reklama
 

Lžou častěji muži, nebo ženy? Průzkumy vás překvapí!

Říká se, že ženy jsou větší drbny než muži, a tak asi i více lžou. Na druhou stranu muži jsou pohodlní, a tak často raději zalžou, než aby museli něco vysvětlovat a řešit. Kdo tedy neříká pravdu častěji? Podívali jsme se, co na to odborníci a jejich průzkumy.

Foto: Profimedia.cz

Říká se, že ženy jsou větší drbny než muži, a tak asi i více lžou. Na druhou stranu muži jsou pohodlní, a tak často raději zalžou, než aby museli něco vysvětlovat a řešit. Kdo tedy neříká pravdu častěji? Podívali jsme se, co na to odborníci a jejich průzkumy.

Lže úplně každý, o tom není pochyb. Pokud říkáte, že ne, pak lžete právě teď. Rozdíl je jen v tom, jak často to děláme a v jak závažných věcech raději neříkáme pravdu. Lžeme, když potřebujeme zatajit vlastní průšvih nebo selhání, lžeme, abychom neublížili druhým, nebo prostě jen proto, že se nás někdo ptá na osobní věci, které mu nechceme svěřovat, nebo složitě vysvětlovat.

Věčný spor se však odnepaměti vede o to, jestli si často vymýšlejí ženy, nebo muži. Žena vám pravděpodobně řekne, že větší průšviháři jsou muži, muži odvětí opak. 

Komu tedy můžeme věřit?

Nabízí se seriózní průzkumy. Studie washingtonského psychologa Phila McGrawa tvrdí, že muži za svůj život vymyslí až sto tisíc lží, zatímco ženy zalžou "jen" padesát tisíckrát. Jinými slovy muži lžou šestkrát denně, ženy o polovinu méně. 

Poslouchejte rádio Frekvence 1 online ZDE! >>

Většinou se prý jedná o takzvané milosrdné lži, které mají předejít hádkám a neshodám v partnerském vztahu. Jistě vás nepřekvapí nejčastější ženské lži: "Nic mi není" a "Ne, ten svetr opravdu není nový, koupila jsem si ho už před rokem." Nejčastější mužská lež je stejná jako ta ženská, ovšem na druhém místě se umístily přísahy: "Tohle je vážně poslední drink." a "Od zítřka nepiju." Na třetím místě pak je lživé ujišťování, že partnerka nepřibrala a vypadá krásně.

Poznáváte se?

Pokud náhodou ne, pak pro vás máme další, tentokrát založenou na českých reáliích. Její výsledek je oproti tomu předchozímu zcela opačný. "Muži lžou čtyřikrát denně a ženy dokonce dvanáctkrát denně," tvrdí expert na neverbální komunikaci Vladimír Svoboda. Vysvětluje to tím, že ženy toho zkrátka za den řeknou mnohem více než muži, takže pravděpodobnost výskytu nepravd se tím samozřejmě zvyšuje.

Doporučujeme: Pravda ubližuje, je lepší lhát?

Zároveň dodává něco, co mnozí z nás už dlouho tuší: "Ženy jsou mnohem lepší lhářky než muži, lež jim častěji prochází." Jsme zkrátka empatičtější a citlivější, proto umíme svoji lež dokonale domyslet. Muži naopak neumějí přemýšlet tolik dopředu.

Celý svět lže. A často

Podívejme se ještě, jak to mají s lhaním v Británii. Tamní výzkum z roku 2011 ukázal, že muž pronese nějakou lež třikrát denně, ovšem žena nezůstává příliš pozadu - lže dvakrát za den. Autoři této studie se také zaměřili na to, jestli lidé svých lží někdy litují. 

Jak jste zřejmě čekali, výčitky z neříkání pravdy má více žen než mužů. Více než osmdesát procent žen mrzí, že zalhaly, ovšem stejné pocity má sedmdesát procent mužů. Podle nás je i tak toto číslo nad očekávání vysoké.

A jak jste na tom vy? Jak často lžete a jaká je vaše nejčastější lež? A kdo se tohoto hříchu podle vás dopouští častěji - muži, nebo ženy? A vůbec, je podle vás lež někdy na místě, nebo byste byli raději, kdyby všichni za každých okolností mluvili pravdu?

Stejné téma bude už zítra tématem pořadu Dámský klub na rádiu Frekvence 1

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Stejně chytří, stejně hezcí: Základ ideálního vztahu

Spěte spolu, i když se vám nechce. Vyplatí se to!

Tajemství žen: Za co se nejvíc stydí?Náprsenka dokonale kopírující každou křivku. Zendaya ohromila na cenách kritiků | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama