reklama

Jiná podoba lásky: Nepodceňujte vztah otec - dcera

Otec je prvním mužem v životě své dcery. Právě on jí ukáže, jak nahlédnout do klučičího světa a ovlivní její budoucí chování k mužům.

Foto: Profimedia.cz

Otec je prvním mužem v životě své dcery. Právě on jí ukáže, jak nahlédnout do klučičího světa a ovlivní její budoucí chování k mužům.

Mnoho žen nerozumí mužskému světu. Prožívají partnerské karamboly a mnohdy ani přesně nevědí, proč tomu tak je. Podle odborníků souvisí chování žen k mužům s tím, jaký měly vztah se svým otcem. Každý otec je pro svou dceru jakýmsi zrcadlem, Ukazuje jí, jak se prosadit a významným způsobem ovlivňuje také její sebevědomí. Pokud není vztah otec - dcera v harmonii, hrozí, že jejich princezna může mít problémy s muži i v dopspělosti. Na co si tedy musí dávat rodiče pozor?

Chování k partnerovi

Pokud dcera tajně miluje svého otce, začne brát matku jako soupeřku. Žárlí na ni a má jí za zlé, že má „jejího tatínka" až příliš ráda. V tom případě by měla umět najít matka zlatou střední  cestu. Ote c by se měl věnovat dostatečně dceři, ta by však v žádném případě neměla tatínka usurpovat.
Když dcera necícítí dostatek lásky ze strany otce, může mít v budoucnu pochybnosti, zdali je ji schopen nějaký muž skutečně milovat. Druhý případ, který může nastat je přehananá starost o partnera, kterého zahltí láskou a péčí, čímž si ho snaží nevědomky pojistit.

Pracovní kariéra

Matka je pro dceru vzorem, ale na výběr profesní kariéry má velký vliv otec. Pokud se svou dcerou tráví hodně volného času, zapojuje ji do mužských aktivit vyroste z ní s největší pravděpodobností úspěšná managerka.

Budování sebevědomí

Každá holčička chce slyšet od svého táty slova chvály a uznání. Pokud s nimi začnou otcové šetřit  a nakonec spíš kárají než chválí, zanechá to na dceři šrám v podobě pochroumaného sebevědomí. Jeho narovnání ji pak bude stát nemalé úsilí. V dospělosti si pak nemůsí před můži vůbec věřit, nebo jim chce naopak dokázat „jak je dobrá" a začne s nimi soupěřit.

Tipy otců:

Superotec
Časovaná bomba
Pasivní otec
Absentující otec
Mentorský otec

Když otec odejde

Pohled dcery na mužský svět ovlivní otec i tehdy, když není v životě dcery přítomný. Dcery pak trpí pocitem opuštěnosti a hněvu. Navíc mohou mít v dospělosti problém s autoritami v zaměstnání.

7 pravidel, jak vychovat šťastnou dceru:

1. buďte dceři ochráncem, rytířem i průvodcem
2. méně raďte, více důvěřujte
3. nehledejte pro ni koníčky, pouze ji veďte, ale rozhodnutí ponechte na ni
4. učte ji odvaze a průbojnosti
5. dávejte ji najevo, že vám na ni záleží
6. neuzavírejte se před žádnou otázkou
7. respektujte a ctěte její rozvíjející se ženství

Prokop: Lidí, kteří nechtějí žádná opatření, je málo. Roušky jich odmítá pár procent | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama