reklama

Malé svatby jsou v kurzu. Musí ale být romantické

Čím dál více lidí bere svatbu nejen jako zpečetění lásky, ale také jako spoustu starostí. Proto čím dál častěji volí menší svatební obřady, které nejsou tak náročné na přípravu, nestojí tolik času, starostí, ani peněz. Zůstává jediná podmínka: svatba musí být romantická.

Foto: Profimedia.cz

Čím dál více lidí bere svatbu nejen jako zpečetění lásky, ale také jako spoustu starostí. Proto čím dál častěji volí menší svatební obřady, které nejsou tak náročné na přípravu, nestojí tolik času, starostí, ani peněz. Zůstává jediná podmínka: svatba musí být romantická.

Pomalu se ustupuje od monstrózních obřadů na zámcích, zámeckých parcích nebo jiných, co nejoriginálnějších místech, ale raději se volí svatba v menším rodinném hotelu, případně klasický obřad na úřadě s následnou hostinou v restauraci, případně doma na zahradě, eventuelně pár ihned vyráží na romantickou svatební cestu. Svatební oslavy navíc mívají mnohem méně hostů než bylo zvykem ještě před pár lety. Většinou se nesou jen v rodinném kruhu, případně s nejbližšími přáteli.

Svatební tradice: Ano nebo ne?

Páry si tak ve svatební den více užijí jeden druhého i samotný obřad. "Malé svatby se v poslední době stávají velkým hitem. Volí je především mladší páry a lidé, kteří mají již nějakou svatbu za sebou. Svatba v komorním prostředí je oblíbená i u párů, kde jeden z partnerů je cizinec. Navíc tito svatebčané upřednostňují svatbu s typicky českými tradicemi, jako je například knedlíčková polévka nebo svíčková," popisuje ředitelka brněnského hotelu Royal Ricc Petra Schillerová.

Svatba: Jak ušetřit čas, nervy i peníze? 

Některé hotely jsou si nového trendu dobře vědomé, a tak dokonce nabízejí službu "svatba na klíč", což znamená, že se o všechno postarají místo vás a vy tím nemusíte zatěžovat sebe, ani své přátele. Stačí jen nadiktovat své požadavky.

Spousta podniků už také nabízí svatební balíčky v různých cenových kategoriích, abyste si mohli vybrat přesně to, co vám vyhovuje, a také co odpovídá rozpočtu, který jste si na svatbu vyhradili. Balíčky často zahrnují i romantický pobyt s procedurami, večeří, snídaní do postele a podobně.

15 šokujících věcí, které jste o svatbě určitě nevěděli

Pořád existuje hodně párů, které svatbu odkládají, protože na ni nemají peníze, nebo je jim líto za obřad vyhodit tolik peněz, co za nové auto, a tak se raději nechtějí brát vůbec. Takové myšlení je ale jen přežitkem minulosti. Jen hlupák by posuzoval kvalitu manželství podle toho, kolik stál svatební den.

Svatba nic nestojí

"Chtěli jsme si pořídit dítě, a přivést ho do opravdové rodiny, a tak jsme si řekli, že se vezmeme. Nechtělo se nám ale nic dlouze plánovat a vymýšlet, šli jsme na úřad proto, že se máme rádi, ne proto, aby všichni viděli, kolik máme peněz a měli ty nejkrásnější fotky na celém Facebooku. Takže jsme se brali v džínách, dokonce bez prstýnků, a dodnes si myslím, že to bylo nejlepší rozhodnutí mého života," říká pětatřicetiletá Eva z Prahy, která se vdávala už před dvěma lety.

"Stačí mi, že mám jeho příjmení a slib. To pro mě znamená mnohem víc než šaty s vlečkou a sto hostů. Navíc náš svatební den byla obrovská legrace, žádná škrobená zábava," dodává Eva. Její případ je sice už extrém, ale je důkazem toho, že když se dva mají rádi a chtějí se vzít, nepotřebují žádné plány a už vůbec ne peníze.

A jak vypadal váš svatební den?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Manžel mi dovolil mít dítě s jiným

Manželství jen kvůli dětem. Má smysl ho udržovat?

Test: Znáte ženy, které změnily svět?

Vysočině chybí odborníci, pomoci mohou evropské projekty | Video: Petr Šoukal
reklama
reklama
reklama