reklama

Kolega smrdí! Jak mu to taktně sdělit?

,,Holky, poraďte, jak říct kolegovi, že smrdí? Nenápadně mu podsouváme různé voňavé spreje, větráme, bavíme se o hygieně - a on pořád nic! Prostě nechápe..." napsal nám Dalimil z Jindřichova Hradce.

Foto: Profimedia.cz

Věděly jste, že...

...spotřeba deodorantů napříč zeměmi se značně liší?

Podle průzkumu, který si nechala vypracovat společnost Unilever výrobce deodorantů AXE, spotřebují v Anglii průměrně 5,6 deodorantů na osobu za rok, zatímco v České republice jsou to jen 2 deodoranty. V Rusku je spotřeba ještě více než o polovinu nižší. Průměrný Rus si za rok koupí jen 0,7 deodorantu.

„Holky, poraďte, jak říct kolegovi, že smrdí? Nenápadně mu podsouváme různé voňavé spreje, větráme, bavíme se o hygieně - a on pořád nic! Prostě nechápe..." napsal nám Dalimil z Jindřichova Hradce.

„A říct mu to přímo je nám hloupé. Jak taky? Hele, Tondo, ty smrdíš jako tchoř... Toníku, co si čas od času vyměnit ponožky? A botám by taky prospělo trocha čerstvého vzduchu a deodorant... Co to tu páchne? To jsi ty, Antoníne? Tonino, už jsi slyšel slovo deodorant? No řekněte sami - to všechno je přece strašně netaktní! Nebo není? Už jsme z toho v kanceláři celí nešťastní, ani si tam nemůžeme pozvat klienty. To by rázem bylo po zakázce," dumá smutně Dalimil.

Nejde o výjimečný problém, něco podobného řešil určitě v životě každý z nás, ať už u partnera, kolegy či přítele. Ano, obvykle jde o muže, nemusí to však být stoprocentním pravidlem... Jisté však je, že přes záplavu výmluvných, ba přímo pregnantních reklam, pohybujících se místy až za hranicí vkusu, nepovažuje dosud spousta lidí hygienu za základ sociální komunikace. Chyba! je to právě náš nos, co rozhoduje o přátelství, náklonnosti či lásce.

Někdy za to může móda...

Naštěstí hlavní vlna už trochu minula, ale bývaly doby - tak někdy koncem minulého století - kdy se tzv. martensky nosily dokonce i k lesklým plesovým šatům! Dodnes pak představují vysoké šněrovací boty nejrůznějších značek zásadní složku šatníku, třeba u stylů metal, gothic či western.

Pokud si v nich vyběhnete do podzimní plískanice nebo zimní vánice, za hodinku se přezujete do pohodlných bačkor a necháte je v klidu vyschnout, žádný problém nejspíš nenastane. Je-li však dvacet nad nulou, vy v takových botách sedíte celý den v práci, poté dáte s kamarády pivko v hospodě a nakonec si vyrazíte zatančit s přítelkyní či přítelem, může nastat při zouvání malý problémek. Nebo spíš velký problém. Zvlášť, když jste si podobně vedli delší dobu.

... jindy těhotenství

„Když jsem byla v jiném stavu, měla jsem čich jako ohař," vzpomíná učitelka Jindřiška. „Navíc se mi i ze slabého závanu dělalo nanic. Stačilo, aby manžel přišel domů a zul si v předsíni boty, a už jsem vřískala, ať je dá rovnou za okno, namočí ponožky a jde si umýt nohy. Přitom to není a nebyl žádný šmudla. Ale já trpěla jako zvíře. Naštěstí to po porodu odeznělo, neumím si představit, jak bych s podobnými čichovými vjemy přežívala dlouhodobě."

Vždy jsou na vině bakterie

Pravými viníky zápachu jsou bakterie, které žijí v symbióze s lidským tělem. Na jednoho člověka jich připadá skoro kilogram a bez nich bychom měli velké problémy: produkují vitaminy, likvidují tělu nepřátelské bakterie a odklízejí mikrobiální odpad, kterým se zároveň živí. Když uvězníte chodidla s jejich čtvrt milionem potních žláz ve tmě a teple, vyrobíte královské hody. Seběhnou se ovšem všechny bakterie, „dobré" i „zlé" - a ty druhé někdy bakteriální válku vyhrají. Jejich výkaly pak propůjčí tělu typický štiplavý zápach. Umytí nohou ani výměna ponožek nepomohou: zákeřné bakterie se zapouzdří a v klidu si počkají, až je další várka lidského potu pozve na hostinu... Řešení? Starat se o hygienu nejen těla a nohou, ale i oblečení a bot: větrat, udržovat v suchu a dezinfikovat - pravidelně a dlouhodobě.

Co s kolegou, který toto vše neví?

„Buďte taktní, ale explicitní, jste v právu! Možná by stálo za to udělat vyslancem kolegu či kolegyni, se kterým dotyčný dobře vychází a který by mu slušně vysvětlil, že je problém třeba řešit," radí psycholožka Vlasta Svobodová. A když nebudete vědět, jak konkrétně do toho? Dejte Toníkovi přečíst náš článek, a nádavkem mu věnujte sprej na nohy a na boty! Určitě se na něj rádi složíte! Nebo snad máte lepší řešení?

A co vy? Máte s tímto tématem své zkušenosti a zážitky?

 Co si o tom myslíte vy? Povídejte...

Tento a další podobné soukromé problémy bude už tento čtvrtek řešit Dámský klub na rádiu Frekvence 1. Váš názor tak možná zazní i na vlnách tohoto rádia. 

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama