Prožijte si svoji depresi

S takovým přístupem brzy zjistíte, že i deprese má několik pozitivních vedlejších účinků. Už Thomas Moore ve své Knize o duši píše: "Prožitek depresivní nálady bychom v sobě měli rozvinout, projevit jakýsi pozitivní respekt pro její místo v životních cyklech." 

Některé pocity a myšlenky se totiž podle něj vynořují jen skrz tyhle špatné nálady, a pokud jim nebudete věnovat pozornost, možná přijdete o zajímavý nápad, podnět či řešení problému, nad kterým přemýšlíte už týdny. "Melancholie dává duši příležitost vyjádřit tu stranu své přirozenosti, která je stejně hodnotná jako každá jiná, ale bývá skryta, protože jsme znechucení její temnotou a hořkostí."

Deprese je zkušenost

Každá deprese, smutek a melancholie nám navíc přináší dar zkušenosti. Něco díky ní prožijeme a stáváme se staršími a moudřejšími. Ovšem jedině v případě, že odhalíme, co nás do toho stavu přivedlo. Pokud nad tím mávneme rukou, jen to odložíme a zasuneme hloub, odkud se to zase za nějaký čas vynoří, a tentokrát možná s větší intenzitou.

Deprese podle Thomase Moorea ukazuje, jak lpíme na našich způsobech chápání a vysvětlování světa, života či vztahů. To, že přijde deprese, znamená, že se někde v našich teoriích vyskytla trhlina, kterou bychom měli zase zacelit. Měli bychom si pro ni najít vysvětlení, aby nás příště znovu nevykolejila.

Čtěte také: Stupnice deprese: Na jakém čísle jste?

Pomocí stavů deprese a depresivních nálad nás zkrátka chce mozek upozornit, že něco v našem životě je špatně a že by se něco mělo změnit - ať už u nás samých, nebo u lidí v našem okolí. A samozřejmě to nemusí být jen o lidech, ale třeba i o prostředí, v němž žijeme, pobýváme nebo pracujeme.

Po přečtení řádků výše se pak už zdá celkem logické, co tvrdí tým psychologů ze švýcarských, německých i amerických univerzit: Z jejich výzkumu totiž vyplynulo, že lidé, kteří jsou v depresi nebo se z ní právě léčí, jsou mnohem schopnější v řešení některých logických úloh než lidé, kteří jsou psychicky v naprosté pohodě.

Snadnější rozhodování

Kromě toho se prý také snadněji rozhodují, co se týče běžných věcí každodenního života. "Deprese může podporovat analytické myšlení a vytrvalost, což jsou vlastnosti důležité pro řešení složitých úkolů," prohlásil jeden z autorů výzkumu Andy Thomson z University of Virginia.

Mimochodem, další celkem příjemnou věcí, kterou nám deprese přináší, je fakt, že najednou vidíme v minulosti spoustu pozitiv, která jsme třeba vůbec nebrali jako pozitivní, když jsme je prožívali. To, že se nyní cítíme špatně, nás někdy donutí myslet si, že dřív jsme se cítili lépe. A třeba si těch věcí, na které vzpomínáme, budeme víc vážit, až se nám zase stanou.

A jak říká Thomas Moore: "Budeme-li trvat na našem moderním způsobu zacházení s depresí jako s nemocí a budeme-li o ni pečovat bezmyšlenkovitě a pouze nasazením léků, můžeme ztratit pro duši ten dar, který nám může poskytnout jen deprese."

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak se stát dokonalou tchyní? Mlčet, hlídat a vařit!

Zajistí velká prsa úspěch u mužů? Podle českých žen ano

Proč ženy nespí se svými muži? Vadí jim zvuky

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama