reklama

Malé hříchy, které škodí manželství. Znáte je?

Manželskou krizi mohou zapříčinit i navenek drobné problémy jako stareotyp nebo nedorozumění

Foto: Reuters

Manželství není ohroženo jen nevěrou partnera, alkoholismem či hádkami o peníze a výchovu dětí. Nebezpečné jsou i stereotypní situace, ze kterých může vzejít snadno nedorozumění.

Po několikaletém soužití už většinou víme, co druhý odpoví v určitých situacích a jak zareaguje. Dochází postupně k tomu, že se přestáváme vzájemně poslouchat a na problém je zaděláno. Nepřinesete  nebo nevezmete to, oč se běžně staráte, zapomenete něco důležitého a následná hádka je vlastně jen logickým vyústěním situace, protože váš protějšek předpokládá, že to přece vždycky děláte.

Nezapomenout na  pozornost

Dalším problémem se časem mohou stát zprvu nevinné vtípky, které sklouznou do shazování partnera. Ne každý je nad věcí a opakovaně se sám sobě zasměje, spíše už začíná být naštvaný a tento pocit v něm narůstá. Podobně je to s pozorností jednoho k druhému. Už po letech neděláme, co partnerovi na očích vidíme ani nepřemýšlíme, jak mu zase udělat radost.

Běžnější je, že zapomeneme, co jsme měli udělat, koupit, opravit a podobně. Pocit, že už nám na druhém či jemu na nás nezáleží, začne sílit. Ruku v ruce s těmito problémy pak jde vzájemná slušnost a ohleduplnost jednoho k druhému, protože nepřemýšlíme o tom, že si sebe vzájemně máme vážit.

Hledejte chyby v sobě


Další důležitou zásadou je nebýt hrdý za každou cenu a umět uznat, že jsem se zmýlil, či zmýlila. Pokud si partneři nedokáží vzájemně přiznat, že v něčem neměli pravdu, nemůže být manželství bez problémů.

Mezi nejnebezpečnější manželské hříšky patří lenost. Nejde jenom o to, že je příjemnější odpočívat s knihou v ruce, než jít posekat trávu, ale o situace, kdy vás přestane bavit dělat něco společně, vypadat pro druhého upraveně, někam si vyjít.

Pozornost zaslouží též situace, kdy si vzájemně začnete mluvit do výběru známých, koníčků, stylu práce a partnera usměrňujete. Tímto způsobem je potřeba jednat občas s dětmi, ale dospělý člověk to dlouho nevydrží.

Čím více svobody partnerovi poskytnete, samozřejmě za předpokladu, že ji nezneužije, tím budete i vy ve vztahu spokojenější.  

V dlouhodobém vztahu, kterým manželství většinou je, nezapomeňte používat kromě srdce i rozum, protože řídíte-li se hlavně srdcem, nevnímáte varovné signály, že není vše, jak má být.


Bittnerová: Vložky zdarma? Pro spoustu žen je menstruace stigma, muži diskuzi hrotí | Video: Emma Smetana
reklama
reklama
reklama