reklama

Jste nevěrná a ani o tom nevíte. Podvádět lze i emočně

Nevěra, to není jen otisk rtěnky na límečku a závan cizího parfému. Emoční podvádění může být stejně kruté jako to fyzické, zejména proto, že jej lze jen těžko rozeznat. Možná jste nevěrná i vy, jen si to nechcete přiznat.

Foto: iStock

Není nevěra jako nevěra. Obvykle se nám spojuje spíš se sexuálními vztahy, fyzickými stopami v podobě rtěnky na límečku nebo cizího parfému. Emoční podvádění však ve vztahu může napáchat také škody. Je plíživé a těžko rozpoznatelné, dokonce ani ten, kdo podvádí, jej nebere jako nevěru. Je možné, že nevěrná jste i vy sama a ani o tom nevíte.

1) Před partnerem máte potřebu schovávat telefon

Díky sociálním sítím a smartphonům je lehčí než kdy předtím se kdykoli s kýmkoli spojit a v momentě, kdy se cítíte nejistě a zranitelně, vám milá zpráva od známého nebo kamaráda může lichotit i víc, než by bylo správné. To samotné ovšem ještě není znamení nevěry. Zpozornět byste měla v momentě, kdy cítíte potřebu telefon a jeho obsah před partnerem schovávat. Jakákoli nečestnost směrem k partnerovi nebo i pokoušení k ní totiž napovídá, že vykračujete za hranice zdravého vztahu.

2) Svůj čas a energii věnujete radši někomu jinému

Každý vztah vyžaduje práci a to znamená, že je do něj potřeba pravidelně investovat čas a energii. Vzrušení přináší spíš poznávání někoho nového než "nuda" v letitém vztahu, zejména v případě, že dotyčný sdílí stejný koníček nebo zájem, o kterém si nemáte s kým moc popovídat. Na tom není nic špatného, když ale kvůli tomu začnete zanedbávat komunikaci se svým partnerem, měla byste zpozornět.

3) Neustále je porovnáváte

Od toho je jen krůček k tomu, že je začnete srovnávat. Každý člověk je ovšem unikát a měl by být oceňován pro to, kým je. Pokud vnímáte, že svého partnera neustále srovnáváte s někým jiným, měla byste buď přehodnotit svoje chování nebo dokonce vztah ukončit, jelikož vám nepřináší uspokojení.

4) Před vlastním vztahem se snažíte uniknout

Podle psychologů emocionální nevěra obsahuje element kompulze, což znamená, že máte pocit, že s tím nemůžete přestat. Nevěra tohoto typu je způsobem úniku před partnerským vztahem: je možné, že ve svém partnerském svazku se něčemu vyhýbáte a děláte to tím, že unikáte do jiného, "jen" platonického vztahu.

5) Upřednostníte potřeby toho druhého před svým partnerem

Dalším varovným znamením může být i skutečnost, že potřeby a přání vašeho partnera radši přehlížíte, zatímco tomu druhému ráda vyjdete vstříc. Pokud vás například partner požádá, abyste se s ním účastnila rodinného setkání, ale vy místo toho upřednostníte druhého člověka, který "prochází těžkým obdobím a potřebuje podporu", pravděpodobně tím zlomíte jeho důvěru. Emocionální nevěra zanechává podvedené polovičky s pocity zmatku a osamělosti.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama