reklama

Láska není slepá. Výsledky nové studie říkají, že dobře víme, s kým žijeme

Studie ukazuje, že partneři ve vztahu poměrně přesně odhadují schopnosti své lepší polovičky.

Respondenti měli spíše tendenci se podceňovat.
Respondenti měli spíše tendenci se podceňovat. | Foto: iStock

"Výsledky této studie ukazují, že naši milostní partneři znají naše kognitivní i nekognitivní schopnosti," říká vedoucí studie z června letošního roku Gabriela Hoferová. "Navíc se ukázalo, že si je neidealizují," dodává. 

Společně se svými kolegy zkoumala vzorek 238 lidí ve věku od 18 do 45 let. Oslovila je prostřednictvím sociálních sítí, vysokoškolských kolejí a svých e-mailových kontaktů. Respondenti a respondentky museli mluvit německy a být v romantickém vztahu nejméně šest měsíců. 

Dotazovaní absolvovali měření týkající se inteligence, kreativity a emočních schopností. Uvedli odhady svých schopností, na které se výzkumníci zeptali také jejich drahé polovičky, nejbližšího přítele a známého. Jako poslední měli posoudit blízkost svých vztahů. 

Výsledky ukázaly, že respondenti odhadli své schopnosti se střední přesností, stejně tak jako jejich partneři. "Zdá se, že intimní vztah nemusí mít nutně negativní vliv na přesnost úsudku," okomentovala Hoferová. 

"Lidé, které jsme právě potkali nebo s nimiž se stýkáme jen ve velmi specifických kontextech - jako v práci nebo na univerzitě -, pravděpodobně vnímají naše schopnosti méně přesně," říká Hoferová.

Zajímavostí je, že účastníci a účastnice studie své schopnosti spíše podceňovali, nežli přeceňovali. 

Mohlo by vás zajímat: Ptáček: Být s partnerem dlouho šťastný se stává nenormální. Pro děti je rozvod trauma (11.6.2022)

Dítě má základní potřebu mít vztah s oběma rodiči. Pokud se jeden snaží vymazat mu toho druhého z hlavy, zlomí ho a zničí mu celý život. | Video: Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama