reklama

Jste připravena na osudový vztah? Když nepřichází, zkuste nejdřív poznat sama sebe

Většina žen touží po hluboké, osudové lásce, ale podle psychologů je na ni skutečně připravena jen málokterá… Pokud jste tedy single a hledáte muže svých snů, tohle jsou věci, které byste měla vědět.

Foto: iStock

Rozpad vztahů většinou vnímáme jako událost, která se děje kvůli vnějším příčinám - tedy nevěra, nedostatek sexu, absence komunikace a mnoho dalších věcí. Ve skutečnosti, jestli vztah bude stát "za to", závisí především na vnitřním nastavení partnerů. Vlastně na tom, jak se cítí ve svém životě a jaký mají vztah sami k sobě.

Bohužel, tím, kdo je na tom častěji hůř, jsou ženy, mají totiž víc tendenci se zaobírat vlastní nedokonalostí, pitvat věci, které nestojí za větší zkoumání, a umění nechat věci plynout, se na rozdíl od mužů, kteří to činí velmi rádi, musí učit. Ženy jsou prostě zvyklé jít více do hloubky, což v tomto případě bývá bolestné.

Než začnete vztah…

"Zní to možná neobvykle, ale z mé zkušenosti je nutné se na vztah dobře připravit, tedy vnitřně - prozkoumat sami sebe. Ženy jsou citlivé, a pokud nemají aspoň dostatečně zmapováno, jak se vlastně cítí ve své kůži, co na sobě nesnáší, čím se trápí, a co naopak umí ocenit, je více než pravděpodobné, že právě neznalost sama sebe může být velkou překážkou ve vztahu. Představte si, že se partner nevědomky dotkne citlivého místa v ženině psychice, a už je oheň na střeše, zaděláno na hádky. Z mé praxe vím, že za většinou rozchodů stojí právě hádky, spory a problémy postavené na tom, že nemáme zpracované sami sebe," píše ve své knize Pravidla lásky psycholožka Annete Carson.

Takové sebepoznání je samozřejmě věc čistě individuální, někomu pomůže pravidelná návštěva psychologa, který poradí, jak rozpustit vzorce chování, většinou zakořeněné už v dětství. Někdo dá přednost návštěvě kartářky nebo si doma pomáhá k pochopení tarotovými kartami. Dalo by se říci, že způsob není důležitý, závisí jen na výsledku, takže všechny pomocné terapie, které rozvíjejí naše pochopení sebe sama, jsou skvělé.

A zase ta komunikace

Zní to jako stokrát omletá banalita, ale většina odborníků se shoduje na tom, že základem kvalitního vztahu je komunikace. Je tím myšleno, že si nejen budeme povídat o běžných životních radostech a starostech, ale také se pustíme na tenký led, tedy k tématům, která bychom raději ukryli někde hodně hluboko. Pokud si jste jistá, že váš nový partner je "ten pravý", je nutné mu říct třeba o negativních sexuálních zkušenostech nebo psychickém teroru, který na vás páchal bývalý partner. Ale pozor, jde i o drobné "hlouposti", třeba že nesnášíte hlasitou hudbu.

Mnoho lidí má totiž tendenci na začátku vztahu přehlížet věci, které mu vadí, je to pochopitelné, proč si kazit "růžový obláček", jenže když partner neví, že vám vadí jeho ranní metalová chvilka, je pak hloupé mu to říkat za dva roky - aspoň většina lidí to nedokáže. Takže lepší je odhalit karty rovnou. Čím čistější stůl, tím čistější začátek vztahu.

Co to je osudová láska

A tohle už je opravdu "tenký led"… Jenže podle výzkumů mají zejména ženy se sklonem k romantice (tedy 99 %) tendenci si hlubokou lásku představovat, no řekněme trochu dětinsky. Představy, které jsme si do hlavy uložily díky románům Jane Austen nebo díky oblíbeným romantickým filmům, se bohužel realitě nerovnají ani z 60 %. Rozumově to samozřejmě víme všechny, ale ve skutečnosti toužíme po dokonalém muži, který nás občas zahrne květinami a je něžný.

A teď pozor, svých romantických představ a přání se opravdu můžete dočkat, samozřejmě jen zčásti, ale i to je hezká. Jen se snažte řídit výše uvedených tipů - aspoň z části, která je vám příjemná. Když váš muž bude vědět, jaká vnitřní žena se ve vás opravdu skrývá, a nebude znát jen tak trochu přikrášlený obraz, který mu ukazujete, všechno bude trochu jinak…

Na některé věci z vazby už nechci myslet. Milost od prezidenta byla šok, říká Kordys | Video: Michael Rozsypal

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama