reklama

Každý má své tajemství. Jen třetina ho umí udržet

Co nejčastěji tajíme a jaká je pravděpodobnost, že tajemství neudržíme?

Foto: Thinkstock

Až budete mít potřebu někomu se s něčím děsně tajným svěřit, myslete na to, že lépe umí udržet tajemství muži. Každopádně jen třetina z nás dovede udržet tajemství celý život.

Podle výsledků průzkumu, který nechala v souvislosti se svou novou kampaní k Českým lvům, kde herci prozrazují svá tajemství, provést minerální voda Magnesia, má téměř 90 procent Čechů minimálně jedno tajemství. Nejčastěji prý tajíme věci týkající se nás samotných a naší rodiny.

Co Čechy napadne jako první, když se řekne tajemství? Nejčastější asociace jsou s něčím, o čem se musí mlčet a skrývat před ostatními. Mnoho lidí si také představí něco tajemného až záhadného. Pro velkou část dotazovaných je tajemství úzce spjato s důvěrou a přátelstvím, avšak najdou se i tací, kteří si vybaví především něco zakázaného, ať už je to čokoláda či milostný poměr.

Co tajíme?

Tajemství má skoro každý a většina z nás jich má hned několik. Muži jsou však větší tajnůstkáři než ženy. Nejčastěji se v českých domácnostech skrývají věci týkající se osobních vztahů, peněz, lásky, práce, ale také sexu či minulosti. Na druhou stranu o svém zdravotním stavu mluvíme bez rozpaků. 

Magnesia ve své zprávě k průzkumu uvádí, že Češi dokáží tajemství udržet poměrně dlouho, což pak v praxi znamená, že více než polovina dotázaných udrží tajemství celé roky a více než 
30 procent lidí dokonce svá tajemství nevyzradí nikdy. Magnesii se to zdá dost, ale vemte si, že když se někomu s něčím svěříte, na 70 procent to pošle dál.

Komu se svěřujeme?

Nejčastěji svým partnerům. Nebojíme se ale odhalit ani před přáteli a známými. Téměř 70 procent lidí se nikdy nesvěřuje sousedům a podle průzkumu příliš nedůvěřujeme ani kolegům v práci či spolužákům. Češi jsou zvědaví a raději vyslechnou okolí, než by se sami svěřovali. Jen u rodičů a dětí je to jinak, tam je vztah vyvážený a poslouchají i svěřují se vzájemně. 

Nejčastěji se svěřujeme s čímkoliv, co se týká partnerských vztahů, lásky a osobního života. To potvrzuje i herečka z loňských spotů Magnesia Jana Plodková. Na otázku, o čem herci neradi mluví, odpovídá: "O soukromí, touhách, snech, o svých slabostech, svých kilech, o tom, co je čeká, aby se to nezakřiklo… O všem, co se jich přímo týká."

Na druhou stranu s trapasy a průšvihy se Češi svěřují bez problému. Vymstilo se nám někdy, že jsme se se svým tajemstvím svěřili? Ano, průzkum ukazuje, že drtivé většině lidí se někdy vymstilo to, že se se svým tajemstvím někomu svěřili. 

Čtvrtina dotázaných má špatnou zkušenost opakovaně, a to více žen než mužů. Vysokoškoláci jsou na tom o něco lépe, což může souviset i s tím, že se svěřují méně často než ostatní.

Klaus: Bát se covidu je srabácké, žijeme v bláznivé době, bojíme se víc lidí než virů | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama