reklama

Přátelství i toxická závist v jednom: Jste kamarádky, nebo sokyně?

Na nevědomé rovině často svádíme líté souboje se ženami, o kterých prohlašujeme, že jsou nám blízké a máme je rády.

Foto: iStock

Závidíme si tak trochu všichni. Je to normální lidská vlastnost. Nejvíc se to prý děje ve vztahu k nejbližším lidem, hlavně vůči kamarádkám. Proč vám porovnávání, kdo je štíhlejší, víc toho stíhá, má pozornějšího partnera nebo vychovanější děti, nic nepřinese?

Všechny máme takovou ženu ve svém životě: připadá nám perfektní. Vzhledem, svými úspěchy i třeba tím, jak zvládá stres. I když si to nepřipouštíme, ze srovnání s takovou paní Dokonalou, vycházíme jako chudinky, co nemají život pod kontrolou. A tady začínají škodlivé emoce. Máme pocit, že pokud nebudeme tak bezchybné, nezasloužíme si lásku a přijetí.

Takovou kamarádku vlastně máme rády i nesnášíme zároveň. Angličtina má pro takový rozpolcený vztah výraz frenemy, což je složenina slova friend (přítel) a enemy (nepřítel). Dokonale vystihující pojem, který popisuje nejistotu vůči nám samotným.

Celebrity jsou přátelstvím typu sokyně pověstné. Mezi nejznámější patří Paris Hilton, která se prý snažila přebrat partnery většině svých kamarádek, aby si dokázala, že ona je ta nejvíc neodolatelná. Rihanna se takhle rozhádala s Katy Perry, podobných příkladů existují tisíce.

Přistihla jste se, že s kamarádkou soupeříte?

Ihned mluvte o svých pocitech. Třeba "Když vidím, že ty všechno stíháš a já vůbec nic, připadám si hloupě" místo toho, kdy si pomyslíte "No jo, ona to má všechno snazší".

Přiznat slabost a být ve vztazích upřímní je ta největší síla, kterou můžete prokázat. Ten druhý na to nemusí být připravený, ale jednáte fér. Nedáváte prostor na manipulativní hry. 

Toxická kamarádka ve vašem okolí

Co dělat, když je situace opačná a vy máte pocit, že vaše známá není úplně přející? Opět platí: Co nejdřív problém pojmenujte. Ovšem ne stylem: "Nejsi ke mně nějaká závistivá?!" Ale třeba: "Cítíš se dnes dobře? Netrápí tě něco?"

Upřímnost dovolí většině lidí vyložit karty na stůl a budou v takovém rozhovoru cítit důvěru. V opačném případě, pokud neustanou uštěpačné, ironizující nebo shazující poznámky na vaši adresu, vztah bez pardonu ukončete.

Život je příliš krátký na to, abychom byli biliárovou koulí, kterou směrují pocity ostatních.

"Utajené" a překrásné místo na Pražském hradě. Je škoda, že o něm spousta lidí neví | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama