reklama

Zase k obědu svíčková? Neochota měnit své chutě negativně ovlivňuje intimní chvíle

Pokud máte rádi v gastronomii stereotyp, u potenciálního partnera nezabodujete. Výsledky nové studie ukazují, že neochota zkoušet nová jídla je vnímána jako nežádoucí vlastnost.

Foto: iStock

Výsledky nové studie říkají, že chuť zkoušet nová jídla může mít vliv na sexuální touhu. Účastníci výzkumu partnery, kteří se rádi vrhají do neznámých chuťových dimenzí, označili za sexuálně otevřené. 

Stravovací návyky jsou spojovány s určitými stereotypy. Například studie z roku 2020 ukázala, že vegani a vegetariáni jsou okolím vnímáni jako méně maskulinní než ta část populace, která holduje masu. Psycholožka Hannah K. Bradshawová se rozhodla se svým týmem zaměřit na to, jak (ne)ochota zkoušet nová jídla ovlivňuje pohled na daného jedince v kontextu randění. 

"Bavila jsem se s kamarády a někdo zmínil, že se scházel s osobou, která nerada zkoušela nová jídla a jedla jen kuřecí nugety a makarony se sýrem," říká Bradshawová, odborná asistentka na americké Washington & Jefferson College. "Všimla jsem si, že to u partnera vnímali jako nežádoucí vlastnost. To mě vedlo k zamyšlení, zda je touha zkoušet nová jídla důležitým faktorem při seznamování," vysvětluje. 

V první studii obdrželo 193 vysokoškolských studentů a studentek krátký popis osoby, která vítala nebo naopak odmítala nové gastronomické zkušenosti. Výsledky ukázaly, že osoba hodnocená jako více žádoucí a sexuální byla ta, která se nebála neznámých chutí. 

Ve třech doplňujících výzkumech byly 323 respondentům ukázány on-line seznamovací (falešné) profily. Bradshawová a její kolegové přišli na to, že jedincům, kteří rádi zkoušeli nová jídla, účastníci výzkumu připisovali větší počet sexuálních partnerů a otevřenost k nezávazným sexuálním vztahům.

"Výsledky ukazují, že lidé používají informaci o tom, zda daná osoba vítá nové gastronomické zážitky, jako zdroj k vytváření soudů o důležitých vlastnostech týkajících se vztahu," říká Bradshawová. 

Odbornice také přiznává omezení studie: "Jako spousta výzkumů v psychologickém oboru i tato studie zkoumala vzorek amerických studentů psychologie, proto je rozsah, v jakém se toto zjištění dá zobecnit na starší a neamerickou populaci, nejasný." 

Mohlo by vás zajímat: Nemčková: Škola za milion mě nesvazovala. Teď jdu v Londýně do michelinské restaurace. 

Ve škole jsme byli od pondělí do soboty, od rána do večera, lidé si tam sáhli na dno sil, líčí mladá kuchařka zážitky ze slavné Le Cordon Bleu. | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama