reklama

Kde končí láska a začíná stalking?

Mnoho lidí má tendenci vysněného partnera "sledovat na každém kroku", je to ještě láska, nebo už začíná stalking? A je podstatou problému to, že se o svou lásku bojíme víc než kdy dřív?

Foto: iStock

Tak jsme se zase jednou sešli s kamarádem Jardou – samozvaným expertem na vztahy. On je totiž Jarda taková správná protiváha mého ženského pohledu…

Každopádně tématem bylo, co je láska a co už je "nahánění". Hodně žen si mi stěžuje, že muž, který se jim líbí, nedostatečně reaguje na podněty, i když o ně rozhodně jeví zájem. Ženská psychika ovšem funguje tak, že ženy touží se svým vyvoleným být skoro pořád. Muži fungují jinak, svou pozornost zaměřují většinou na jednu věc. Když pracují, tak se věnují práci a myšlenky na ženu na čas vytěsní.

Ženy neumí vypnout

"Terezo, určitě to není tak, že by chlapi neměli rádi, když se jim holka, která se jim líbí, třeba ozve sama. To je podle mého mýtus. Ale nesmí se to přehánět. Třeba kolega se na vánočním večírku seznámil s krásnou slečnou, slibně se to rozbíhalo, jenže ona převzala aktivitu pokaždé, když jí dvě hodiny nenapsal zprávu. A to i když jí třeba řekl, že má důležité jednání. Z toho, že z ní byl na začátku paf, jí začal přezdívat stalkerka a dnes před ní prchá jako o život. Takže řekl bych, za mužskou stranu – ženy, nechte nás dýchat a my vám to vrátíme obdivem a pozorností," řekl mi Jarda a já myslím, že je to docela výstižný názor.

Jenže co dělat, když ženská psychika je prostě jinak naladěná? Toužíme milovat, a když se láska blíží, toužíme po ní každou minutu dne, každou buňkou těla. A potíž je také to, že ženy jsou naprosto schopné dělat tři věci naráz a ještě u toho myslet na svého drahého. Tak co s tím?

"Ženy neumí vypnout a to je chyba. Doba je dnes taková, že je na nás vyvíjený velký pracovní tlak, musíme věnovat práci mnohem větší úsilí a čas. Muži se musí víc soustředit a nemají čas na věci kolem. Ženy to vnímají jako nezájem, i když to tak není. Pokud se tedy nechcete stát 'stíhačkou', začněte na sobě pracovat, dejte si nějaká pravidla ozývání se, nechte ho vydechnout," říká vztahová koučka Linda Hamilton.

Ženský pohled

"S Karlem jsem se seznámila v divadle a byla to oboustranná přitažlivost na první pohled. Byli jsme párkrát na rande a bylo nám hezky. On je hodně atraktivní, všimla jsem si, že hodně žen – od servírky v baru přes pokladní v kině – se na něj se zájmem dívalo. A mě tohle znervózňuje. Nemám totiž zrovna velké sebevědomí. I když mi často volal a vídali jsme se, měla jsem mu každý den potřebu něco napsat, poslat fotku. Už když jsem to dělala, tak mi bylo jasné, že to přeháním. Pak jsem se za ním párkrát nečekaně stavila v práci a viděla, že mu to radost nedělá. Nakonec se se mnou sešel a řekl mi, že takhle žít nemůže, že mě má rád, ale pořád má pocit, že mu stojím za zády nebo že se mi věnuje málo a já to nedávám," napsala mi do mailu Naďa. Přítel jí nakonec dal ještě jednu šanci, ale i přesto si nedokázala pomoci a pořád ho "naháněla". Jak to celé dopadlo, je jasné.

"Pusťte se do práce na sobě, té je nejvíc. Zapracujte na svém sebevědomí, třeba se pusťte do hubnutí, když máte pocit, že to potřebujete, zpevněte tělo, začněte chodit do přírody, udělejte si víc času na rodinu. Snažte se také oprášit intuici, která je spolehlivým rádcem v partnerských vztazích. Ženy mají tendenci, místo přemýšlení nad situací, vše donekonečna rozbírat s kamarádkami, které vám ale straní a často schválí věci, které by samy neudělaly. Udělejte si detox od sociálních sítí, víno s kamarádkou o týden posuňte a poctivě prožijte jeden víkend sama se sebou. Přemýšlejte o sobě, mrkněte na film, poplačte si, ale buďte sama sebou a se sebou, bez psaní svému příteli a všem okolo," radí Hamilton.

Je lásky vážně pořád méně?

Hodně lidí má poslední roky pocit, že s nástupem sociálních sítí a čím dál větší technické dokonalosti světa se pravá láska ztrácí. Neumím to posoudit, ale pravdou je, že čas na to, vztahy si prožít, moc nemáme. Na druhou stranu práci a povinnosti si někdy sami přiděláváme. Neřešte o víkendu pracovní maily a práci už vůbec. A dejte partnerovi, nebo budoucímu "třeba partnerovi", důvěru a svobodu. Napište mu jednou za pár dní, když se sám neozve, ale návštěvu u něj v práci a třicet SMS denně raději vynechte. Lásku si musíme chránit, je vzácná, ale vydupat ze země ji stejně nemůžeme.

Odchod milované Libuše Šafránkové. Čím si diváky tolik získala? Sledujte DVTV | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama