reklama

Jak najít štěstí? Nesrovnávejte se s okolím a nebojte se cizích lidí

Srovnáním se s ostatními nebo stanovováním nedosažitelných cílů štěstí nezískáte. Raději hledejte to, co vás skutečně baví a v čem jste dobří.

Foto: Thinkstock

Štěstí může mít každý z nás. Stačí znát klíč, který nám ho pomůže najít. Jak naznačuje výzkum Raje Raghunathana z Texaské univerzity, jeho hledání není jen o snaze dosáhnout úspěchů v práci. Vlastně naopak. Stanovení takových cílů nás může od dosažení pocitu štěstí oddalovat.

Výzkum Raje Raghunathana, na který upozornil web deníku The Guardian, dokonce potvrdil, že inteligentní a úspěšní lidé nedělají rozhodnutí, která by ke štěstí vedla. Poté, co absolvoval setkání s kolegy z medicíny, si totiž všiml, že čím byly nápadnější jejich úspěchy - ať už povýšení v práci, zvýšení platu nebo luxusní dovolené a domy, tím méně působili dotyční vyrovnaně a naplněně.

Právě v důsledku těchto zážitků se rozhodl uskutečnit výzkum, jak určité psychologické vlastnosti jako touha po kontrole, pocit důležitosti nebo potřeba cítit se chtěný ovlivňují spokojenost nebo nespokojenost. Postupně vybral pět zásadních oblastí, které významně ovlivňují duševní pohodu.

1) Štěstí nehoňte

Mnoho lidí věří, že štěstí je nejdůležitější a řadí ho nad inteligenci nebo vydělávání peněz. Ve skutečnosti tak obětují dosažení štěstí jiné věci. Raději než se neustále trápit nad tím, jestli jste šťastní, podnikněte kroky k tomu, aby se to stalo. Zkuste se zamyslet nad tím, co vás ve skutečnosti dělá spokojenými a vyrovnanými. Ať už jsou to přátelé, procházka se psem nebo běhání, vytvořte si z toho prioritu. 

2) Přijměte odpovědnost

Nikdy nesvalujte vinu na ostatní. Přiznejte si, že všechno je ve vašich rukou a je ve vaší moci ovlivňovat myšlenky a pocity, i když přichází z vnějšku. Navíc díky pocitu vnitřní kontroly budete šťastnější. Nejúčinnějším způsobem, jak převzít kontrolu sám nad sebou, je zdravý životní styl. Začněte tedy o sebe pečovat, buďte každý den zase o něco aktivnější nebo si dopřejte o jeden kus něčeho zdravého navíc.

3) Nesrovnávejte se

Pokud je váš pocit štěstí závislý na jiných, budete s největší pravděpodobností většinu svého života frustrováni. Nespoléhejte se na to, že se vám právě daří a jste daleko před ostatními. Dříve nebo později se totiž může stát, že vás nikdo předežene. Navíc cíle, které si klademe - budu nejlepší v třídě, práci, na světě - se mohou neustále vzdalovat a dojde vám, že je nikdy nemůžete dohonit. Pokud se neustále porovnáváte se svým okolím, soustředíte se příliš na své nedostatky. Uvědomte si, jak negativní následky to má, a přestaňte s tím, protože čím méně se bude s někým srovnávat, tím vy budete šťastnější.

4) Nechte se unést okamžikem

Každý z nás párkrát zažil moment, kdy se necháváme pohltit okamžikem a kdy ztrácíme pojem o čase. Právě tehdy je vám navíc jedno, jestli jste šťastní nebo ne. Na vás je zjistit, co vás dělá nejšťastnějšími a co vás pohltí, a zařadit to na špičku seznamu priorit.

5) Důvěřujte cizím lidem

Čím více důvěřujete lidem kolem, tím jste šťastnější. Vůbec nejšťastnější jsou prý ta společenství, která mají pocit, že mohou důvěřovat celému svému okolí. Je jasné, že pokud nevěříte třeba taxikáři, že vás neošidí, nebo pošťákovi, že doručí balík v pořádku, nebudete mít klidný spánek a nebudete v pohodě. Proto buďte otevřenější, bavte se s cizími lidmi a snažte se přeprat nedůvěru v okolí.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama