reklama

Příběh Patricie: Já i manžel máme na sex někoho jiného, vše ostatní nám doma funguje

Čísla o tom, kolik lidí podvádí partnery, jsou neúprosná. Proč tomu tak je, by bylo téma na sérii článků. Vyrovnat se s nevěrou je těžká věc, někdo to i při velké snaze nezvládne vůbec.

Foto: iStock

Ten pocit, že si váš partner našel někoho jiného, že vám byl nevěrný, byť na jednu noc, je strašný. Jako by se v jednom okamžiku zhroutil celý svět. To je ta chvíle, kdy poznáme, že v partnerství není nejdůležitější romantika nebo pozornosti, ale důvěra.

Z vašich příběhů je zřejmé, že vyrovnání se s nevěrou je věc individuální. Někteří lidé dokážou znovu na vztah navázat a partnerovi uvěřit, pro jiné ve chvíli, kdy se o partnerových záletech dozvěděli, vztah skončil, i kdyby se snažili sebevíc, nikdy ten pocit smutku a ponížení z hlavy nevymažou.

Očima odborníka

Psychologové se shodují, že základem hezkého vztahu je otevřená komunikace a důvěra. "Nevěra, to je absolutní ztráta důvěry. Reakce na nevěru je individuální věcí. Někteří lidé se zdráhají uvěřit tomu, že je partner podvádí, až do doby, než budou mít pádný důkaz o jeho 'nekalém' počínání, a tak se stane, že jsou podváděni léta, ale odmítají si to přiznat. Někdo se s nevěrou vyrovnat umí a leckdy pak ztratí zábrany a sám si najde milence bez výčitek svědomí. Pak jsou ale lidé, kterým se ve chvíli, kdy na nevěru přijdou, zhroutí svět, a ať se snaží jakkoli, vyrovnat se se situací nedovedou. Sama za sebe bych doporučila všem, kteří se do podobné situace dostanou, aby vyhledali, byť jednorázovou, pomoc odborníka. Je velmi důležité o situaci mluvit, slovo nevěra vůbec vyslovit a připustit si, že se vám taková situace děje. Svěření se někomu nestrannému často usnadní vývoj celé situace," říká vztahová koučka Lucy Burton.

Příběh Patricie: Nevěra jako prostředek ke svobodě

Vašich příběhů o prožité nevěře mám v archivu dost, protentokrát jsem ale vybrala jeden netradiční, který poslala čtenářka Patricie: "Je to asi pět let, byla jsem tehdy už mnoho let vdaná. Manžela jsem milovala a miluji, ale vlastně od počátku vztahu nám to moc neklapalo v sexu, on 'to' moc nepotřeboval, a když, tak pomocí praktik, které mě nevzrušovaly. Já mám sex ráda, ale takový ten běžný. A tak jsme dospěli do bodu, že jsme spolu spali tak třikrát do roka. Jinak nám ale bylo hezky, máme se rádi, máme skvělé děti… Jenže pak jsem se náhodou dozvěděla, že manžel má milenku, která s ním sdílí vášeň pro netradiční hrátky. Nejdřív mě to šokovalo, pak naštvalo a rozbrečelo, nakonec jsem na něj uhodila, ať řekne pravdu. Přiznal se mi, ale na kolenou prosil, ať ho neopouštím, že mě miluje. Nevěděla jsem, co dělat, ale zvítězil můj vrozený pragmatismus. Uvědomila jsem si, že nám je spolu hezky, máme se rádi, jen sex prostě není ono, tak pokud bude mít ženu jen na sex, dobře. Já jsem si ale od něj vyžádala stejnou svobodu. Dnes máme každý svého milence, ale doma nám to funguje dobře. Vím, že tohle není 'model' pro každého, ale pokud jste ve stejné situaci, jako jsem byla já, doporučuji toto aspoň zvážit…"

Jak se postavit k nevěře

Jak už bylo řečeno, samotné reakce na nevěru jsou hodně individuální. Pokud jste pragmatické povahy jako Patricie, jste možná ochotná tolerovat čistě sexuální nevěru. Mnoho jiných žen by to ale nezvládlo. Odborníci se shodují, že důležité je si nic nenamlouvat, to, že se někdo s podobnou situací vyrovnal, neznamená, že musíte i vy. Základem je dát si čas, až odezní první šok, a pak se snažit s partnerem komunikovat. Pokud byla jeho nevěra záležitostí jedné noci a ve hře byl alkohol, není to omluva, ale je to jiné, než když se zamiluje do kolegyně z práce a není si jistý, jestli chce být s ní, nebo s vámi… Postoj "nevěrníka" je samozřejmě velmi důležitý, ať byla situace jakákoli, ten kdo "zahnul", udělal chybu a podle toho by se měl chovat. Pokud lítost necítí, asi není na co čekat, od takového člověka se můžete dočkat opakované nevěry.

Rady závěrem

  • Nejprve si nalijte čistého vína - jak se cítíte, co vám vadí nejvíc, mohli byste s takovým člověkem zůstat zbytek života?
  • Pokud cítíte, že důvěra zmizela, ale pořád ho milujete, vyhledejte odborníka, který vám s rozklíčováním pocitů pomůže.
  • Snažte se o otevřenou komunikaci - ať partner vysvětlí, proč…
  • Pokud na straně nevěrníka není stud a lítost, berte to jako výstrahu, že by se podobná záležitost mohla opakovat.

 

Girstlová: Mnoho rodičů udělalo z dětí manažery čehokoliv. Umět řemeslo je hodnota | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama